dzisiaj jest: piątek, 22.08.2014 | Imieniny:
Przewodnik Katolicki 46/2011 » Edycja Metropolii Poznańskiej »

Uczmy się od nich wiary

autor: Konstanty Miciński

„Ich przykład pomaga nam przedzierać się przez zawiłe problemy naszych czasów do prawdy o Bogu, o człowieku i o świecie”.

 

Tak abp Stanisław Gądecki mówił podczas Mszy św. sprawowanej w katedrze 6 listopada o tych osobach z archidiecezji poznańskiej, które poprzedziły nas na drodze do świętości.

 

Nie zaprzepaśćmy tego dziedzictwa

Od 9 lat bowiem, w pierwszą niedzielę po uroczystości Wszystkich Świętych, Kościół poznański dziękuje za świętość, którą osiągnęli jego synowie i córki na przestrzeni ponad tysiącletnich dziejów archidiecezji, a także modli się o kanonizację błogosławionych i beatyfikację sług Bożych pochodzących z jej terenu. − Czynimy tak, bo jesteśmy przekonani, że nie wolno nam zaprzepaścić tak wielkiego dziedzictwa duchowego świadków żywej wiary, którzy przez doskonałe zjednoczenie z Chrystusem pozostawili nam wzór życia chrześcijańskiego, stając się prawdziwymi wychowawcami naszej ojczyzny – przekonywał abp Gądecki przypominając męczenników, którzy „w sposób szczególny naznaczyli swoją krwią wiek XX”. Wśród nich jest też, jak zaznaczył, 16 męczenników Kościoła poznańskiego będących już w gronie błogosławionych.

 

Heroiczni naśladowcy Chrystusa

Metropolita poznański podkreślił, że modlitwą obejmujemy również świadków wiary, czyli „ludzi, którzy w stopniu heroicznym naśladowali Chrystusa w zwykłych okolicznościach życia”. − Takich ludzi w ciągu wieków nie brakowało także pośród Wielkopolan. Stanowią oni szczególne dziedzictwo Kościoła poznańskiego, które powinniśmy znać, cenić i szanować – stwierdził abp Gądecki, przekonując, że to właśnie oni „uczą nas, że domem rodzinnym Europy jest Kościół”. − Gdy dzisiaj europejski system myślenia, działania oraz wartościowania znalazł się na swojej „górze kuszenia”, gdzie zostaje poddana wierność prawdom i prawom, którym Europa zawdzięcza swoje istnienie i swój dotychczasowy rozwój, święci, błogosławieni i słudzy Boży uczą nas, że nie wystarczy urodzić się Europejczykiem. Do tego tytułu trzeba dorastać przez całe życie – mówił arcybiskup.

 

 


 

Archidiecezja poznańska w sposób szczególny modli się o beatyfikację świadków wiary:

kard. Augusta Hlonda (1881–1948); ks. Kazimierza Rolewskiego (1887–1936); ks. Aleksandra Żychlińskiego (1889–1945); ks. Stanisława Streicha (1902–1938); ks. Aleksandra Woźnego (1910–1983); ks. Ignacego Posadzego (1898–1984); ks. Wawrzyńca Kuśniaka (1788–1866), z Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri na Świętej Górze; o. Bernarda z Wąbrzeźna (1575–1603), benedyktyna; o. Euzebiusza Huchrackiego (1885–1942), franciszkanina, gwardiana klasztoru w Miejskiej Górce; Jana Wojtkowiaka (1917–1940), kleryka z Bruczkowa, ze Zgromadzenia Księży Werbistów; Czesława Golaka (1919–1941), kleryka z Fabianowa, ze Zgromadzenia Księży Werbistów; dr. Kazimierza Hołogi (1913–1958), lekarza z Nowego Tomyśla, który poświęcił swoją karierę naukową dla ratowania życia pacjenta; Szymona Lebiedziewa (1964−1981), młodego oazowicza i poety z Grodziska Wlkp.

 

oceń artykuł:
0/5 (0)
poprzedni   |   następny wróć
Komentarze dodaj komentarz
 • Luboń dziękuje za bł. Edmunda
 •  Obchodzimy szczególny rok – Rok bł. Edmunda Bojanowskiego, związany z 200. rocznicą jego urodzin. Szczególny charakter miały też w tym roku uroczystości odpustowe obchodzone w sanktuarium tego błogosławionego w Luboniu.

  więcej »
 • Pełni Bożej radości
 •  Wakacje w klasztorze? Okazuje się, że może to być niesamowite przeżycie. Tak przynajmniej twierdzą uczestnicy Filipińskich Dni Młodzieży (FDM).

  więcej »
 • Bezcenna trzeźwość
 •  Dobra zabawa bez alkoholu, wspólna modlitwa i okazja do skorzystania z pomocy specjalistów. Tak, w wielkim skrócie, wyglądało tegoroczne Archidiecezjalne Święto Trzeźwości.

  więcej »
 • 60 lat kapłaństwa
 • „Opatrzność Boża pozwoliła Księdzu Profesorowi doczekać niezwykłej rocznicy – sześćdziesięciolecia święceń kapłańskich i gorliwej posługi Kościołowi świętemu” – zaznaczył abp Stanisław Gądecki w swoim piśmie wystosowanym do ks. prof. Jana Kantego Pytla, wyrażając jednocześnie swoją wdzięczność za liczne i owocne dokonania Jubilata. „W bogatym dorobku naukowym Księdza Profesora dostrzegam dar bezcenny w postaci nowego tłumaczenia Księgi Apokalipsy, co jest szczególnym wydarzeniem w dobie nowej ewangelizacji” – podkreślił arcybiskup. 

  więcej »
 • Archidiecezja u Czarnej Madonny
 • – Tak często śpiewamy: „Jest zakątek na tej ziemi, gdzie powracać każdy chce...”. Oto znowu jesteśmy w tym zakątku! – mówił bp Grzegorz Balcerek, witając 15 lipca na Jasnej Górze uczestników 80. Poznańskiej Pieszej Pielgrzymki. 

  więcej »
 • Wyjątkowa wędrówka
 •  Słońce czy deszcz, pielgrzymi są w drodze. Wiedzą bowiem, że każdy krok przybliża ich do celu – spotkania twarzą w twarz z Czarną Madonną.

  więcej »
 • Mają jasny cel!
 • – Pielgrzymka jest naszym podróżowaniem do Boga – podkreślił abp Stanisław Gądecki podczas sprawowanej w katedrze 6 lipca Mszy św. oficjalnie rozpoczynającej poznańską pielgrzymkę na Jasną Górę, która wyruszyła na szlak już po raz osiemdziesiąty. 

  więcej »
 • Środa dziękuje za papieża
 • Trzy dni trwało w Środzie Wielkopolskiej dziękczynienie za kanonizację Jana Pawła II, którego głównym wydarzeniem było wprowadzenie relikwii świętego papieża do średzkiej kolegiaty. 

  więcej »
 • W łączności z Chrystusem
 •  W uroczystość Apostołów Piotra i Pawła, w poznańskiej katedrze dziękowano Bogu za tych świętych będących filarami rodzącego się Kościoła.

  więcej »
 • Nasza odpowiedź na Bożą miłość
 •  – Jesteśmy otoczeni niezmienną, nieustającą, bezgraniczną miłością Chrystusa. A symbolem tej potężniejszej niż śmierć miłości jest przebite Serce naszego Zbawiciela – podkreślił abp Stanisław Gądecki.

  więcej »
right
left
Papież Franciszek w Ziemi Świętej