dzisiaj jest: sobota, 20.09.2014 | Imieniny:
Przewodnik Katolicki 10/2010 » Porady »

Elektroniczne księgi wieczyste

autor: Justyna Koper

 

Czytelnicy proszą o wyjaśnienie pojęcia ksiąg wieczystych oraz informacje o możliwości uzyskania elektronicznej księgi wieczystej, zwłaszcza w kontekście kupna lub sprzedaży mieszkania, działki lub domu.

Księgi wieczyste dokumentują stan prawny nieruchomości. Każda nieruchomość ma swoją księgę wieczystą. Księgi wieczyste prowadzi się w celu ustalenia stanu prawnego odrębnych nieruchomości lokalowych, własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu, prawa do domu jednorodzinnego. Jeżeli mamy zamiar zakupu lub zbycia nieruchomości, wówczas musimy rozpocząć od sprawdzenia i uporządkowania księgi wieczystej.
Zapoznanie się z zapisem w księdze wieczystej jest bardzo ważne, gdyż mogą być w niej ujawnione hipoteki lub ograniczenia, którymi obciążona jest nabywana nieruchomość. Jeżeli nie sprawdzimy stanu prawnego nieruchomości, wówczas narażamy się na nabycie nieruchomości wraz z tymi ciężarami.
Nieruchomość nabywa się w formie aktu notarialnego. Dlatego notariusz wcześniej powinien sprawdzić księgę wieczystą danej nieruchomości i poinformować o ewentualnych obciążeniach. Ponadto notariusz ma obowiązek przesłania do sądu w terminie 7 dni od sporządzenia umowy sprzedaży nieruchomości wniosek o wpis nowego właściciela.
Jednak nabywając nieruchomość, sami możemy sprawdzić księgę wieczystą albo poprosić zbywcę o okazanie skróconego odpisu księgi wieczystej.
Księgi wieczyste prowadzone są przez sądy rejonowe na terenie całego kraju. W wydziałach ksiąg wieczystych, na podstawie numeru księgi, możemy ustalić stan prawny interesującej nas nieruchomości. Księgi wieczyste są jawne. Dlatego też, zgodnie z ustawą o księgach wieczystych i hipotece, nie można zasłaniać się nieznajomością wpisów w księdze wieczystej, jeżeli na przykład okaże się, że nabyliśmy nieruchomość obciążoną hipoteką. Obecnie trwa informatyzacja ksiąg wieczystych, polegająca na umieszczeniu wszystkich ksiąg wieczystych w centralnej bazie danych. Dzięki temu z treścią księgi będzie można zapoznać się w każdym miejscu w Polsce, bez konieczności wyjazdu do sądu, w którym księga wieczysta się znajduje. Zwykły odpis księgi wieczystej zawiera całą historię nieruchomości. Dowiadujemy się z niej o położeniu nieruchomości, powierzchni, o tym, kto jest jej właścicielem lub użytkownikiem wieczystym oraz czy nieruchomość ma obciążenia i ograniczenia (na przykład służebności) albo hipoteki.
Domniemywa się, że wpisy ujawnione w księdze wieczystej zgodne są z rzeczywistym stanem prawnym. W prawie polskim istnieje bowiem rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych.

poprzedni   |   następny wróć
 • Pierwsza pomoc w kryzysie małżeńskim
 •  Wiecie, że w waszym małżeństwie źle się dzieje. Chcecie podjąć terapię, jednak do naprawdę pomocnych terapeutów są długie kolejki. A na dziś każdy moment bycia razem to cierpienie i agresja. Co możecie zrobić, by przetrwać kryzys?

  więcej »
 • Pułapka macierzyństwa
 •  Świeżo upieczone mamy w niesprzyjających okolicznościach mogą wpaść w niebezpieczną pułapkę toksycznego skoncentrowania się na dziecku. Prowokacyjnie nazwałam to „pułapką macierzyństwa”, ale problem może stać się naprawdę poważny.

  więcej »
 • Prawdziwa kobiecość
 • Gdy nasze córki wkraczają w okres dojrzewania, wielu rodziców odczuwa niepokój. Czy w obliczu promocji hedonistycznego, a zarazem prowadzącego do wielkich zranień stylu życia, uda nam się je wychować na osoby szczęśliwe? 

  więcej »
 • Dzieciństwo - czas beztroski?
 • Wychowanie bezstresowe ma złą renomę. Grozi nam jednak popadanie w drugą skrajność – traktowanie dzieci jak małych dorosłych, którzy po prostu mają sobie sami z wszystkim radzić.  

  więcej »
 • Gdy dziecko kradnie
 •  Wychowujemy dziecko, ucząc je rozeznania dobra i zła. Zna dziesięć przykazań i chce być dobrym człowiekiem, jednak pewnego dnia przyłapujemy je na kradzieży. Co robić?

  więcej »
 • Z matki na dziecko
 •  Jak oceniają specjaliści, już niedługo główną przyczyną przewlekłego zapalenia wątroby u dzieci będzie zakażenie wirusem WZW typu C. Może on przenosić się także z organizmu matki na jej nienarodzone jeszcze dziecko. Jesienią ruszy pilotażowy program badania kobiet w ciąży w kierunku zakażeń HCV.

  więcej »
 • Bez recepty
 •  Nie czytamy ulotek, przekraczamy dawki, nie patrzymy na termin ważności. To tylko niektóre z grzechów, jakie popełniamy podczas terapii lekami dostępnymi bez recepty. Nie pamiętamy, że można je stosować tylko doraźnie, w odpowiednim czasie, w konkretnej sytuacji i w odpowiedniej ilości.

  więcej »
 • Sposób na dobre nawyki
 •  Niektórym osobom różne rzeczy przychodzą z łatwością, nawet się nad tym nie zastanawiają, po prostu robią coś świetnie. Czy to kwestia talentu, specjalnych zdolności, wieloletniej praktyki?

  więcej »
 • Dlaczego tata ma być tatą?
 •  Współczesne trendy wychowawcze zmierzają w kierunku wychowywania chłopców na dobre dziewczynki i uczenia ojców kobiecego stylu rodzicielstwa. Zatem jak w rodzinie odnaleźć miejsce na męskość chłopców?

  więcej »
 • Jak nie dać się rutynie w małżeństwie
 •  Zadziwiająco wiele osób wstępujących w związek małżeński nie zdaje sobie sprawy z dwóch rzeczy: po pierwsze, że stan zakochania i idealizacji drugiej osoby mija, po drugiej, że na prawdziwą, trwałą miłość trzeba pracować. Po kilku latach odkrywają, że tkwią w nudnym, rutynowym związku.

  więcej »
right
left
Papież Franciszek w Ziemi Świętej