Logo Przewdonik Katolicki

XIX niedziela zwykła

Burza słoneczna doprowadziła do pokazu świetlnego nad wodami jeziora Selwyn w Selwyn Huts, w regionie Canterbury, Nowa Zelandia, 24 marca 2023 r. | fot. Sanka Vodangama/NurPhoto/AFP/East News

Słowa Ewangelii według św. Mateusza Mt 14, 22–33

Gdy tłum został nasycony, zaraz Jezus przynaglił uczniów, żeby wsiedli do łodzi i wyprzedzili Go na drugi brzeg, zanim odprawi tłumy. Gdy to uczynił, wyszedł sam jeden na górę, aby się modlić. Wieczór zapadł, a On sam tam przebywał. Łódź zaś była już o wiele stadiów oddalona od brzegu, miotana falami, bo wiatr był przeciwny. Lecz o czwartej straży nocnej przyszedł do nich, krocząc po jeziorze.
Uczniowie, zobaczywszy Go kroczącego po jeziorze, zlękli się, myśląc, że to zjawa, i ze strachu krzyknęli. Jezus zaraz przemówił do nich: «Odwagi! To Ja jestem, nie bójcie się!».
Na to odezwał się Piotr: «Panie, jeśli to Ty jesteś, każ mi przyjść do siebie po wodzie!». A On rzekł: «Przyjdź!». Piotr wyszedł z łodzi i krocząc po wodzie, podszedł do Jezusa. Lecz na widok silnego wiatru uląkł się i gdy zaczął tonąć, krzyknął: «Panie, ratuj mnie!». Jezus natychmiast wyciągnął rękę i chwycił go, mówiąc: «Czemu zwątpiłeś, człowiecze małej wiary?».
Gdy wsiedli do łodzi, wiatr się uciszył. Ci zaś, którzy byli w łodzi, upadli przed Nim, mówiąc: «Prawdziwie jesteś Synem Bożym».

---

   Czytanie z Pierwszej Księgi Królewskiej      1 Krl 19, 9a.11–13a   
Gdy Eliasz przyszedł do Bożej góry Horeb, wszedł do pewnej groty, gdzie przenocował. Wtedy Bóg rzekł: «Wyjdź, aby stanąć na górze wobec Pana!». A oto Pan przechodził. Gwałtowna wichura rozwalająca góry i druzgocąca skały szła przed Panem; ale Pana nie było w wichurze. A po wichurze – trzęsienie ziemi: Pana nie było w trzęsieniu ziemi. Po trzęsieniu ziemi powstał ogień: Pana nie było w ogniu. A po tym ogniu – szmer łagodnego powiewu. Kiedy tylko Eliasz go usłyszał, zasłoniwszy twarz płaszczem, wyszedł i stanął przy wejściu do groty.

---


   Czytanie z Listu św. Pawła Apostoła do Rzymian      Rz 9, 1–5   
Bracia: Prawdę mówię w Chrystusie, nie kłamię, potwierdza mi to moje sumienie w Duchu Świętym, że w sercu swoim odczuwam wielki smutek i nieustanny ból. Wolałbym bowiem sam być pod klątwą, odłączonym od Chrystusa dla zbawienia braci moich, którzy według ciała są moimi rodakami. Są to Izraelici, do których należą przybrane synostwo i chwała, przymierza i nadanie Prawa, pełnienie służby Bożej i obietnice. Do nich należą praojcowie, z nich również jest Chrystus według ciała, Ten, który jest ponad wszystkim, Bóg błogosławiony na wieki. Amen.

---

KALENDARZ LITURGICZNY
PONIEDZIAŁEK 14 sierpnia  św. Maksymiliana Marii Kolbego  Pwt 10, 12–22 | Mt 17, 22–27  
WTOREK 15 sierpnia  Wniebowzięcie NMP  Ap 11, 19a; 12, 1.3–6a.10ab | 1 Kor 15, 20–26 | Łk 1, 39–56  
ŚRODA 16 sierpnia  Pwt 34, 1–12 | Mt 18, 15–20  
CZWARTEK 17 sierpnia  św. Jacka  Joz 3, 7–10a.11.13–17 | Mt 18, 21 – 19, 1  
PIĄTEK 18 sierpnia  bł. Sancji Szymkowiak  Joz 24, 1–13 | Mt 19, 3–12  
SOBOTA 19 sierpnia  Joz 24, 14–29 | Mt 19, 13–15 

---
pk-30-str-10-11-LITURGIA.jpg

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki