dzisiaj jest: poniedziałek, 21.04.2014 | Imieniny:
Przewodnik Katolicki 46/2011 » Edycja Metropolii Poznańskiej »

Uczmy się od nich wiary

autor: Konstanty Miciński

„Ich przykład pomaga nam przedzierać się przez zawiłe problemy naszych czasów do prawdy o Bogu, o człowieku i o świecie”.

 

Tak abp Stanisław Gądecki mówił podczas Mszy św. sprawowanej w katedrze 6 listopada o tych osobach z archidiecezji poznańskiej, które poprzedziły nas na drodze do świętości.

 

Nie zaprzepaśćmy tego dziedzictwa

Od 9 lat bowiem, w pierwszą niedzielę po uroczystości Wszystkich Świętych, Kościół poznański dziękuje za świętość, którą osiągnęli jego synowie i córki na przestrzeni ponad tysiącletnich dziejów archidiecezji, a także modli się o kanonizację błogosławionych i beatyfikację sług Bożych pochodzących z jej terenu. − Czynimy tak, bo jesteśmy przekonani, że nie wolno nam zaprzepaścić tak wielkiego dziedzictwa duchowego świadków żywej wiary, którzy przez doskonałe zjednoczenie z Chrystusem pozostawili nam wzór życia chrześcijańskiego, stając się prawdziwymi wychowawcami naszej ojczyzny – przekonywał abp Gądecki przypominając męczenników, którzy „w sposób szczególny naznaczyli swoją krwią wiek XX”. Wśród nich jest też, jak zaznaczył, 16 męczenników Kościoła poznańskiego będących już w gronie błogosławionych.

 

Heroiczni naśladowcy Chrystusa

Metropolita poznański podkreślił, że modlitwą obejmujemy również świadków wiary, czyli „ludzi, którzy w stopniu heroicznym naśladowali Chrystusa w zwykłych okolicznościach życia”. − Takich ludzi w ciągu wieków nie brakowało także pośród Wielkopolan. Stanowią oni szczególne dziedzictwo Kościoła poznańskiego, które powinniśmy znać, cenić i szanować – stwierdził abp Gądecki, przekonując, że to właśnie oni „uczą nas, że domem rodzinnym Europy jest Kościół”. − Gdy dzisiaj europejski system myślenia, działania oraz wartościowania znalazł się na swojej „górze kuszenia”, gdzie zostaje poddana wierność prawdom i prawom, którym Europa zawdzięcza swoje istnienie i swój dotychczasowy rozwój, święci, błogosławieni i słudzy Boży uczą nas, że nie wystarczy urodzić się Europejczykiem. Do tego tytułu trzeba dorastać przez całe życie – mówił arcybiskup.

 

 


 

Archidiecezja poznańska w sposób szczególny modli się o beatyfikację świadków wiary:

kard. Augusta Hlonda (1881–1948); ks. Kazimierza Rolewskiego (1887–1936); ks. Aleksandra Żychlińskiego (1889–1945); ks. Stanisława Streicha (1902–1938); ks. Aleksandra Woźnego (1910–1983); ks. Ignacego Posadzego (1898–1984); ks. Wawrzyńca Kuśniaka (1788–1866), z Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri na Świętej Górze; o. Bernarda z Wąbrzeźna (1575–1603), benedyktyna; o. Euzebiusza Huchrackiego (1885–1942), franciszkanina, gwardiana klasztoru w Miejskiej Górce; Jana Wojtkowiaka (1917–1940), kleryka z Bruczkowa, ze Zgromadzenia Księży Werbistów; Czesława Golaka (1919–1941), kleryka z Fabianowa, ze Zgromadzenia Księży Werbistów; dr. Kazimierza Hołogi (1913–1958), lekarza z Nowego Tomyśla, który poświęcił swoją karierę naukową dla ratowania życia pacjenta; Szymona Lebiedziewa (1964−1981), młodego oazowicza i poety z Grodziska Wlkp.

 

oceń artykuł:
0/5 (0)
poprzedni   |   następny wróć
Komentarze dodaj komentarz
 • Archidiecezja świętuje kanonizację Jana Pawła II
 • Uroczystości w Poznaniu i diecezji kaliskiej.

  więcej »
 • Dzień narodzin kościoła
 • Kościół parafialny pw. Chrystusa Jedynego Zbawiciela w Swarzędzu stał się miejscem przeznaczonym na własność Bogu – w V Niedzielę Wielkiego Postu poświęcił go abp Stanisław Gądecki.

  więcej »
 • Kapłan pełen pasji i zaangażowania
 • Był przede wszystkim gorliwym i oddanym ludziom duszpasterzem. Owoce tej kapłańskiej posługi podejmowanej przez śp. ks. prałata Stefana Schudego na wielu „Bożych polach” są i będą widoczne w kolejnych pokoleniach jego wychowanków.

  więcej »
 • Pokaż, że jesteś za życiem
 • – Sprawa obrony świętości życia domaga się wielkiej odwagi. Nie możemy jednak pozostać bezczynnymi – podkreślił abp Stanisław Gądecki w uroczystość Zwiastowania Pańskiego.

  więcej »
 • Święty Józef ukoronowany!
 • Nie dajmy się zmanipulować!
 • Jako wychowawcy nie możemy być obojętni, ku jakim wartościom wychowujemy młodych ludzi, twierdzili zgodnie uczestnicy IV Śremskiego Forum Edukacyjnego.

  więcej »
 • To będzie rok...
 • Augusta Cieszkowskiego uznaje się za jeden z najgenialniejszych umysłów XIX w. Wydaje się jednak, że jego osoba i działalność nie są dziś szerzej znane. Oby do zmiany tego stanu rzeczy przyczynił się rok jemu poświęcony, który właśnie się rozpoczął.

  więcej »
 • Siedem wieków historii
 • Kto jeszcze nie odwiedził w Muzeum Archidiecezjalnym wystawy „Dwie fary”, ma na to czas do 12 kwietnia. A zapewniamy, że warto!

  więcej »
 • Odwagi, zaczynamy!
 • Czas Wielkiego Postu to, zgodnie ze wskazaniami tegorocznego programu duszpasterskiego, początek odnowy kerygmatycznej naszej archidiecezji. Pierwszy etap tego wieloletniego procesu stanowią rekolekcje ewangelizacyjne, które odbędą się w 32 parafiach.

  więcej »
 • Studenci na Forum
 • Liderzy poznańskich duszpasterstw akademickich i osoby w nie zaangażowane spotkały się na dorocznym Forum Akademickim. Jak przyznają jego uczestnicy, był to owocny czas wspólnej modlitwy, wymiany doświadczeń i zdobywania nowych umiejętności.

  więcej »
right
left
RIO