Logo Przewdonik Katolicki

III niedziela zwykła

Połowy kalmarów w Wietnamie. Rybak zarzuca gigantyczną turkusową sieć, unosząc się nad glonami rosnącymi na dnie morskim fot. Nguyen Minh Tu/Solent News & Photo Agency/Solent News/East News

21 stycznia 2024

   Słowa Ewangelii według św. Marka   
   Mk 1, 14–20  

Gdy Jan został uwięziony, Jezus przyszedł do Galilei i głosił Ewangelię Bożą. Mówił: «Czas się wypełnił i bliskie jest królestwo Boże. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię!».
Przechodząc obok Jeziora Galilejskiego, ujrzał Szymona i brata Szymonowego, Andrzeja, jak zarzucali sieć w jezioro; byli bowiem rybakami. I rzekł do nich Jezus: «Pójdźcie za Mną, a sprawię, że się staniecie rybakami ludzi». A natychmiast, porzuciwszy sieci, poszli za Nim.
Idąc nieco dalej, ujrzał Jakuba, syna Zebedeusza, i brata jego, Jana, którzy też byli w łodzi i naprawiali sieci. Zaraz ich powołał, a oni, zostawiwszy ojca swego, Zebedeusza, razem z najemnikami w łodzi, poszli za Nim.

---

   Czytanie z Księgi proroka Jonasza      Jon 3, 1–5.10   
Pan przemówił do Jonasza po raz drugi tymi słowami: «Wstań, idź do Niniwy, wielkiego miasta, i głoś jej upomnienie, które Ja ci zlecam». Jonasz wstał i poszedł do Niniwy, jak powiedział Pan. Niniwa była miastem bardzo rozległym – na trzy dni drogi. Począł więc Jonasz iść przez miasto jeden dzień drogi i wołał, i głosił: «Jeszcze czterdzieści dni, a Niniwa zostanie zburzona». I uwierzyli mieszkańcy Niniwy Bogu, ogłosili post i przyoblekli się w wory od najstarszego do najmłodszego. Zobaczył Bóg ich czyny, że odwrócili się od złego postępowania. I ulitował się Bóg nad niedolą, którą postanowił na nich sprowadzić, i nie zesłał jej.

---

   Czytanie z Pierwszego Listu św. Pawła Apostoła do Koryntian      1 Kor 7, 29–31   
Mówię wam, bracia, czas jest krótki. Trzeba więc, aby ci, którzy mają żony, tak żyli, jakby byli nieżonaci, a ci, którzy płaczą, tak jakby nie płakali, ci zaś, którzy się radują, tak jakby się nie radowali; ci zaś, którzy nabywają, jak gdyby nie posiadali; ci, którzy używają tego świata, tak jakby z niego nie korzystali. Przemija bowiem postać tego świata.

---

KALENDARZ LITURGICZNY

PONIEDZIAŁEK 22 stycznia  2 Sm 5, 1–7.10 | Mk 3, 22–30   
WTOREK 23 stycznia  2 Sm 6, 12b–15.17–19 | Mk 3, 31–35   
ŚRODA 24 stycznia  św. Franciszka Salezego 2 Sm 7, 4–17 | Mk 4, 1–20   
CZWARTEK 25 stycznia  Nawrócenie św. Pawła Dz 22, 3–16 | Mk 16, 15–18   
PIĄTEK 26 stycznia  św. św. Tymoteusza i Tytusa, bpp. 2 Tm 1, 1–8 | Łk 10, 1–9   
SOBOTA 27 stycznia  2 Sm 12, 1–7a.10–17 | Mk 4, 35–41  
baner-5-min-z-Bogiem-pk-51-str-11.jpg

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki