dzisiaj jest: środa, 17.09.2014 | Imieniny:
Przewodnik Katolicki 12/2004 » Porady » Dom »

Balkon zgodnie z prawem

autor: Magdalena Rak
Zaczyna się sezon remontów i odświeżania balkonów, tak by za kilka tygodni mogły pełnić funkcję miniogrodów. Trzeba jednak pamiętać, że na wszystkie prace wykonywane na balkonie - nawet na malowanie balustrady - konieczna jest zgoda właściciela budynku, a na niektóre nawet pozwolenie na budowę.


Balkon, loggia czy taras są traktowane jako przedłużenia mieszkania. Jednak swoboda dysponowania tą powierzchnią jest w znacznym stopniu ograniczona. Większość prac - nawet tych nie zmieniających w żaden sposób wyglądu balkonu - wymaga zgłoszenia, na wszelkie zmiany - potrzeba pozwolenia na budowę, a co się z tym wiąże, projektu budowlano-architektonicznego. Pozwolenie jest wymagane na wszystkie prace, gdy budynek znajduje się pod opieką konserwatora zabytków.

Na własny koszt


Za stan balkonów w budynku odpowiada właściciel nieruchomości. Do niego też należy przeprowadzanie i finansowanie ich remontów tak często, jak to konieczne. Dotyczy to zarówno prac, które są istotne dla zapewnienia bezpieczeństwa (wzmacniania samej konstrukcji i balustrad), jak i malowania balustrad, napraw podłóg balkonów. W praktyce jednak przynajmniej część prac lokatorzy wykonują we własnym zakresie i na własny koszt. Zawsze w takim przypadku konieczna jest zgoda właściciela budynku. Bez niej nie można zresztą wystąpić o pozwolenia na budowę, które w przypadku wielu prac dotyczących balkonów jest konieczne.

Opis i rysunki


Prace nie zmieniające wyglądu balkonu trzeba zgłosić do jednostki samorządu terytorialnego z 30-dniowym wyprzedzeniem. Zgłoszenie musi zawierać ich względnie dokładny opis i jeśli to konieczne - rysunki. Takie zgłoszenie dotyczy na przykład malowania balustrady, układania terakoty lub innej okładziny na posadzce, wzmacniania balustrady i tym podobnych.
Samo dokonanie zgłoszenia nie upoważnia jeszcze do prowadzenia prac. Urząd ma 30 dni na to, aby zaprotestować, ewentualnie zażądać dodatkowych informacji czy ekspertyz. Jeśli w tym czasie lokator mieszkania nie zostanie zawiadomiony o tym, że urząd ma jakiekolwiek zastrzeżenia do planowanych robót, można w zgodzie z prawem je rozpocząć. Warto pamiętać, że niedopełnienie tego obowiązku może zaowocować nakazem o przywróceniu balkonu do stanu przed remontem - na przykład skucia posadzki czy ponownego przemalowania balustrady.

Pozwolenie na budowę


Wszystkie prace zmieniające wygląd elewacji budynku, którego częścią jest balkon, wymagają pozwolenia na budowę. Tak więc, jeśli chce się wymienić balustradę czy przerobić na zamkniętą werandę balkon, konieczne jest przedstawienie projektu i wystąpienie ze stosownym wnioskiem. Generalnie przeróbki powinny być zaprojektowane w taki sposób, by nie burzyć porządku architektonicznego budynku. Przeprowadzenie takich prac bez pozwolenia to samowola budowlana. Nadzór budowlany - jeśli taką inwestycję odkryje - musi wydać decyzję o rozbiórce na koszt właściciela, może też dodatkowo ukarać karą pieniężną. Prawo nie przewiduje możliwości legalizacji samowoli, chyba że od jej popełnienia minie więcej niż pięć lat.

