dzisiaj jest: czwartek, 20.11.2014 | Imieniny:
Przewodnik Katolicki 28/2004 » Liturgia » Święty tygodnia »

Św. Olga Mądra - 11 lipca

autor: Michał Gryczyński
Księżna kijowska Olga, zwana Mądrą, jest jedyną świętą o tym imieniu. Była żoną księcia Igora z rodu Rurykowiczów, dynastii wywodzonej od Ruryka, legendarnego wodza Normanów. Swojej wielkiej mądrości i dalekowzroczności dowiodła przez zainicjowanie dzieła chrystianizacji pogańskiej Rusi nie tylko w oparciu o wschodnie cesarstwo, ale i o Rzym. Dała się poznać z twardej ręki, zwłaszcza wobec wszelkich buntowników, ale sławiona jest także za swe wielkie miłosierdzie.
Urodziła się ok. 890 roku w Wybuti, kilkanaście kilometrów od Pskowa. Około 903 roku poślubiła księcia Igora, a kiedy w 945 roku małżonek zginął na wojnie, została sama z trzyletnim synkiem Światosławem. Objęła wówczas regencję i zaczęła sprawować rządy. Rychło dowiodła swego zmysłu administracyjnego, kładąc fundamenty pod stabilizację wielkiego księstwa kijowskiego. Chrzest przyjęła, prawdopodobnie, w 955 roku, a uczyniła to za pośrednictwem wysłanników Bizancjum. Dwa lata później, w towarzystwie popa Grzegorza, udała się osobiście do Konstantynopola, gdzie powitał ją cesarz. Ale w 959 roku zwróciła się na Zachód do Ottona I, z prośbą o przysłanie na Ruś biskupa misyjnego - cesarz wyznaczył Adalberta, benedyktyna z Trewiru - oraz kapłanów. Krzewiła wiarę, otaczając się prawie wyłącznie chrześcijanami, a także wznosząc świątynie: Świętej Trójcy w Pskowie i Świętej Zofii w Kijowie.
Po objęciu tronu kijowskiego przez Świętosława nastąpił powrót do pogaństwa, a w 961 r. biskup łaciński został zamordowany. Olga, oddana wówczas modlitwie i uczynkom miłosierdzia, prosiła Boga o nawrócenie syna. Zmarła w 969 roku. Kiedy metropolita Hilarion wygłaszał pochwałę na cześć jej wnuka, św. Włodzimierza - pierwszego chrześcijańskiego władcy Rusi - nie zapomniał o zasługach babki. Ciało św. Olgi zostało wtedy przeniesione do kościoła św. Zofii, a w XVIII wieku relikwie zaginęły.
poprzedni   |   następny wróć
 • Anonim (IX w.) o Adwencie
 • (...) Dlatego bowiem święci Ojcowie zaczęli obchodzić Adwent Pański i wygłaszać w czasie tych dni kazania do ludu, aby wszyscy wierni przygotowali się i poprawili, by mogli godnie obchodzić Narodzenie Pana i Boga. Bo gdyby ktoś z was miał przyjąć w dom swój seniora, oczyściłby dom ze wszystkich brudów i nieczystości, przygotowałby natomiast wedle swej możliwości wszystko, co byłoby...więcej »
 • Chciała zostać świętą
 • Służebnica Boża Maria Teresa Gonzales-Quevedo, a w zakonie Maria Teresa od Jezusa, nazywana jest Teresitą. Przyszła na świat w 1930 r. w Madrycie, a więc w okresie poprzedzającym hiszpańską wojnę domową. Podczas niej – z powodu wiary – zginęło aż sześć członków jej rodziny, natomiast ojciec musiał się długo ukrywać. Jako dziesięcioletnia dziewczynka, napisała w...więcej »
 • 16 grudnia, III niedziela Adwentu, rok A
