dzisiaj jest: poniedziałek, 20.10.2014 | Imieniny:
Przewodnik Katolicki 19/2004 » Porady » Prawo »

Nowe świadczenia przedemerytalne

autor: Justyna Koper
Niebawem wejdzie w życie nowa ustawa o świadczeniach przedemerytalnych, która wprowadzi zasadnicze zmiany w dotychczas obowiązujących przepisach.


Warto już dziś zapoznać się z planowanymi zmianami, choć mogą one jeszcze ulec zmianie.
Przede wszystkim zmieni się wysokość świadczenia. Obecnie wynosi ono od 603 zł, do 1006 zł (brutto), a ma wynosić ok. 670 zł. Jednak początkowo przez pół roku będzie można otrzymać kwotę 503 zł zasiłku dla bezrobotnych. Przez ten czas trzeba będzie stawiać się w biurze pośrednictwa pracy oraz przyjmować oferty pracy. Dopiero wówczas, gdy przez te pół roku nie znajdzie się stałego zatrudnienia, będzie można uzyskać świadczenie przedemerytalne. Obecnie można dorobić do zasiłku, a kwota brutto zasiłku i zarobków nie może przekroczyć kwoty 1006 zł. Jeżeli zarabia się więcej, świadczenie ulega zawieszeniu. Według nowej ustawy będzie można dorobić tylko 530 zł. Jeżeli zarobi się więcej, wówczas świadczenie będzie zmniejszone, a przy zarobkach ponad 1540 zł świadczenie zostanie zawieszone.
Zmienią się również kryteria, według których będzie można uzyskać uprawnienia do otrzymania świadczenia. O świadczenia przedemerytalne będą mogły ubiegać się osoby, które stracą pracę z powodu likwidacji bądź upadłości firmy, a przepracowały u ostatniego pracodawcy co najmniej pół roku.
Kobiety muszą mieć co najmniej 56 lat (i najmniej 20-letni staż pracy), a mężczyźni 61 lat (i 25-letni staż pracy).
Ponadto świadczenia przedemerytalne uzyskają osoby prowadzące własną działalność gospodarczą (poza rolnictwem) co najmniej przez 2 lata, które ogłoszą upadłość. Przy czym kryteria wiekowe i stażowe muszą być zachowane jak powyżej.
O świadczenie przedemerytalne będą mogły ubiegać się też osoby zwolnione z pracy (z przyczyn dotyczących zakładu pracy), którzy przepracowali w ostatnim zakładzie co najmniej pół roku i mają staż uprawniający do emerytury (35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn), ale nie osiągnęli jeszcze wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn).
Renciści, którzy stracą prawo do renty, będą także mogli ubiegać się o świadczenie przedemerytalne, ale tylko wówczas, gdy pobierali rentę nieprzerwanie od co najmniej 5 lat i spełniają kryteria wiekowo-stażowe (dla kobiet 55 lat i 20 lat stażu, dla mężczyzn 60 lat i 25 lat stażu) oraz zarejestrują się jako bezrobotni w urzędzie pracy w ciągu 30 dni od utraty prawa do renty.
Zasiłki przedemerytalne będą przyznawane jeszcze na starych zasadach tym wszystkim, którzy przed wejściem nowej ustawy złożą wnioski do urzędów pracy. Nowa ustawa prawdopodobnie wejdzie w życie od 1 sierpnia 2004 r.
poprzedni   |   następny wróć
 • Jak odmówić swojemu nastolatkowi
 • Gdy widzimy, że nasze dziecko chce zrobić coś szkodliwego, jest oczywiste, że mu tego zakazujemy. Młodsze dzieci, choć z oporami, zakazy z reguły przyjmują. Problem przychodzi z czasem, bo zupełnie inaczej ma się sprawa z nastolatkami. 

  więcej »
 • Przemówić do serca chłopca
 • To, że chłopcy i dziewczynki się różnią, jest sprawą oczywistą. Czy istnieją jednak specyficzne metody dyscyplinowania chłopców, odmienne od metod stosowanych w przypadku dziewczynek? 

  więcej »
 • Jak ukazać córce piękno kobiecości?
 •  Podział na dwie płcie w oczywisty sposób wpływa na całe nasze życie. Problem polega na tym, jak ukazać te różnice w sposób niewartościujący? Jak uniknąć skrajności przekazu, że bycie dziewczynką jest gorsze lub w wersji feministycznej – lepsze od bycia chłopcem?

  więcej »
 • Z myślą o przyszłości naszego dziecka
 • Język obcy, balet, klub piłki nożnej, kółko teatralne, chór, siatkówka, drugi język... Jaki wybrać „klucz” doboru zajęć dla dziecka, by najlepiej zaowocowało to w jego dorosłości? 

  więcej »
 • Pierwsza pomoc w kryzysie małżeńskim
 •  Wiecie, że w waszym małżeństwie źle się dzieje. Chcecie podjąć terapię, jednak do naprawdę pomocnych terapeutów są długie kolejki. A na dziś każdy moment bycia razem to cierpienie i agresja. Co możecie zrobić, by przetrwać kryzys?

  więcej »
 • Pułapka macierzyństwa
 •  Świeżo upieczone mamy w niesprzyjających okolicznościach mogą wpaść w niebezpieczną pułapkę toksycznego skoncentrowania się na dziecku. Prowokacyjnie nazwałam to „pułapką macierzyństwa”, ale problem może stać się naprawdę poważny.

  więcej »
 • Prawdziwa kobiecość
 • Gdy nasze córki wkraczają w okres dojrzewania, wielu rodziców odczuwa niepokój. Czy w obliczu promocji hedonistycznego, a zarazem prowadzącego do wielkich zranień stylu życia, uda nam się je wychować na osoby szczęśliwe? 

  więcej »
 • Dzieciństwo - czas beztroski?
 • Wychowanie bezstresowe ma złą renomę. Grozi nam jednak popadanie w drugą skrajność – traktowanie dzieci jak małych dorosłych, którzy po prostu mają sobie sami z wszystkim radzić.  

  więcej »
 • Gdy dziecko kradnie
 •  Wychowujemy dziecko, ucząc je rozeznania dobra i zła. Zna dziesięć przykazań i chce być dobrym człowiekiem, jednak pewnego dnia przyłapujemy je na kradzieży. Co robić?

  więcej »
 • Z matki na dziecko
 •  Jak oceniają specjaliści, już niedługo główną przyczyną przewlekłego zapalenia wątroby u dzieci będzie zakażenie wirusem WZW typu C. Może on przenosić się także z organizmu matki na jej nienarodzone jeszcze dziecko. Jesienią ruszy pilotażowy program badania kobiet w ciąży w kierunku zakażeń HCV.

  więcej »
right
left
Papież Franciszek w Ziemi Świętej