dzisiaj jest: niedziela, 23.11.2014 | Imieniny:
Przewodnik Katolicki 12/2004 » Porady » Dom »

Balkon zgodnie z prawem

autor: Magdalena Rak
Zaczyna się sezon remontów i odświeżania balkonów, tak by za kilka tygodni mogły pełnić funkcję miniogrodów. Trzeba jednak pamiętać, że na wszystkie prace wykonywane na balkonie - nawet na malowanie balustrady - konieczna jest zgoda właściciela budynku, a na niektóre nawet pozwolenie na budowę.


Balkon, loggia czy taras są traktowane jako przedłużenia mieszkania. Jednak swoboda dysponowania tą powierzchnią jest w znacznym stopniu ograniczona. Większość prac - nawet tych nie zmieniających w żaden sposób wyglądu balkonu - wymaga zgłoszenia, na wszelkie zmiany - potrzeba pozwolenia na budowę, a co się z tym wiąże, projektu budowlano-architektonicznego. Pozwolenie jest wymagane na wszystkie prace, gdy budynek znajduje się pod opieką konserwatora zabytków.

Na własny koszt


Za stan balkonów w budynku odpowiada właściciel nieruchomości. Do niego też należy przeprowadzanie i finansowanie ich remontów tak często, jak to konieczne. Dotyczy to zarówno prac, które są istotne dla zapewnienia bezpieczeństwa (wzmacniania samej konstrukcji i balustrad), jak i malowania balustrad, napraw podłóg balkonów. W praktyce jednak przynajmniej część prac lokatorzy wykonują we własnym zakresie i na własny koszt. Zawsze w takim przypadku konieczna jest zgoda właściciela budynku. Bez niej nie można zresztą wystąpić o pozwolenia na budowę, które w przypadku wielu prac dotyczących balkonów jest konieczne.

Opis i rysunki


Prace nie zmieniające wyglądu balkonu trzeba zgłosić do jednostki samorządu terytorialnego z 30-dniowym wyprzedzeniem. Zgłoszenie musi zawierać ich względnie dokładny opis i jeśli to konieczne - rysunki. Takie zgłoszenie dotyczy na przykład malowania balustrady, układania terakoty lub innej okładziny na posadzce, wzmacniania balustrady i tym podobnych.
Samo dokonanie zgłoszenia nie upoważnia jeszcze do prowadzenia prac. Urząd ma 30 dni na to, aby zaprotestować, ewentualnie zażądać dodatkowych informacji czy ekspertyz. Jeśli w tym czasie lokator mieszkania nie zostanie zawiadomiony o tym, że urząd ma jakiekolwiek zastrzeżenia do planowanych robót, można w zgodzie z prawem je rozpocząć. Warto pamiętać, że niedopełnienie tego obowiązku może zaowocować nakazem o przywróceniu balkonu do stanu przed remontem - na przykład skucia posadzki czy ponownego przemalowania balustrady.

Pozwolenie na budowę


Wszystkie prace zmieniające wygląd elewacji budynku, którego częścią jest balkon, wymagają pozwolenia na budowę. Tak więc, jeśli chce się wymienić balustradę czy przerobić na zamkniętą werandę balkon, konieczne jest przedstawienie projektu i wystąpienie ze stosownym wnioskiem. Generalnie przeróbki powinny być zaprojektowane w taki sposób, by nie burzyć porządku architektonicznego budynku. Przeprowadzenie takich prac bez pozwolenia to samowola budowlana. Nadzór budowlany - jeśli taką inwestycję odkryje - musi wydać decyzję o rozbiórce na koszt właściciela, może też dodatkowo ukarać karą pieniężną. Prawo nie przewiduje możliwości legalizacji samowoli, chyba że od jej popełnienia minie więcej niż pięć lat.

W gestii konserwatora


O pozwolenie na budowę trzeba występować zawsze wtedy, gdy budynek jest pod opieką konserwatora zabytków. Procedura ta zapobiega wprowadzaniu zmian, niszczących spójność architektoniczną budynku. Wedle wszelkiego prawdopodobieństwa konserwator zaprotestuje przeciwko wymianie kutej balustrady na nowoczesną lub znaczącej zmianie jej wysokości.
poprzedni   |   następny wróć
 • Ciekawość, pierwszy stopień do... sukcesu
 • Dzieci mają wiele wspólnego z naukowcami. Zadają ważne i czasem dziwne pytania. Uwielbiają zagadki i eksperymentowanie. A do tego mają niesamowite narzędzie, za pomocą którego mogą znaleźć wiedzę na każdy temat – internet. Czy wyrośnie nam pokolenie geniuszy? 

  więcej »
 • Gniew w małżeństwie
 •  Czy dobre małżeństwo nigdy się nie kłóci? Czy odczuwanie gniewu jest złe? Czy gniew prowadzi do przemocy?

  więcej »
 • Nowoczesny patriotyzm
 •  Czy patriotyzm, tak jak go intuicyjnie rozumiemy – jako dumę z bycia Polakiem, z naszej historii, dokonań polskich naukowców, artystów, drużyn sportowych czy wieszanie flagi na święta narodowe i śpiewanie hymnu – to relikt przeszłości i ksenofobia? Czy potrzebny nam dziś nowy model patriotyzmu?

  więcej »
 • Z nastolatkiem o czystości seksualnej
 • Czy żyjemy w czasach, w których normą jest uprawianie seksu przez nastolatków? Czy mamy wpływ na decyzje naszych dzieci podejmowane w tym zakresie? Czy zakazy to dobre rozwiązanie? 

  więcej »
 • Nauka samokontroli
 • Dlaczego dzieciom potrzebna jest samokontrola? Czy jest ona tym samym co „siła woli”? Czy polega ona na tłumieniu uczuć i powstrzymaniu się od czegoś? 

  więcej »
 • Jak odmówić swojemu nastolatkowi
 • Gdy widzimy, że nasze dziecko chce zrobić coś szkodliwego, jest oczywiste, że mu tego zakazujemy. Młodsze dzieci, choć z oporami, zakazy z reguły przyjmują. Problem przychodzi z czasem, bo zupełnie inaczej ma się sprawa z nastolatkami. 

  więcej »
 • Przemówić do serca chłopca
 • To, że chłopcy i dziewczynki się różnią, jest sprawą oczywistą. Czy istnieją jednak specyficzne metody dyscyplinowania chłopców, odmienne od metod stosowanych w przypadku dziewczynek? 

  więcej »
 • Jak ukazać córce piękno kobiecości?
 •  Podział na dwie płcie w oczywisty sposób wpływa na całe nasze życie. Problem polega na tym, jak ukazać te różnice w sposób niewartościujący? Jak uniknąć skrajności przekazu, że bycie dziewczynką jest gorsze lub w wersji feministycznej – lepsze od bycia chłopcem?

  więcej »
 • Z myślą o przyszłości naszego dziecka
 • Język obcy, balet, klub piłki nożnej, kółko teatralne, chór, siatkówka, drugi język... Jaki wybrać „klucz” doboru zajęć dla dziecka, by najlepiej zaowocowało to w jego dorosłości? 

  więcej »
 • Pierwsza pomoc w kryzysie małżeńskim
 •  Wiecie, że w waszym małżeństwie źle się dzieje. Chcecie podjąć terapię, jednak do naprawdę pomocnych terapeutów są długie kolejki. A na dziś każdy moment bycia razem to cierpienie i agresja. Co możecie zrobić, by przetrwać kryzys?

  więcej »
right
left
Papież Franciszek w Ziemi Świętej