dzisiaj jest: niedziela, 23.11.2014 | Imieniny:
Przewodnik Katolicki 10/2007 » Liturgia »

"Boże mój, Bóże mój, czemuś Mnie opuścił"

autor: Adam Suwart
Jezu,
śmierć przyszła tryumfalnie, otoczona mrokiem, który rozpostarł się nad tym marnym światem, od godziny szóstej, aż do godziny dziewiątej (por. Mt 27, 45). Przyszła dumna i wyniosła, odziana w królewskie szaty ziemskiego świata. Zdawało się, że pokonuje nawet Tego, który nazwał się Synem Człowieczym. Jej czarnemu majestatowi poddali się wszyscy widzowie misterium na Golgocie. Sami zlęknieni śmierci mówili ironicznie: „Zobaczmy, czy przyjdzie Eliasz, aby Go wybawić” (Mt 27, 49).

Nastała prawdziwa noc ducha, chwila przerażającego zwątpienia, lęku, od którego nie ma ucieczki. W tej godzinie przerażenia, w której Bóg „zdawał się być nieobecny”, Ty, z wysokości Krzyża, znalazłeś jeszcze siłę ufności, by modlić się słowami prastarego Psalmu 21 – „Boże, Boże mój, czemuś Mnie opuścił”. Choć czułeś się tak samotny, pozbawiony wszelkiego wsparcia, upokorzony, zepchnięty w otchłań mroku, w przerażającą próżnię, gdzie kłębiły się miliony ludzkich grzechów, znalazłeś siłę, by wołać do swego Ojca.

W momencie najwyższej Ofiary modliłeś się słowami swych ziemskich przodków, które Duch sam włożył kiedyś w serce człowieka Starego Przymierza. Uczyniłeś z tej ofiary, z tej bolesnej śmierci prawdziwe misterium.

Odtąd wiemy, dzięki Tobie, Panie Jezu, że i my, słabi ludzie, mamy prawo do zwątpienia i lęku. Że skoro trwoga przejęła Pana naszego Jezusa Chrystusa w godzinie najwyższej próby, to i nas może ogarnąć w naszych małych, ziemskich próbach i upadkach.

Jednak wiemy też, jak zła jest beznadzieja. Ucieczka w nią to wiara w bezkresną moc śmierci i wzgarda dla ofiary Krzyża. Czyż nie pokazałeś nam – o, Jezu! – do Kogo mamy zwracać się w chwili zwątpienia, gdy całe nasze życie drży pod ciężarem tego świata? Dlaczego tak często zapominamy o tym Twoim wołaniu, gdy i w naszym świecie „mrok ogarnia całą ziemię”?

