dzisiaj jest: czwartek, 31.07.2014 | Imieniny:
Przewodnik Katolicki 20/2009 » Ksiądz odpowiada »

Chrzestny czy świadek chrztu?

autor: ks. Jan Glapiak

 

 


 

Czy świadkiem chrztu może być osoba, która jest katolikiem, ale żyje w konkubinacie?

Ireneusz

 

 Pytanie to jest ostatnio często stawiane przez osoby, które wybrały życie „na sposób małżeński”, ale bez sakramentu małżeństwa, czyli osoby, które żyją ze sobą po zawarciu tylko kontraktu cywilnego albo nawet bez kontraktu. Nazwijmy rzecz po imieniu: żyją w grzechu i jak długo ten stan trwa, nie mogą otrzymać rozgrzeszenia podczas spowiedzi sakramentalnej ani też nie mogą przystępować do Komunii św. A przecież chrzestni wraz z rodzicami dziecka, pytani przez kapłana podczas ceremonii chrzcielnej: „Czy wyrzekacie się grzechu, aby żyć w wolności dzieci Bożych? – winni odpowiedzieć: „Wyrzekamy się”. Kiedy zatem taka osoba dowiaduje się, że nie spełnia warunków, aby być ojcem lub matką chrzestną (por. kan. 874 § 1 p. 3 KPK), pyta, czy w takim razie może być świadkiem chrztu. Odpowiedź brzmi „tak” i „nie” w zależności od tego, co się rozumie przez pojęcie „świadek chrztu”. „Tak” w znaczeniu obecności w kościele podczas chrztu dziecka i w razie potrzeby poświadczenia o tym fakcie. Natomiast „nie” w znaczeniu pełnienia funkcji świadka chrztu w miejsce chrzestnego, jak to jest możliwe w przypadku innowierców. Innowierca bowiem, czyli osoba ochrzczona i należąca do niekatolickiej wspólnoty kościelnej (protestant, anglikanin), może być świadkiem chrztu, pod warunkiem że jest już wyznaczony chrzestny katolik lub chrzestna katoliczka (por. kan. 874 § 2 KPK). Wyjątek od tej zasady stanowią prawosławni, którzy mogą pełnić funkcję chrzestnego (zob. Papieska Rada ds. Popierania Jedności Chrześcijan, Dyrektorium w sprawie realizacji zasad i norm dotyczących ekumenizmu, n. 98). Tak więc katolik może pełnić tylko funkcję chrzestnego, który równocześnie jest świadkiem tego wydarzenia. Natomiast funkcja świadka chrztu zarezerwowana jest dla innowierców. Skoro katolik, który pełni funkcję chrzestnego, jest równocześnie świadkiem tego wydarzenia, winien on być fizycznie obecny podczas ceremonii chrztu. Stąd nie wpisuje się do księgi ochrzczonych jako chrzestnego tego, który nie może być obecny podczas liturgii chrzcielnej. Pamiętajmy też, że we chrzcie uczestniczą rodzice chrzestni, czyli ojciec chrzestny i matka chrzestna. Może się tak zdarzyć, że będzie tylko ojciec chrzestny albo tylko matka chrzestna. Nie może natomiast być dwóch ojców chrzestnych lub dwóch matek chrzestnych. Kan. 873 KPK mówi wyraźnie: „Należy wybrać jednego tylko chrzestnego lub chrzestną, albo dwoje chrzestnych”. „Dwoje”, a nie dwóch czy dwie.

 

 

