dzisiaj jest: czwartek, 27.11.2014 | Imieniny:
Przewodnik Katolicki 01/2003 » Porady » Dom »

Oszczędzanie wody

autor: Basti
Minęły czasy beztroskiego wylewania wody. Do jej oszczędzania przekonują nas ekolodzy, ale również rosnące za wodę rachunki.

Najwięcej możemy oszczędzić w łazience, gdzie zużywamy jedną porcji wody. Wystarczy ograniczyć marnotrawstwo wody tkwiące w złych nawykach – niechęć do ciągłego zakręcania i regulowania wody – i w niesprawnych bateriach – z nieszczelnych kranów woda może kapać tygodniami a już rachunki będą niższe.

Ekooszczędzanie


Najprostszym sposobem na oszczędzanie wody jest wymiana baterii z dwoma kurkami (osobnymi do gorącej i zimnej) na jednouchwytową z mieszaczem. Mieszacz składa się z dwóch, przeważnie ceramiczne, odpowiednio ponacinanych płytek. Za pomocą uchwytu, reguluje siłę wypływu i temperaturę wody. Taka bateria w porównaniu z tradycyjną pozwala zmniejszyć zużycie wody o 25 procent.
W niektórych domach problemem jest niestabilne ciśnienie wody. Dotyczy to zwłaszcza mieszkań w wysokich blokach, gdzie sąsiedzi nieświadomie przeszkadzają sobie nawzajem w korzystaniu z łazienki. Gdy ciśnienie jest niskie, a sąsiad z dołu akurat bierze prysznic – odkręcamy zawory szeroko. Za chwilę, gdy ciśnienie wzrośnie, woda bucha potężnym strumieniem. Trudno w takich warunkach kontrolować jej zużycie, za to łatwo się poparzyć. Sposobem na takie kłopoty są elastomerowe pierścienie, które dopasowują otwór przepływu wody do ciśnienia. Wielkość strumienia jest więc zawsze ta sama.

Oszczędny guzik


Kupując baterie jednouchwytowe, umywalkowe, wannowe czy prysznicowe, warto pytać o przycisk „eko” albo oporowe ograniczniki wypływu wody. Dzięki nim możemy zaoszczędzić nawet do 50 procent wody w porównaniu z baterią tradycyjną. Ekoblokada ogranicza strumień wody – jego siła zwiększa się dopiero po naciśnięciu guzika „eko”. W roli oszczędzaczy dobrze sprawdzają się też ograniczniki oporowe – aby zwiększyć strumień, trzeba mocniej przekręcić „opierający się” uchwyt. Praktyczny przycisk „przestrzega” też przed nadmiernym używaniem gorącej wody. Dopóki nie „pokonamy” blokady, z kranu poleci woda o temperaturze do 38 stopni Celsjusza.

Ekociepło


Gorąca kąpiel to często nie tylko kwestia rachunku za wodę, ale też za prąd czy gaz zużyty do jej podgrzania. Dokładne ustawianie temperatury wody ułatwiają baterie termostatowe, prysznicowe i wannowe. Dzięki nim ciepłotę wody można ustawić z dokładnością do około 0,5 stopni Celsjusza, a przycisk „eko” ogranicza z jednej strony ilość przepływającej wody, z drugiej zaś temperaturę.

Bezdotykowe baterie


Najnowszy wynalazek, elektroniczne baterie bezdotykowe (sensorowe), działają właściwie same. W „skrzynce” umieszczonej pod umywalką ustawia się stałą siłę wypływu wody i temperaturę. Do użytku domowego wygodniejsza jest opcja z regulatorem temperatury przy wylewce. Czujnik jest zasilany wymienialną baterią (6 lub 12 V), może też być podłączony do sieci wysokiego napięcia. Dzięki bezdotykowym bateriom możemy oszczędzić wodę aż o 60 procent. Warto dodać, że odpowiednia izolacja eliminuje jakiekolwiek zagrożenie wynikające z połączenia wody i elektryczności.
poprzedni   |   następny wróć
 • Wychowanie chrześcijańskie w XXI wieku
 •  Jak wychowywać dzieci w dzisiejszych czasach, w dobie relatywizmu? Na czym polega wychowanie chrześcijańskie i jakie są jego zalety? Czy decydując się na taki system wychowania, nie zamykamy dzieci na różnorodność świata?

  więcej »
 • Ciekawość, pierwszy stopień do... sukcesu
 • Dzieci mają wiele wspólnego z naukowcami. Zadają ważne i czasem dziwne pytania. Uwielbiają zagadki i eksperymentowanie. A do tego mają niesamowite narzędzie, za pomocą którego mogą znaleźć wiedzę na każdy temat – internet. Czy wyrośnie nam pokolenie geniuszy? 

  więcej »
 • Gniew w małżeństwie
 •  Czy dobre małżeństwo nigdy się nie kłóci? Czy odczuwanie gniewu jest złe? Czy gniew prowadzi do przemocy?

  więcej »
 • Nowoczesny patriotyzm
 •  Czy patriotyzm, tak jak go intuicyjnie rozumiemy – jako dumę z bycia Polakiem, z naszej historii, dokonań polskich naukowców, artystów, drużyn sportowych czy wieszanie flagi na święta narodowe i śpiewanie hymnu – to relikt przeszłości i ksenofobia? Czy potrzebny nam dziś nowy model patriotyzmu?

  więcej »
 • Z nastolatkiem o czystości seksualnej
 • Czy żyjemy w czasach, w których normą jest uprawianie seksu przez nastolatków? Czy mamy wpływ na decyzje naszych dzieci podejmowane w tym zakresie? Czy zakazy to dobre rozwiązanie? 

  więcej »
 • Nauka samokontroli
 • Dlaczego dzieciom potrzebna jest samokontrola? Czy jest ona tym samym co „siła woli”? Czy polega ona na tłumieniu uczuć i powstrzymaniu się od czegoś? 

  więcej »
 • Jak odmówić swojemu nastolatkowi
 • Gdy widzimy, że nasze dziecko chce zrobić coś szkodliwego, jest oczywiste, że mu tego zakazujemy. Młodsze dzieci, choć z oporami, zakazy z reguły przyjmują. Problem przychodzi z czasem, bo zupełnie inaczej ma się sprawa z nastolatkami. 

  więcej »
 • Przemówić do serca chłopca
 • To, że chłopcy i dziewczynki się różnią, jest sprawą oczywistą. Czy istnieją jednak specyficzne metody dyscyplinowania chłopców, odmienne od metod stosowanych w przypadku dziewczynek? 

  więcej »
 • Jak ukazać córce piękno kobiecości?
 •  Podział na dwie płcie w oczywisty sposób wpływa na całe nasze życie. Problem polega na tym, jak ukazać te różnice w sposób niewartościujący? Jak uniknąć skrajności przekazu, że bycie dziewczynką jest gorsze lub w wersji feministycznej – lepsze od bycia chłopcem?

  więcej »
 • Z myślą o przyszłości naszego dziecka
 • Język obcy, balet, klub piłki nożnej, kółko teatralne, chór, siatkówka, drugi język... Jaki wybrać „klucz” doboru zajęć dla dziecka, by najlepiej zaowocowało to w jego dorosłości? 

  więcej »
right
left
Papież Franciszek w Ziemi Świętej