W gestii konserwatora


O pozwolenie na budowę trzeba występować zawsze wtedy, gdy budynek jest pod opieką konserwatora zabytków. Procedura ta zapobiega wprowadzaniu zmian, niszczących spójność architektoniczną budynku. Wedle wszelkiego prawdopodobieństwa konserwator zaprotestuje przeciwko wymianie kutej balustrady na nowoczesną lub znaczącej zmianie jej wysokości.
poprzedni   |   następny wróć
 • Pułapka macierzyństwa
 •  Świeżo upieczone mamy w niesprzyjających okolicznościach mogą wpaść w niebezpieczną pułapkę toksycznego skoncentrowania się na dziecku. Prowokacyjnie nazwałam to „pułapką macierzyństwa”, ale problem może stać się naprawdę poważny.

  więcej »
 • Prawdziwa kobiecość
 • Gdy nasze córki wkraczają w okres dojrzewania, wielu rodziców odczuwa niepokój. Czy w obliczu promocji hedonistycznego, a zarazem prowadzącego do wielkich zranień stylu życia, uda nam się je wychować na osoby szczęśliwe? 

  więcej »
 • Dzieciństwo - czas beztroski?
 • Wychowanie bezstresowe ma złą renomę. Grozi nam jednak popadanie w drugą skrajność – traktowanie dzieci jak małych dorosłych, którzy po prostu mają sobie sami z wszystkim radzić.  

  więcej »
 • Gdy dziecko kradnie
 •  Wychowujemy dziecko, ucząc je rozeznania dobra i zła. Zna dziesięć przykazań i chce być dobrym człowiekiem, jednak pewnego dnia przyłapujemy je na kradzieży. Co robić?

  więcej »
 • Z matki na dziecko
 •  Jak oceniają specjaliści, już niedługo główną przyczyną przewlekłego zapalenia wątroby u dzieci będzie zakażenie wirusem WZW typu C. Może on przenosić się także z organizmu matki na jej nienarodzone jeszcze dziecko. Jesienią ruszy pilotażowy program badania kobiet w ciąży w kierunku zakażeń HCV.

  więcej »
 • Bez recepty
 •  Nie czytamy ulotek, przekraczamy dawki, nie patrzymy na termin ważności. To tylko niektóre z grzechów, jakie popełniamy podczas terapii lekami dostępnymi bez recepty. Nie pamiętamy, że można je stosować tylko doraźnie, w odpowiednim czasie, w konkretnej sytuacji i w odpowiedniej ilości.

  więcej »
 • Sposób na dobre nawyki
 •  Niektórym osobom różne rzeczy przychodzą z łatwością, nawet się nad tym nie zastanawiają, po prostu robią coś świetnie. Czy to kwestia talentu, specjalnych zdolności, wieloletniej praktyki?

  więcej »
 • Dlaczego tata ma być tatą?
 •  Współczesne trendy wychowawcze zmierzają w kierunku wychowywania chłopców na dobre dziewczynki i uczenia ojców kobiecego stylu rodzicielstwa. Zatem jak w rodzinie odnaleźć miejsce na męskość chłopców?

  więcej »
 • Jak nie dać się rutynie w małżeństwie
 •  Zadziwiająco wiele osób wstępujących w związek małżeński nie zdaje sobie sprawy z dwóch rzeczy: po pierwsze, że stan zakochania i idealizacji drugiej osoby mija, po drugiej, że na prawdziwą, trwałą miłość trzeba pracować. Po kilku latach odkrywają, że tkwią w nudnym, rutynowym związku.

  więcej »
 • Zasady, które nie działają
 •  Dobre wychowanie dzieci we współczesnym świecie staje się coraz trudniejszym zadaniem. Szukając pomysłów, możemy trafić zarówno na doskonałe rady, jak i na porady na pierwszy rzut oka świetne, a w rzeczywistości zwodnicze. Dlatego chciałabym dziś pokazać trzy bardzo popularne zasady wychowawcze, które mogą nas zaprowadzić donikąd. Dlatego nazwałam je mitami.

  więcej »
right
left
Papież Franciszek w Ziemi Świętej