Dałeś nam na Krzyżu modlitwę na chwile zła, smutku i braku nadziei. Ucz nas, Panie Jezu, abyśmy umieli modlić się Twymi słowami, tak by stały się modlitwą naszych serc.
poprzedni   |   następny wróć
 • Anonim (IX w.) o Adwencie
 • (...) Dlatego bowiem święci Ojcowie zaczęli obchodzić Adwent Pański i wygłaszać w czasie tych dni kazania do ludu, aby wszyscy wierni przygotowali się i poprawili, by mogli godnie obchodzić Narodzenie Pana i Boga. Bo gdyby ktoś z was miał przyjąć w dom swój seniora, oczyściłby dom ze wszystkich brudów i nieczystości, przygotowałby natomiast wedle swej możliwości wszystko, co byłoby...więcej »
 • Chciała zostać świętą
 • Służebnica Boża Maria Teresa Gonzales-Quevedo, a w zakonie Maria Teresa od Jezusa, nazywana jest Teresitą. Przyszła na świat w 1930 r. w Madrycie, a więc w okresie poprzedzającym hiszpańską wojnę domową. Podczas niej – z powodu wiary – zginęło aż sześć członków jej rodziny, natomiast ojciec musiał się długo ukrywać. Jako dziesięcioletnia dziewczynka, napisała w...więcej »
 • 16 grudnia, III niedziela Adwentu, rok A
 • Iz 35, 1-6a.10; Ps 146; Jk 5, 7-10; Mt 11, 2-11 Czytanie z Księgi proroka Izajasza Niech się rozweselą pustynia i spieczona ziemia, niech się raduje step i niech rozkwitnie! Niech wyda kwiaty jak lilie polne, niech się rozraduje, także skacząc i wykrzykując z uciechy. Chwałą Libanu ją obdarzono, ozdobą Karmelu i Saronu. Oni zobaczą chwałę Pana, wspaniałość naszego Boga. Pokrzepcie...więcej »
 • Myśl tygodnia
 • Nowa i bezcenna łaska przenika radością całe stworzenie. Czuje ono, że odtąd Bóg i Stwórca sam nad nim panuje nie tylko w sposób niewidzialny, lecz także i widzialnie, posługując się nim, uświęca je św. Anzelmwięcej »
 • Chromi
 • „Niewidomi wzrok odzyskują, chromi chodzą, trędowaci doznają oczyszczenia, głusi słyszą”. Biblia wspomina o wielu chorobach, bo choroba od najdawniejszych czasów towarzyszy człowiekowi. W sposób szczególnie wstydliwy podchodzono do niepełnosprawności. Były one z daleka widoczne, a „skazy” na ciele odbierano często jako karę za grzechy. Wśród ludzi szczególnie...więcej »
 • Umocnienie na drodze wiary
 • Jezus nigdy nie daje łatwych odpowiedzi i prawie nigdy odpowiedzi wprost, ale zawsze są to odpowiedzi jasne i inspirujące do myślenia i działania Jezus lubi prowokować do samodzielnego wyciągania wniosków. W tym celu nieraz przypomina nam prawdy oczywiste; nieraz podpowiada kierunek myślenia własnym postępowaniem albo za pomocą przypowieści, albo też odkrywa przed nami nowe prawdy objawione....więcej »
 • 16 grudnia III niedziela Adwentu, rok A
 • Czytanie z Księgi proroka Izajasza Niech się rozweselą pustynia i spieczona ziemia, niech się raduje step i niech rozkwitnie! Niech wyda kwiaty jak lilie polne, niech się rozraduje, także skacząc i wykrzykując z uciechy. Chwałą Libanu ją obdarzono, ozdobą Karmelu i Saronu. Oni zobaczą chwałę Pana, wspaniałość naszego Boga. Pokrzepcie ręce osłabłe, wzmocnijcie kolana...więcej »
 • Cezary z Arles (+543) na Adwent
 • Jeśli ziemski król albo jakiś poważny człowiek zaprosi cię na swoje urodziny, czy nie starasz się wtedy pójść w nowym, czystym i dobrym ubraniu, aby nie urazić zapraszającego tym, że przyszedłeś w ubraniu wytartym, tanim i brudnym? Z równie wielkim wysiłkiem, na jaki cię tylko stać, staraj się przy pomocy Chrystusa o to, żeby twoja dusza poszła na uroczystość Odwiecznego Króla,...więcej »
 • O bł. Kateri, zwanej Lilią Mohawków
 • Bł. Kateri Tekakwitha – patronka wygnańców, sierot, ludzi wyśmiewanych z powodu wiary, a także ekologów – była Irokezką. Urodziła się w 1656 r. w Ossernenon (obecnie Auresville w stanie Nowy Jork) jako córka pogańskiego wodza plemienia Mohawków. Jej ojciec uchronił matkę, która była chrześcijanką porwaną przez Irokezów, od losu branki. Dziewczynka miała zaledwie...więcej »
 • 9 grudnia, II Niedziela Adwentu, rok A
 • Iz 11,1-10; Ps 72; Rz 15, 4-9; Mt 3, 1-12 Czytanie z Księgi proroka Izajasza Wyrośnie różdżka z pnia Jessego, wypuści się odrośl z jego korzenia. I spocznie na niej Duch Pana, duch mądrości i rozumu, duch rady i męstwa, duch wiedzy i bojaźni Pana. Upodoba sobie w bojaźni Pana. Nie będzie sądził z pozorów ni wyrokował według pogłosek; raczej rozsądzi biednych sprawiedliwie i pokornym...więcej »
right
left
Papież Franciszek w Ziemi Świętej