oceń artykuł:
3.9/5 (22)
poprzedni   |   następny wróć
Komentarze dodaj komentarz
Na rodziców chrzestnych dziecka powinno się wybierać osoby wierzące i praktykujące, by dziecku w razie braku rodziców mogli przekazywać wiarę katolicką.
czy osoba urodzona jako chrzescijanin ktora nastepnie zmienila wiare na islam nadal moze byc rodzicem chrzestnym? czy ma prawo uczestniczyc w ceremonii komunii swietej? czy ktos zna na ten temat jakies katolickie ustalenia???
Pytanie do katolików: "Co to znaczy wierzący i praktykujący"? Aż tak komplikować życie? Albo ktoś wierzy w Jedynego Zbawiciela i Pośrednika pomiędzy człowiekem i Bogiem, Jezusa Chrystusa, albo nie wierzy!!! Nie ma środka, czyli "braku praktyki"!!! Biblia mówi wyraźnie: bądź albo zimny albo gorąco nie zaś letni!!!!!! Kolejne pytanie. Na jakiej podstawie ogłoszono nieomylność papieża, który jest tylko człowiekiem i grzesznikiem jak każdy z nas oraz na jakiej podstawie powstał zwrot Ojciec Święty???? W Biblii nie ma ani jednego fragmentu mówiącego o nieomylności człowieka!!!!Biblia wyraźnie mówi że chwała i cześć i miano Ojca Świętego należy się tylko i wyłącznie Bogu a nie człowiekowi!!!!!
To tak do przemyślenia, ponieważ bardzo martwi mnie w którą stronę zmierza KK już od wielu wieków. Gdzie w tych prawno-politycznych ludzkich ustaleniach nie popartych Biblią jest biblijny Bóg? Proszę o odpowiedź - w żadnym wypadku nie najeżdżam i nie atakuję. Proszę o chrześcijańskie wytłumaczenie, nie katolickie (ustawowo-polityczne)
Do uczenJezusa - Zgadzam się z Tobą.
Polskie przysłowie tak to podsumowuje 'Modli się pod figurą, a ma diabła za skórą''
Do UczeńJezusa.
W Biblii jest napisane:
Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, co zwiążecie na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążecie na ziemi, będzie rozwiązane w niebie." (Mt.18:15-18)

To jest całe wyjaśnienie Twojego problemu. :)
Na Wszystkie Twoje pytania jest zawarta odpowiedź w tych słowach.
Córka miała 2 chrzestne. Bez problemów.
  • Czy warto iść na pielgrzymkę?
  •  "Moja koleżanka od kilku lat zachęca mnie do wzięcia udziału w pieszej pielgrzymce na Jasną Górę. Początkowo w ogóle nie brałam tego pod uwagę, ale w tym roku widząc idących pielgrzymów, zaczęłam się zastanawiać, czy w przyszłym się nie wybrać. Ale czy to ma sens? Przeznaczać wakacje na coś takiego? Czy Panu Bogu nie podobają się bardziej na przykład rekolekcje?" Weronika

    więcej »
  • Pożyczone, a nieoddane rzeczy
  •  

    "Szczęść Boże, mam pytanie dotyczące pożyczonych, a nieoddanych rzeczy. Otóż, podczas
    robienia porządków znalazłam kilka książek, płyt od dawnych znajomych, które
    kiedyś pożyczyłam. Problem polega na tym, że z tymi osobami nie mam kontaktu. Wiem,

    że nieoddanie pożyczonych rzeczy jest grzechem, dlatego nie bardzo wiem, jak się zachować. Czy mam za wszelką cenę szukać kontaktu z tymi osobami, żebym mogła im te rzeczy zwrócić? A może zadośćuczynić w jakiś inny sposób?" Karolina 

    więcej »
  • Alkohol i spotkania towarzyskie
  • "Mam bardzo dobrych znajomych i przyjaciół. Często się spotykamy, ale niestety, równie często na naszych spotkaniach gości alkohol. Osobiście uważam, że używki są niepotrzebne, aby dobrze się bawić i być radosnym. Mam jednak koleżankę, która zdecydowanie nadużywa alkoholu, i wiem, że w tym tkwi przyczyna wielu jej problemów. W naszym gronie nie jest ona jednak wyjątkiem. Jak można pomóc takim osobom? One naprawdę potrafią przesadzić z piciem alkoholu i przez to zachowują się niemoralnie". Studentka 

    więcej »
  • "Problemy" z chłopakiem
  •  "Mam 29 lat, a mój chłopak 24. Jesteśmy razem 4 lata. Każde z nas mieszka z rodzicami. W przyszłości planujemy ślub, ale na razie jest to nie możliwe ze względu na sytuację finansową. Gdy powiedziałam mamie, że chcę wyjechać z ukochanym na wakacje, zrobiła awanturę, że nie podoba jej się to, bo nie można mieszkać z chłopakiem pod jednym dachem przed ślubem. Nie chcę zamieszkać z nim na stałe, tylko normalnie spędzić czas. Mój chłopak i jego rodzina są biedni, jego ojciec ma problemy z alkoholem. Moi rodzice nie chcą, żebym z nim była, bo taki ktoś po prostu nie zapewni mi przyszłości. Wiem, że będzie trudno. Ale mój chłopak nie pije wcale. Troszczy się o mnie. I chciałby chociaż to dla mnie zrobić – zabrać mnie na wspólne wakacje. Lecz mama się nie zgadza. Proszę księdza o poradę". Ela

