Logo Przewdonik Katolicki

Ojczyzna czy rodzina?

Agata Bobryk
fot. Materiały Prasowe

Rozmowa o paradoksach i dylematach moralnych czasów wojny z Nina Majewska-Brown, autorką Tajemnicy z Auschwitz

„Pragnę, żeby świat zrozumiał, że prawdziwymi bohaterami nie zawsze są ci stawiani na cokołach” – pisze w przedmowie do Pani książki Ewa, córka głównej bohaterki. Opisuje Pani historię Stefanii, kobiety, która trafiła do Auschwitz jako zakładniczka za męża. W Wikipedii znajduje się całkiem spory wpis dotyczący Floriana Budniaka: żołnierz kampanii wrześniowej, dowódca partyzantów w czasie okupacji, przez komunistów skazany na więzienie, później odznaczony Srebrnym Krzyżem Virtuti Militari. O Stefanii wspomina się dwa razy: „żonaty z” oraz przy opisie aresztowania.
Tajemnica z Auschwitz to taka historia „od drugiej strony”. Punktem wyjścia była historia rodzinna – prywatna opowieść Stefanii powierzona córkom. Ja zaczęłam szukać dodatkowych informacji w IPN-ie, archiwach Muzeum Auschwitz-Birkenau, żeby ją uzupełnić. Mam świadomość, że ta historia może bulwersować.
 
Portret Floriana jest daleki od pozytywnego.
– To bardzo niejednoznaczna postać. W Wikipedii jest bardzo chwalony, wynoszony do rangi bohatera. Spoczywa dziś w Alei Zasłużonych. Pytanie, czy słusznie. Z punktu widzenia zbrojnej walki z okupantem zapewne tak, ale z punktu widzenia człowieczeństwa pojawiają się pytania.

Dlaczego?
– Florian porzucił swoją rodzinę i to wielokrotnie. Pierwszy raz, kiedy przyszło Gestapo, aby go aresztować. Florian się ukrył, pozwalając, żeby Niemcy zabrali jego żonę, teściową i szwagierkę. Przecież miał świadomość, że trafią do więzienia i jak to więzienie wygląda.

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 45/2019, na stronie dostępna od 26.11.2019

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki