dzisiaj jest: sobota, 29.11.2014 | Imieniny:
Przewodnik Katolicki 10/2005 » Listy »

Święta nakazane

Tak wiele ostatnio zmienia się w prawie kościelnym, że niekiedy zaczynam się gubić jakie są nasze obowiązki: w jakie święta kościelne powinniśmy uczestniczyć we Mszy Świętej, a w jakie nie ma takiego obowiązku. I czy uczestnicząc we Mszy św. ślubnej w sobotę wieczorem, z czytaniami nie z niedzieli, muszę iść w niedzielę do kościoła?
A. Z.

Od redakcji: Eucharystia jest źródłem całego życia chrześcijańskiego, stąd w niedziele i święta wierni zobowiązani są do uczestniczenia we Mszy świętej. Dni tzw. świąt nakazanych związane są przede wszystkim z historią zbawienia, a czas ich obchodzenia uwzględnia zarówno tradycję Kościoła jak i zwyczaje lokalne.
W Polsce obowiązują wszystkich wiernych następujące święta nakazane: 25 grudnia Boże Narodzenie, 1 stycznia Świętej Bożej Rodzicielki, 6 stycznia Objawienie Pańskie, Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało) w czwartek po niedzieli Trójcy Przenajświętszej, 15 sierpnia Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, 1 listopada Wszystkich Świętych.
Katolicy są zobowiązani do uczestniczenia we Mszy świętej w sam dzień świąteczny bądź też wieczorem dnia poprzedniego. Świadome i dobrowolne nie uczestniczenie jest grzechem. Nie jest istotne czy Msza święta wieczorna w przeddzień święta była odprawiona według formularza świątecznego (tzn. czy miała np. czytania odpowiednie dla tego święta), czy też z dnia powszedniego, albo ze Mszy św. obrzędowej, np. ślubnej.
Kościół zachęca nas oczywiście do tego, byśmy w miarę możliwości także w pozostałe święta kościelne uczestniczyli we Mszy świętej, zwłaszcza te związane z polską tradycją. Są to m.in. Świętego Szczepana (dzień po Bożym Narodzeniu), Ofiarowanie Pańskie (Matki Bożej Gromnicznej), Poniedziałek Wielkanocny, czy Środa Popielcowa, rozpoczynająca okres Wielkiego Postu. Choć nasza nieobecność na Mszy św. w te dni nie jest grzechem, trzeba pamiętać, że wypełnianie przykazań to tylko pewne minimum, do jakiego jesteśmy zobowiązani.

Błażej Tobolski
poprzedni   |   następny wróć
 • Opinie internautów
 • FircykPolska jest obecnie kapitalistycznym kra jem zapatrzonym w USA niczym kiedyś w ZSRR, pozbawionym wolnej prasy. Prasa polska jest na utrzymaniu kapitalistów-wyzyskiwaczy. Dziennikarze piszą artykuły, komentarze polityczne pod dyktando swych mocodawców. Dlatego np. o Chavezie można pisać tylko źle, zaś wszystkie idee socjalistyczne są wymysłem szatana […], ale nie przeczytamy...więcej »
 • Listy do redakcji
 • Bardzo zainteresował mnie artykuł „Jak kochać to tylko w kościele" („PK” nr 49 str. 35). [...]Rodzice, jeśli jedno z was podejmuje decyzję o porzuceniu rodziny, bądźcie świadomi, że budujecie pozorne szczęście na nieszczęściu swoich dzieci, że niszczycie życie swojego współmałżonka. Nie pomoże przekupstwo zabawkami, krótkie weekendowe wizyty czy opowiadanie...więcej »
 • Listy do redakcji
 • Przekazać „płomyk nadziei” „PK”48/2007 Wspomniany na okładce „PK” (nr 48/2007) „płomyk nadziei” wprowadza nas w czas oczekiwania. Właśnie Adwent dla wielu staje się szczególnym wyzwaniem do niesienia pomocy innym. Liczne akcje organizowane przez różne stowarzyszenia i fundacje przypominają nam, że są wokół nas ludzie, którym możemy coś...więcej »
 • Opinie internautów
 • Oficerek Zrobiliście wywiad z oficerem z ratusza. Zróbcie wywiad z szeregowym albo kapralem, to on wam opowie o niebezpieczeństwie 18bdsz Misja NATO – tak! Ale po co nam amerykańskie krucjaty po ropę? Jack EEE?! […] Tak się składa, że kiedy byłem w wojsku, byli tacy z kadry zawodowej, którzy chcieli jechać na misję i musieli się o to bardzo starać. I starali się. Nikt...więcej »
 • Sprostowanie
 • Zdjęcie rodziny, zamieszczone w nr. 48 „Przewodnika Katolickiego” z dnia 2 grudnia 2007 r., do artykułu pt. „Razem czy obok?” ze str. 35, zostało dobrane przypadkowo. Relacje opisane w artykule nie dotyczą sytuacji rodziny na fotografii. więcej »
 • Listy do redakcji
 • Kiepscy organiści „PK”46/2007 Nawiązując do nr. 46 „Przewodnika Katolickiego”, chcę wyrazić swoje oburzenie. Słowa: „Kto dobrze śpiewa, dwa razy się modli” powinny być skierowane do organistów. Każdy, kto pragnie wielbić Boga poprzez muzykę, jeszcze bardziej oddaje hołd Panu. I nieistotne jest wtedy, czy ktoś ma talent do śpiewania, czy nie. Niestety,...więcej »
 • Opinie internautów
 • Bzdury wyssane z palca Architekt nie odmówiłby intratnego kontraktu! Zresztą, o jakiej odpowiedzialności moralnej tu mowa? Budynek to budynek, projektuje i buduje się więzienia, szpitale, laboratoria, kościoły i nocne kluby – to wszystko skorupa. Architekt odpowiada za to, by obiekt był zaprojektowany i wykonany zgodnie z prawem budowlanym, warunkami technicznymi i normami, czyli...więcej »
 • Sprostowanie
 • W nr. 46 „Przewodnika Katolickiego” w notce o prof. Stefanie Stuligroszu błędnie została podana ilość kompozycji Profesora. Nie jest ich kilkanaście, a ponad siedemset stworzonych na potrzeby Kościoła katolickiego. Za pomyłkę serdecznie przepraszamy. Redakcja więcej »
 • Listy do redakcji
 • Torowiska „PK”46/2007 W ostatnim numerze („PK”46/2007) w ramach cyklu „Moje okno na świat” zawarto artykuł o panu Maksymilianie Zygmuncie. Jako przykład jego hobby podano zdjęcie podpisane „Pozostałości dawnej kolei średzkiej na poznańskich Ratajach [...]. Jednak prawie codziennie przejeżdża tędy parowóz z towarowym składem”. Pragnę jednak...więcej »
 • Opinie internautów
 • Odpowiedzialni i mądrzy?! Szanowna Pani Mario i w tym właśnie rzecz. Pisać prawdę, a ocenę pozostawić czytelnikom. Nie ma nic chwalebnego w tym, że można nami, czyli CIEMNYM LUDKIEM, manipulować. Dla dziennikarza z krwi i kości to wstyd „grać” i mieć tego świadomość. Gdyby dziennikarze pokazali jak Kwaśniewski się zachował, być może nie byłoby następnych pięciu...więcej »
right
left
Papież Franciszek w Ziemi Świętej