    więcej »
  • Modlitwa nie na pokaz
  •  "Pan Jezus mówił, żebyśmy modlili się w ukryciu, a nie jak setnicy „na pokaz” w synagogach. Mówił też, że kto się Go zaprze, tego On zaprze się w niebie. Czy w związku z tym chodzenie na Mszę św. w Boże Ciało na godzinę poranną, w ukryciu przed rodzicami niechodzącymi do kościoła, jest grzechem? Czy uczucie wstydu, że zostało się „nakrytą” na modlitwie przez brata jest grzechem? Czy kiedy modlę się w myślach po drodze do domu i zanim się przeżegnam patrzę, czy nikt mnie nie widzi, jest grzechem?" Anna

    więcej »
  • Czy potrzebny jest uroczysty obrzęd nałożenia szkaplerza?
  •  "Zakupiłem i poświęciłem szkaplerz, ale mam wątpliwości, czy nie popełniam grzechu, nosząc go, ponieważ nie dokonałem uroczystego poświecenia i nałożenia zgodnie z przypisanym rytuałem oraz nie poprosiłem o przyjęcie do Bractwa Szkaplerznego". Michał

    więcej »
  • "Tracimy" wspaniałego kapłana - jak sobie z tym poradzić?
  • "Do naszej parafii kilka lat temu trafił ksiądz „z powołania”. Ma bardzo dobre serce i jest autentycznym świadkiem Pana Jezusa. Szybko pokochali go dorośli, młodzież oraz dzieci. W tym roku niespodziewanie otrzymał dekret do innej parafii i jest nam z tego powodu bardzo smutno. Nie umiemy po ludzku sobie z tym porodzić. Czy jest naprawdę koniecznością zmiana kapłana, jeżeli pięknie duszpasterzuje wśród ludzi?". Aneta

    więcej »
  • Nabożeństwa krzyżowe
  • "Niedawno po raz pierwszy spotkałem się z tzw. dniami i procesjami krzyżowymi. Nie mam wiedzy ani o genezie, ani o znaczeniu takich nabożeństw. Czy mogę prosić o przybliżenie tej tematyki? Wspomniana procesja, której byłem mimowolnym świadkiem, odbywała się w pewnej wiejskiej parafii z samego rana. Dlaczego tak wcześnie?" Rafał 

    więcej »
  • Niedzielna Msza w sobotę
  •  "W jakich okolicznościach sobotnia Msza „liczy się” jako niedzielna? Pamiętam, kiedy tę możliwość wprowadzono i pamiętam też czasy, gdy jej nie było. Skąd to się wzięło? I dlaczego np. nie ma możliwości, by jakaś Msza niedzielna odbywała się w poniedziałek? Praktycznie rzecz ujmując, miałoby to sens: gdy z jakichś przyczyn niezawinionych nie możemy iść w niedzielę na Mszę, mielibyśmy szansę „zadość uczynić” w poniedziałek. Oczywiście wiem, dlaczego świętujemy niedzielę i dlaczego obowiązek niedzielnej Mszy na nas spoczywa, ale nie bardzo wiem, jak to jest z sobotnią Mszą wieczorną". Julia

    więcej »
  • Jak powinno się prawidłowo wieszać flagę papieską?
  • "Zauważyłam, że flaga papieska została inaczej zawieszona na kościele niż na plebanii. Gdy zapytałam, jak powinna wyglądać flaga papieska w pionie, a jak w poziomie, które kolory po prawej, a które po lewej, nikt nie potrafił udzielić mi jednoznacznej odpowiedzi. Jak powinno się prawidłowo wieszać tę flagę?" Zofia

    więcej »
right
left
Papież Franciszek w Ziemi Świętej