dzisiaj jest: piątek, 28.11.2014 | Imieniny:
Informacje PK

Dar chleba

autor: Marcin Jarzembowski

 

„Dziękujemy Bogu za dar tegorocznego chleba. W tym szczególnym symbolu skupia się cała mądrość i tajemnica ludzkiego życia” – powiedział bp Jan Tyrawa. Ordynariusz bydgoski 23 sierpnia przewodniczył Eucharystii z okazji gminnych dożynek w Murowańcu.

 

Pasterz podkreślił, że należy być wdzięcznym za tegoroczne plony, które były obfite. – Ta tajemnica życia i egzystencji jest tak bardzo zależna od ziemi i całego przyjaznego środowiska, a w ostateczności od samego Boga. Za tę przyjaźń także pragniemy podziękować – dodał bp Tyrawa.

Dotychczas modlitwa dziękczynna odbywała się w sąsiedniej parafii – w Łochowie. W tym roku w organizację włączyła się parafia św. Rafała Kalinowskiego, którą erygowano pod koniec 2007 roku. – Należy pamiętać, że Pan Bóg uczynił ziemię poddaną i powierzył ją człowiekowi. Dziękujemy za wszystko, nawet za te chwile, które dla rolników były trudne – powiedział gospodarz i proboszcz wspólnoty w Murowańcu ks. Ireneusz Kalaczyński.

Murowaniec jest częścią gminy Białe Błota. Ze względu na małą odległość, jaka oddziela gminę od Bydgoszczy, z każdym rokiem liczba rolników maleje. – Gospodarze mają wiele powodów do narzekania. Gmina na tyle, na ile może, stara się jednak pomagać, aby ich los był jak najlepszy. Miniony rok nie był zły. Plony są dosyć obfite. Deszczu nie brakowało, więc jest dobrze – powiedziała wójt Katarzyna Kirstein-Piotrowska.

Jan Andrzejewski z Łochowa jest hodowcą. W swoim stadzie ma ponad dwadzieścia krów. – Jest za co dziękować, bo zasiew urósł i mamy co jeść. Ważne, byśmy nie cierpieli głodu – dodał.

Na początku modlitwy biskup dokonał poświęcenia wieńców z najbliższych sołectw. Następnie zabawa przeniosła się na szkolne boisko, gdzie częstowano wiernych chlebem, wypieczonym z tegorocznych plonów.

 

 

 

 

 

 

 

 

poprzedni   |   następny wróć
right
left
Papież Franciszek w Ziemi Świętej