dzisiaj jest: sobota, 19.04.2014 | Imieniny:
Przewodnik Katolicki 01/2003 » Porady » Dom »

Oszczędzanie wody

autor: Basti
Minęły czasy beztroskiego wylewania wody. Do jej oszczędzania przekonują nas ekolodzy, ale również rosnące za wodę rachunki.

Najwięcej możemy oszczędzić w łazience, gdzie zużywamy jedną porcji wody. Wystarczy ograniczyć marnotrawstwo wody tkwiące w złych nawykach – niechęć do ciągłego zakręcania i regulowania wody – i w niesprawnych bateriach – z nieszczelnych kranów woda może kapać tygodniami a już rachunki będą niższe.

Ekooszczędzanie


Najprostszym sposobem na oszczędzanie wody jest wymiana baterii z dwoma kurkami (osobnymi do gorącej i zimnej) na jednouchwytową z mieszaczem. Mieszacz składa się z dwóch, przeważnie ceramiczne, odpowiednio ponacinanych płytek. Za pomocą uchwytu, reguluje siłę wypływu i temperaturę wody. Taka bateria w porównaniu z tradycyjną pozwala zmniejszyć zużycie wody o 25 procent.
W niektórych domach problemem jest niestabilne ciśnienie wody. Dotyczy to zwłaszcza mieszkań w wysokich blokach, gdzie sąsiedzi nieświadomie przeszkadzają sobie nawzajem w korzystaniu z łazienki. Gdy ciśnienie jest niskie, a sąsiad z dołu akurat bierze prysznic – odkręcamy zawory szeroko. Za chwilę, gdy ciśnienie wzrośnie, woda bucha potężnym strumieniem. Trudno w takich warunkach kontrolować jej zużycie, za to łatwo się poparzyć. Sposobem na takie kłopoty są elastomerowe pierścienie, które dopasowują otwór przepływu wody do ciśnienia. Wielkość strumienia jest więc zawsze ta sama.

Oszczędny guzik


Kupując baterie jednouchwytowe, umywalkowe, wannowe czy prysznicowe, warto pytać o przycisk „eko” albo oporowe ograniczniki wypływu wody. Dzięki nim możemy zaoszczędzić nawet do 50 procent wody w porównaniu z baterią tradycyjną. Ekoblokada ogranicza strumień wody – jego siła zwiększa się dopiero po naciśnięciu guzika „eko”. W roli oszczędzaczy dobrze sprawdzają się też ograniczniki oporowe – aby zwiększyć strumień, trzeba mocniej przekręcić „opierający się” uchwyt. Praktyczny przycisk „przestrzega” też przed nadmiernym używaniem gorącej wody. Dopóki nie „pokonamy” blokady, z kranu poleci woda o temperaturze do 38 stopni Celsjusza.

Ekociepło


Gorąca kąpiel to często nie tylko kwestia rachunku za wodę, ale też za prąd czy gaz zużyty do jej podgrzania. Dokładne ustawianie temperatury wody ułatwiają baterie termostatowe, prysznicowe i wannowe. Dzięki nim ciepłotę wody można ustawić z dokładnością do około 0,5 stopni Celsjusza, a przycisk „eko” ogranicza z jednej strony ilość przepływającej wody, z drugiej zaś temperaturę.

Bezdotykowe baterie


Najnowszy wynalazek, elektroniczne baterie bezdotykowe (sensorowe), działają właściwie same. W „skrzynce” umieszczonej pod umywalką ustawia się stałą siłę wypływu wody i temperaturę. Do użytku domowego wygodniejsza jest opcja z regulatorem temperatury przy wylewce. Czujnik jest zasilany wymienialną baterią (6 lub 12 V), może też być podłączony do sieci wysokiego napięcia. Dzięki bezdotykowym bateriom możemy oszczędzić wodę aż o 60 procent. Warto dodać, że odpowiednia izolacja eliminuje jakiekolwiek zagrożenie wynikające z połączenia wody i elektryczności.
poprzedni   |   następny wróć
 • Przygotowanie do małżeństwa
 • Jak rozpoznać, czy osoba, w której jesteśmy tak bardzo zakochani będzie, dobrym mężem  żoną? Wielu młodym ludziom wydaje się dziś, że można to przetestować dzięki mieszkaniu „na kocią łapę”, poprzedzającemu wstąpienie w związek małżeński. Nic bardziej błędnego.

  więcej »
 • Zmartwione dziecko
 • Niektóre dzieci wydają się wciąż czymś zamartwiać. Ocenami, relacjami z koleżankami, zdrowiem zwierzątka domowego, zanieczyszczeniem środowiska... Oczywiście każdy z nas czasem czymś się martwi, ale jak poznać, że dziecko nie radzi sobie z daną sytuacją zbyt dobrze?

  więcej »
 • Typowe problemy
 • Młodzi rodzice są najczęściej optymistyczni i pełni zapału. Mamy wizję, jak chcemy wychować swoje dzieci, wiemy, czego unikać. Jakie pułapki czekają na każdego z nas?

  więcej »
 • Nauka z komputerem
 • Dzieci coraz częściej poszukują informacji do zadań domowych w internecie. Wiąże się z tym kilka problemów, które może pomóc rozwiązać rodzic nawet niezbyt dobrze czujący się w kwestiach technologicznych.

   

  więcej »
 • Gdy trzeba powiedzieć "nie"
 • Czy można odmówić w ważnej sprawie w taki sposób, by nie zranić drugiej osoby? Czy trzeba się uczyć odmawiania? 

  więcej »
 • Miłość do książek
 • Czy w dobie instrukcji obrazkowych, filmów i ogólnego spadku czytelnictwa warto nakłaniać dzieci do czytania? Nawet podręczniki szkolne wydają się mieć dziś więcej fotografii niż tekstu, jest coraz więcej multimedialnych przekazów treści, może kładzenie nacisku na czytanie jest mało sensowne?

  więcej »
 • Jak pozbyć się agresji u dzieci
 • Agresja u dzieci ma wiele przyczyn, ale możemy jej przeciwdziałać. Co robić, gdy dziecko bije, szczypie czy też gryzie rodzica, rodzeństwo lub obce dzieci?

  więcej »
 • Gdy ktoś znęca się nad dzieckiem
 • Ktoś nadużył zaufania twojego dziecka i upublicznił jego zwierzenia, jakaś grupa znęca się, starannie ukrywając to i składając wspólne zeznania przed nauczycielami. Czujesz się bezradny. Co możesz zrobić?

  więcej »
 • Więcej radości
 • Obiektywnie rzecz biorąc, jeśli masz dach nad głową, możesz zjeść przynajmniej raz dziennie do syta i masz dostęp do bieżącej, czystej wody, jesteś w lepszej sytuacji niż dwie trzecie ludzi na świecie. Mimo to wiele osób doświadcza na co dzień przygnębienia.

  więcej »
 • Emocje nastolatka
 • Niby wszystko jest w porządku, nauczyliśmy dziecko samokontroli, potrafi ono zadbać o siebie i nawet zazwyczaj postępuje odpowiedzialnie. Nagle – ma 13-14 lat i znienacka wybucha złością lub płaczem, a my, rodzice, nie wiemy, co i kiedy spowoduje kolejny wybuch emocji.

   

  więcej »
right
left
RIO