dzisiaj jest: czwartek, 24.07.2014 | Imieniny:
Przewodnik Katolicki 19/2004 » Porady » Prawo »

Nowe świadczenia przedemerytalne

autor: Justyna Koper
Niebawem wejdzie w życie nowa ustawa o świadczeniach przedemerytalnych, która wprowadzi zasadnicze zmiany w dotychczas obowiązujących przepisach.


Warto już dziś zapoznać się z planowanymi zmianami, choć mogą one jeszcze ulec zmianie.
Przede wszystkim zmieni się wysokość świadczenia. Obecnie wynosi ono od 603 zł, do 1006 zł (brutto), a ma wynosić ok. 670 zł. Jednak początkowo przez pół roku będzie można otrzymać kwotę 503 zł zasiłku dla bezrobotnych. Przez ten czas trzeba będzie stawiać się w biurze pośrednictwa pracy oraz przyjmować oferty pracy. Dopiero wówczas, gdy przez te pół roku nie znajdzie się stałego zatrudnienia, będzie można uzyskać świadczenie przedemerytalne. Obecnie można dorobić do zasiłku, a kwota brutto zasiłku i zarobków nie może przekroczyć kwoty 1006 zł. Jeżeli zarabia się więcej, świadczenie ulega zawieszeniu. Według nowej ustawy będzie można dorobić tylko 530 zł. Jeżeli zarobi się więcej, wówczas świadczenie będzie zmniejszone, a przy zarobkach ponad 1540 zł świadczenie zostanie zawieszone.
Zmienią się również kryteria, według których będzie można uzyskać uprawnienia do otrzymania świadczenia. O świadczenia przedemerytalne będą mogły ubiegać się osoby, które stracą pracę z powodu likwidacji bądź upadłości firmy, a przepracowały u ostatniego pracodawcy co najmniej pół roku.
Kobiety muszą mieć co najmniej 56 lat (i najmniej 20-letni staż pracy), a mężczyźni 61 lat (i 25-letni staż pracy).
Ponadto świadczenia przedemerytalne uzyskają osoby prowadzące własną działalność gospodarczą (poza rolnictwem) co najmniej przez 2 lata, które ogłoszą upadłość. Przy czym kryteria wiekowe i stażowe muszą być zachowane jak powyżej.
O świadczenie przedemerytalne będą mogły ubiegać się też osoby zwolnione z pracy (z przyczyn dotyczących zakładu pracy), którzy przepracowali w ostatnim zakładzie co najmniej pół roku i mają staż uprawniający do emerytury (35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn), ale nie osiągnęli jeszcze wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn).
Renciści, którzy stracą prawo do renty, będą także mogli ubiegać się o świadczenie przedemerytalne, ale tylko wówczas, gdy pobierali rentę nieprzerwanie od co najmniej 5 lat i spełniają kryteria wiekowo-stażowe (dla kobiet 55 lat i 20 lat stażu, dla mężczyzn 60 lat i 25 lat stażu) oraz zarejestrują się jako bezrobotni w urzędzie pracy w ciągu 30 dni od utraty prawa do renty.
Zasiłki przedemerytalne będą przyznawane jeszcze na starych zasadach tym wszystkim, którzy przed wejściem nowej ustawy złożą wnioski do urzędów pracy. Nowa ustawa prawdopodobnie wejdzie w życie od 1 sierpnia 2004 r.
poprzedni   |   następny wróć
 • Dlaczego tata ma być tatą?
 •  Współczesne trendy wychowawcze zmierzają w kierunku wychowywania chłopców na dobre dziewczynki i uczenia ojców kobiecego stylu rodzicielstwa. Zatem jak w rodzinie odnaleźć miejsce na męskość chłopców?

  więcej »
 • Jak nie dać się rutynie w małżeństwie
 •  Zadziwiająco wiele osób wstępujących w związek małżeński nie zdaje sobie sprawy z dwóch rzeczy: po pierwsze, że stan zakochania i idealizacji drugiej osoby mija, po drugiej, że na prawdziwą, trwałą miłość trzeba pracować. Po kilku latach odkrywają, że tkwią w nudnym, rutynowym związku.

  więcej »
 • Zasady, które nie działają
 •  Dobre wychowanie dzieci we współczesnym świecie staje się coraz trudniejszym zadaniem. Szukając pomysłów, możemy trafić zarówno na doskonałe rady, jak i na porady na pierwszy rzut oka świetne, a w rzeczywistości zwodnicze. Dlatego chciałabym dziś pokazać trzy bardzo popularne zasady wychowawcze, które mogą nas zaprowadzić donikąd. Dlatego nazwałam je mitami.

  więcej »
 • Wakacje, wakacje!
 •  Rozpoczął się właśnie najcudowniejszy dla dzieci czas – letnie wakacje. Dla rodziców z kolei – przyznajmy z ręką na sercu – trudniejszy. Z pewnością więc przyda nam się kilka wakacyjnych pomysłów.

  więcej »
 • Wzorzec macierzyństwa
 •  W jaki sposób uczymy się bycia rodzicami? Z jednej strony ogromny wpływ wywierają na nas wzorce wyniesione z domu, czyli to, czego sami doświadczaliśmy jako dzieci. Co jednak robić w sytuacji, gdy tych wzorców brakuje i naprawdę nie mamy się na czym oprzeć?

  więcej »
 • Kryzysy małżeńskie
 • Coraz więcej małżeństw przeżywa kryzys, coraz więcej się rozpada. W rozmowie ze znajomymi terapeutami zebrałam kilka myśli o tym, co może popychać nas do niepotrzebnego rozwodu.

  więcej »
 • Obudzić w dziecku pasję nauki
 •  Koniec roku bywa dla dzieci trudny. Cieszą się z wakacji, z drugiej strony pokazując oceny rodzicom, mogą być pełne lęku lub wstydu. Czy można nauczyć dziecko czerpać radość z nauki? 

  więcej »
 • Rodzic integralny, czyli...
 •  W wychowaniu dzieci jedną z kluczowych rzeczy jest bycie dobrym wzorcem. Co to konkretnie oznacza?

  więcej »
 • Gdy nastolatek nie chce rozmawiać
 • Co robić, gdy dziecko w okresie dojrzewania zamyka się w sobie i nie chce rozmawiać? Wielu rodziców ogranicza się wtedy do zdawkowej wymiany zdań, z drugiej strony właśnie wówczas potrzebny jest dobry kontakt z dzieckiem.

  więcej »
 • Gdy każda rozmowa kończy się źle
 • Problem konfliktów, które wydają się brać nie wiadomo skąd, to stosunkowo częste doświadczenie rodzica. Szczególnie gdy nasze dziecko jest nastolatkiem. Wtedy mamy wrażenie, że każda próba rozmowy z dzieckiem kończy się krzykiem i konfliktem. Co z tym zrobić?

  więcej »
right
left
Papież Franciszek w Ziemi Świętej