dzisiaj jest: sobota, 29.11.2014 | Imieniny:
Przewodnik Katolicki 30/2007 » Komentarze »

Zbudujmy sobie wieżę... Babel?

autor: ks. Krzysztof Różański
Rywalizacja wydaje się nie mieć końca. Ogłoszono właśnie, że wieżowiec zbudowany na Tajwanie, uznawany dotąd za najwyższy na świecie (509 m), już nim nie jest. Budowany w Zjednoczonych Emiratach Arabskich gmach przekroczył bowiem właśnie wysokość 512 metrów. Budowa jednakże nie została jeszcze ukończona, a plany sięgają niemal 200 metrów wyżej. Jak daleko (wysoko) można jeszcze pójść? Do nieba? Wszak znany jest historii ludzkości dialog, w którym wypowiedziano słowa: „Chodźcie, zbudujemy sobie miasto i wieżę, której wierzchołek będzie sięgał nieba” (Rdz 11, 4).

O niebo zahaczyły zaś wprost dwie inne inwestycje, wcale nie tak wysokie, jak wymienione powyżej wysokościowce. Biblijna pokusa ujawniła się w nowej postaci, gdy rozpoczęto budowy w sąsiedztwie zabytkowych kościołów w dwóch europejskich stolicach (Warszawie i Bukareszcie), gdzie nie licząc się z historycznym i religijnym otoczeniem, przystąpiono do prac budowlanych. XVII-wieczny warszawski kościół Franciszkanów-Reformatów zadrżał w posadach, gdy tuż przy jego murach rozpoczęto budowę komercyjnego centrum w nowoczesnym stylu. Podobnie zresztą jak bukareszteńska katedra św. Józefa, w bezpośrednim sąsiedztwie której budowano 19-piętrowy biurowiec. Bogu dzięki, że obie inwestycje zostały wstrzymane wyrokami niezawisłych sądów. Sprawiedliwość zatriumfowała, gdy zabrakło przyzwoitości!

Dawniej to świątynie wyznaczały warunki zabudowy. Ich wieże górowały nad miastami. Podziwiającym je i spoglądającym w górę wskazywały niebo. To kościoły były niekwestionowanymi centrami miast. Rytm życia kościołów determinował rytm życia miasta. Bicie kościelnych dzwonów i zegarów wyznaczało pory dnia, obwieszczało narodziny i śmierć. Odpusty, święta, wizytacje były wydarzeniami przenoszącymi się poza mury świątyń. Dziś nierzadko role się odwracają. Kościoły „wciskane” są między budynki, często górujące nad nimi. Rytm życia wyznaczają biurowce, centra handlowe, dzielnice rozrywki. Media określają tempo życia. Promocje zaś, wyprzedaże i koncerty wyznaczają styl, w jakim toczy się życie, także wewnątrz kościołów.

Kierunku oddziaływania nie da się odwrócić przez przystąpienie do rywalizacji i budowanie coraz to nowych, największych świątyń. To raczej budowa duchowej świątyni we wnętrzu człowieka może przywrócić właściwy porządek.
poprzedni   |   następny wróć
 • Potrzeba pamięci, by zachować tożsamość
 • W historii powojennej Polski są wydarzenia, które pomimo próby „odkreślenia ich grubą kreską” warto przypominać. Wśród nich bez wątpienia jest aresztowanie prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego, do którego doszło wieczorem 25 września 1953 r., a więc równo 60 lat temu. Potem nastąpił długi okres trzech lat odosobnienia i więzienia kardynała kolejno w Rywałdzie, Stoczku Warmińskim, Prudniku oraz Komańczy.

  więcej »
 • Przemoc in vitro
 •     W ubiegłym tygodniu rozpoczął oficjalną działalność zespół do spraw bioetycznych pod przewodnictwem Jarosława Gowina. Sprawa in vitro budzi emocje. W mediach toczy się ożywiona dyskusja.   Skomplikowane wywody lekarzy, genetyków i etyków ilustrowane są często uroczym zdjęciem komórki jajowej w chwili jej nakłuwania pipetą zawierającą...więcej »
 • Przestrzenny nieład
 •   Mimo łagodnej zimy akurat tego dnia było minus 15”. Nie wystraszyło to na mieszkańców Zalesia. Od rana nadciągali pojedynczo i w grupach na Górki Szymona. W ciągu kilkudziesięciu minut nad rzeką Jeziorką, na niewielkich piaszczystych wzniesieniach, stało już około dwóch tysięcy protestujących. W rekach trzymali transparenty, niektórzy powyciągali...więcej »
 • Po co nam krowa?
 • Nawet kilkuletnie dzieci nieźle radzą sobie z pytaniami tego typu. Wiedzą, że krowa to bardzo pożyteczne zwierzę, które daje człowiekowi mleko. Kury znoszą jajka, dzięki owieczkom mamy wełnę... To naprawdę łatwe pytania! A jakie korzyści mamy z partii politycznych? W tym przypadku, z odpowiedzią nie musi być już tak łatwo.   Zgodnie z najróżniejszymi definicjami,...więcej »
 • Choroba w proteście
 • Niezwykła choroba zaczyna się panoszyć w narodzie. Jest niezbyt dobrze zbadana, lecz coraz powszechniejsza i najprawdopodobniej zaraźliwa. Objawy nie zostały jeszcze scharakteryzowane, za to przyczyny systematycznie opisywane są przez prasę. Chodzi bowiem o chorobę w proteście. Trudno stwierdzić dokładnie, kiedy odnotowano pierwsze przypadki tego schorzenia. Ostatnio panoszy się jednak...więcej »
 • Polska nie-rządem stoi
 • Na naszych oczach trwa właśnie demontaż postkomunistycznego państwa. Mimo upływu osiemnastu lat wciąż nie widać oznak dojrzałości państwa, a ci, którzy powinni rozumnie i odpowiedzialnie kierować jego sprawami w służbie narodu, miast tego serwują nam nieustający spektakl wzajemnych animozji i połajanek. Tymczasem słaba władza prowokuje. Trwa więc festiwal protestów...więcej »
 • Miłosierdzie z portfela
 • Może i wesołe, ale jakie?
 • Święta niezbyt perfekcyjne
 • Wszystkiego najważniejszego!
right
left
Papież Franciszek w Ziemi Świętej