Logo Przewdonik Katolicki

XXIII niedziela zwykła

Papież Franciszek witany przez dzieci po przybyciu do Prefektury Apostolskiej Ułan Bator, 1 września 2023 r. | fot. Handout/Vatican Media/AFP/East News

10 września 2023

   Słowa Ewangelii według św. Mateusza    Mt 18, 15–20  
Jezus powiedział do swoich uczniów: «Gdy brat twój zgrzeszy przeciw tobie, idź i upomnij go w cztery oczy. Jeśli cię usłucha, pozyskasz swego brata. Jeśli zaś nie usłucha, weź z sobą jeszcze jednego albo dwóch, żeby na słowie dwóch albo trzech świadków oparła się cała sprawa. Jeśli i tych nie usłucha, donieś Kościołowi. A jeśli nawet Kościoła nie usłucha, niech ci będzie jak poganin i celnik.
Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, cokolwiek zwiążecie na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążecie na ziemi, będzie rozwiązane w niebie.
Dalej, zaprawdę, powiadam wam: Jeśli dwóch z was na ziemi zgodnie o coś prosić będzie, to wszystko otrzymają od mojego Ojca, który jest w niebie. Bo gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich».

---

   Czytanie z Księgi proroka Ezechiela     Ez 33, 7–9   
Tak mówi Pan: «Ciebie, o synu człowieczy, wyznaczyłem na stróża domu Izraela po to, byś słysząc z mych ust napomnienia, przestrzegał ich w moim imieniu. Jeśli do występnego powiem: Występny musi umrzeć – a ty nic nie mówisz, by występnego sprowadzić z jego drogi – to on umrze z powodu swej przewiny, ale odpowiedzialnością za jego śmierć obarczę ciebie. Jeśli jednak ostrzegłeś występnego, by odstąpił od swojej drogi i zawrócił, on jednak nie odstępuje od swojej drogi, to on umrze z własnej winy, ty zaś ocaliłeś swoją duszę».

---

   Czytanie z Listu św. Pawła Apostoła do Rzymian      Rz 13, 8–10   
Bracia: Nikomu nie bądźcie nic dłużni poza wzajemną miłością. Kto bowiem miłuje drugiego, wypełnił Prawo. Albowiem przykazania: «Nie cudzołóż, nie zabijaj, nie kradnij, nie pożądaj» i wszystkie inne – streszczają się w tym nakazie: «Miłuj bliźniego swego jak siebie samego!». Miłość nie wyrządza zła bliźniemu. Przeto miłość jest doskonałym wypełnieniem Prawa.

---

KALENDARZ LITURGICZNY

PONIEDZIAŁEK 11 września  Kol 1, 24 – 2, 3 | Łk 6, 6–11   
WTOREK 12 września  Kol 2, 6–15 | Łk 6, 12–19   
ŚRODA 13 września  św. Jana Chryzostoma, bp. i dK  Kol 3, 1–11 | Łk 6, 20–26   
CZWARTEK 14 września  Podwyższenie Krzyża Świętego  Lb 21, 4b–9 | Flp 2, 6–11 | J 3, 13–17   
PIĄTEK 15 września  NMP Bolesnej  Hbr 5, 7–9 | J 19, 25–27   
SOBOTA 16 września  św. Korneliusza bp. i Cypriana bp.  1 Tm 1, 15–17 | Łk 6, 43–49  
pk-36-Liturgia.jpg

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki