dzisiaj jest: czwartek, 24.04.2014 | Imieniny:
Przewodnik Katolicki 12/2004 » Porady » Dom »

Balkon zgodnie z prawem

autor: Magdalena Rak
Zaczyna się sezon remontów i odświeżania balkonów, tak by za kilka tygodni mogły pełnić funkcję miniogrodów. Trzeba jednak pamiętać, że na wszystkie prace wykonywane na balkonie - nawet na malowanie balustrady - konieczna jest zgoda właściciela budynku, a na niektóre nawet pozwolenie na budowę.


Balkon, loggia czy taras są traktowane jako przedłużenia mieszkania. Jednak swoboda dysponowania tą powierzchnią jest w znacznym stopniu ograniczona. Większość prac - nawet tych nie zmieniających w żaden sposób wyglądu balkonu - wymaga zgłoszenia, na wszelkie zmiany - potrzeba pozwolenia na budowę, a co się z tym wiąże, projektu budowlano-architektonicznego. Pozwolenie jest wymagane na wszystkie prace, gdy budynek znajduje się pod opieką konserwatora zabytków.

Na własny koszt


Za stan balkonów w budynku odpowiada właściciel nieruchomości. Do niego też należy przeprowadzanie i finansowanie ich remontów tak często, jak to konieczne. Dotyczy to zarówno prac, które są istotne dla zapewnienia bezpieczeństwa (wzmacniania samej konstrukcji i balustrad), jak i malowania balustrad, napraw podłóg balkonów. W praktyce jednak przynajmniej część prac lokatorzy wykonują we własnym zakresie i na własny koszt. Zawsze w takim przypadku konieczna jest zgoda właściciela budynku. Bez niej nie można zresztą wystąpić o pozwolenia na budowę, które w przypadku wielu prac dotyczących balkonów jest konieczne.

Opis i rysunki


Prace nie zmieniające wyglądu balkonu trzeba zgłosić do jednostki samorządu terytorialnego z 30-dniowym wyprzedzeniem. Zgłoszenie musi zawierać ich względnie dokładny opis i jeśli to konieczne - rysunki. Takie zgłoszenie dotyczy na przykład malowania balustrady, układania terakoty lub innej okładziny na posadzce, wzmacniania balustrady i tym podobnych.
Samo dokonanie zgłoszenia nie upoważnia jeszcze do prowadzenia prac. Urząd ma 30 dni na to, aby zaprotestować, ewentualnie zażądać dodatkowych informacji czy ekspertyz. Jeśli w tym czasie lokator mieszkania nie zostanie zawiadomiony o tym, że urząd ma jakiekolwiek zastrzeżenia do planowanych robót, można w zgodzie z prawem je rozpocząć. Warto pamiętać, że niedopełnienie tego obowiązku może zaowocować nakazem o przywróceniu balkonu do stanu przed remontem - na przykład skucia posadzki czy ponownego przemalowania balustrady.

Pozwolenie na budowę


Wszystkie prace zmieniające wygląd elewacji budynku, którego częścią jest balkon, wymagają pozwolenia na budowę. Tak więc, jeśli chce się wymienić balustradę czy przerobić na zamkniętą werandę balkon, konieczne jest przedstawienie projektu i wystąpienie ze stosownym wnioskiem. Generalnie przeróbki powinny być zaprojektowane w taki sposób, by nie burzyć porządku architektonicznego budynku. Przeprowadzenie takich prac bez pozwolenia to samowola budowlana. Nadzór budowlany - jeśli taką inwestycję odkryje - musi wydać decyzję o rozbiórce na koszt właściciela, może też dodatkowo ukarać karą pieniężną. Prawo nie przewiduje możliwości legalizacji samowoli, chyba że od jej popełnienia minie więcej niż pięć lat.

W gestii konserwatora


O pozwolenie na budowę trzeba występować zawsze wtedy, gdy budynek jest pod opieką konserwatora zabytków. Procedura ta zapobiega wprowadzaniu zmian, niszczących spójność architektoniczną budynku. Wedle wszelkiego prawdopodobieństwa konserwator zaprotestuje przeciwko wymianie kutej balustrady na nowoczesną lub znaczącej zmianie jej wysokości.
poprzedni   |   następny wróć
 • Przygotowanie do małżeństwa
 • Jak rozpoznać, czy osoba, w której jesteśmy tak bardzo zakochani będzie, dobrym mężem  żoną? Wielu młodym ludziom wydaje się dziś, że można to przetestować dzięki mieszkaniu „na kocią łapę”, poprzedzającemu wstąpienie w związek małżeński. Nic bardziej błędnego.

  więcej »
 • Zmartwione dziecko
 • Niektóre dzieci wydają się wciąż czymś zamartwiać. Ocenami, relacjami z koleżankami, zdrowiem zwierzątka domowego, zanieczyszczeniem środowiska... Oczywiście każdy z nas czasem czymś się martwi, ale jak poznać, że dziecko nie radzi sobie z daną sytuacją zbyt dobrze?

  więcej »
 • Typowe problemy
 • Młodzi rodzice są najczęściej optymistyczni i pełni zapału. Mamy wizję, jak chcemy wychować swoje dzieci, wiemy, czego unikać. Jakie pułapki czekają na każdego z nas?

  więcej »
 • Nauka z komputerem
 • Dzieci coraz częściej poszukują informacji do zadań domowych w internecie. Wiąże się z tym kilka problemów, które może pomóc rozwiązać rodzic nawet niezbyt dobrze czujący się w kwestiach technologicznych.

   

  więcej »
 • Gdy trzeba powiedzieć "nie"
 • Czy można odmówić w ważnej sprawie w taki sposób, by nie zranić drugiej osoby? Czy trzeba się uczyć odmawiania? 

  więcej »
 • Miłość do książek
 • Czy w dobie instrukcji obrazkowych, filmów i ogólnego spadku czytelnictwa warto nakłaniać dzieci do czytania? Nawet podręczniki szkolne wydają się mieć dziś więcej fotografii niż tekstu, jest coraz więcej multimedialnych przekazów treści, może kładzenie nacisku na czytanie jest mało sensowne?

  więcej »
 • Jak pozbyć się agresji u dzieci
 • Agresja u dzieci ma wiele przyczyn, ale możemy jej przeciwdziałać. Co robić, gdy dziecko bije, szczypie czy też gryzie rodzica, rodzeństwo lub obce dzieci?

  więcej »
 • Gdy ktoś znęca się nad dzieckiem
 • Ktoś nadużył zaufania twojego dziecka i upublicznił jego zwierzenia, jakaś grupa znęca się, starannie ukrywając to i składając wspólne zeznania przed nauczycielami. Czujesz się bezradny. Co możesz zrobić?

  więcej »
 • Więcej radości
 • Obiektywnie rzecz biorąc, jeśli masz dach nad głową, możesz zjeść przynajmniej raz dziennie do syta i masz dostęp do bieżącej, czystej wody, jesteś w lepszej sytuacji niż dwie trzecie ludzi na świecie. Mimo to wiele osób doświadcza na co dzień przygnębienia.

  więcej »
 • Emocje nastolatka
 • Niby wszystko jest w porządku, nauczyliśmy dziecko samokontroli, potrafi ono zadbać o siebie i nawet zazwyczaj postępuje odpowiedzialnie. Nagle – ma 13-14 lat i znienacka wybucha złością lub płaczem, a my, rodzice, nie wiemy, co i kiedy spowoduje kolejny wybuch emocji.

   

  więcej »
right
left
Ekstremalna Droga Krzyżowa Poznań