 • Iz 35, 1-6a.10; Ps 146; Jk 5, 7-10; Mt 11, 2-11 Czytanie z Księgi proroka Izajasza Niech się rozweselą pustynia i spieczona ziemia, niech się raduje step i niech rozkwitnie! Niech wyda kwiaty jak lilie polne, niech się rozraduje, także skacząc i wykrzykując z uciechy. Chwałą Libanu ją obdarzono, ozdobą Karmelu i Saronu. Oni zobaczą chwałę Pana, wspaniałość naszego Boga. Pokrzepcie...więcej »
 • Myśl tygodnia
 • Nowa i bezcenna łaska przenika radością całe stworzenie. Czuje ono, że odtąd Bóg i Stwórca sam nad nim panuje nie tylko w sposób niewidzialny, lecz także i widzialnie, posługując się nim, uświęca je św. Anzelmwięcej »
 • Chromi
 • „Niewidomi wzrok odzyskują, chromi chodzą, trędowaci doznają oczyszczenia, głusi słyszą”. Biblia wspomina o wielu chorobach, bo choroba od najdawniejszych czasów towarzyszy człowiekowi. W sposób szczególnie wstydliwy podchodzono do niepełnosprawności. Były one z daleka widoczne, a „skazy” na ciele odbierano często jako karę za grzechy. Wśród ludzi szczególnie...więcej »
 • Umocnienie na drodze wiary
 • Jezus nigdy nie daje łatwych odpowiedzi i prawie nigdy odpowiedzi wprost, ale zawsze są to odpowiedzi jasne i inspirujące do myślenia i działania Jezus lubi prowokować do samodzielnego wyciągania wniosków. W tym celu nieraz przypomina nam prawdy oczywiste; nieraz podpowiada kierunek myślenia własnym postępowaniem albo za pomocą przypowieści, albo też odkrywa przed nami nowe prawdy objawione....więcej »
 • 16 grudnia III niedziela Adwentu, rok A
 • Czytanie z Księgi proroka Izajasza Niech się rozweselą pustynia i spieczona ziemia, niech się raduje step i niech rozkwitnie! Niech wyda kwiaty jak lilie polne, niech się rozraduje, także skacząc i wykrzykując z uciechy. Chwałą Libanu ją obdarzono, ozdobą Karmelu i Saronu. Oni zobaczą chwałę Pana, wspaniałość naszego Boga. Pokrzepcie ręce osłabłe, wzmocnijcie kolana...więcej »
 • Cezary z Arles (+543) na Adwent
 • Jeśli ziemski król albo jakiś poważny człowiek zaprosi cię na swoje urodziny, czy nie starasz się wtedy pójść w nowym, czystym i dobrym ubraniu, aby nie urazić zapraszającego tym, że przyszedłeś w ubraniu wytartym, tanim i brudnym? Z równie wielkim wysiłkiem, na jaki cię tylko stać, staraj się przy pomocy Chrystusa o to, żeby twoja dusza poszła na uroczystość Odwiecznego Króla,...więcej »
 • O bł. Kateri, zwanej Lilią Mohawków
 • Bł. Kateri Tekakwitha – patronka wygnańców, sierot, ludzi wyśmiewanych z powodu wiary, a także ekologów – była Irokezką. Urodziła się w 1656 r. w Ossernenon (obecnie Auresville w stanie Nowy Jork) jako córka pogańskiego wodza plemienia Mohawków. Jej ojciec uchronił matkę, która była chrześcijanką porwaną przez Irokezów, od losu branki. Dziewczynka miała zaledwie...więcej »
 • 9 grudnia, II Niedziela Adwentu, rok A
 • Iz 11,1-10; Ps 72; Rz 15, 4-9; Mt 3, 1-12 Czytanie z Księgi proroka Izajasza Wyrośnie różdżka z pnia Jessego, wypuści się odrośl z jego korzenia. I spocznie na niej Duch Pana, duch mądrości i rozumu, duch rady i męstwa, duch wiedzy i bojaźni Pana. Upodoba sobie w bojaźni Pana. Nie będzie sądził z pozorów ni wyrokował według pogłosek; raczej rozsądzi biednych sprawiedliwie i pokornym...więcej »
right
left
Papież Franciszek w Ziemi Świętej