dzisiaj jest: poniedziałek, 15.09.2014 | Imieniny:
Przewodnik Katolicki 46/2011 » Edycja Metropolii Poznańskiej »

Uczmy się od nich wiary

autor: Konstanty Miciński

„Ich przykład pomaga nam przedzierać się przez zawiłe problemy naszych czasów do prawdy o Bogu, o człowieku i o świecie”.

 

Tak abp Stanisław Gądecki mówił podczas Mszy św. sprawowanej w katedrze 6 listopada o tych osobach z archidiecezji poznańskiej, które poprzedziły nas na drodze do świętości.

 

Nie zaprzepaśćmy tego dziedzictwa

Od 9 lat bowiem, w pierwszą niedzielę po uroczystości Wszystkich Świętych, Kościół poznański dziękuje za świętość, którą osiągnęli jego synowie i córki na przestrzeni ponad tysiącletnich dziejów archidiecezji, a także modli się o kanonizację błogosławionych i beatyfikację sług Bożych pochodzących z jej terenu. − Czynimy tak, bo jesteśmy przekonani, że nie wolno nam zaprzepaścić tak wielkiego dziedzictwa duchowego świadków żywej wiary, którzy przez doskonałe zjednoczenie z Chrystusem pozostawili nam wzór życia chrześcijańskiego, stając się prawdziwymi wychowawcami naszej ojczyzny – przekonywał abp Gądecki przypominając męczenników, którzy „w sposób szczególny naznaczyli swoją krwią wiek XX”. Wśród nich jest też, jak zaznaczył, 16 męczenników Kościoła poznańskiego będących już w gronie błogosławionych.

 

Heroiczni naśladowcy Chrystusa

Metropolita poznański podkreślił, że modlitwą obejmujemy również świadków wiary, czyli „ludzi, którzy w stopniu heroicznym naśladowali Chrystusa w zwykłych okolicznościach życia”. − Takich ludzi w ciągu wieków nie brakowało także pośród Wielkopolan. Stanowią oni szczególne dziedzictwo Kościoła poznańskiego, które powinniśmy znać, cenić i szanować – stwierdził abp Gądecki, przekonując, że to właśnie oni „uczą nas, że domem rodzinnym Europy jest Kościół”. − Gdy dzisiaj europejski system myślenia, działania oraz wartościowania znalazł się na swojej „górze kuszenia”, gdzie zostaje poddana wierność prawdom i prawom, którym Europa zawdzięcza swoje istnienie i swój dotychczasowy rozwój, święci, błogosławieni i słudzy Boży uczą nas, że nie wystarczy urodzić się Europejczykiem. Do tego tytułu trzeba dorastać przez całe życie – mówił arcybiskup.

 

 


 

Archidiecezja poznańska w sposób szczególny modli się o beatyfikację świadków wiary:

kard. Augusta Hlonda (1881–1948); ks. Kazimierza Rolewskiego (1887–1936); ks. Aleksandra Żychlińskiego (1889–1945); ks. Stanisława Streicha (1902–1938); ks. Aleksandra Woźnego (1910–1983); ks. Ignacego Posadzego (1898–1984); ks. Wawrzyńca Kuśniaka (1788–1866), z Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri na Świętej Górze; o. Bernarda z Wąbrzeźna (1575–1603), benedyktyna; o. Euzebiusza Huchrackiego (1885–1942), franciszkanina, gwardiana klasztoru w Miejskiej Górce; Jana Wojtkowiaka (1917–1940), kleryka z Bruczkowa, ze Zgromadzenia Księży Werbistów; Czesława Golaka (1919–1941), kleryka z Fabianowa, ze Zgromadzenia Księży Werbistów; dr. Kazimierza Hołogi (1913–1958), lekarza z Nowego Tomyśla, który poświęcił swoją karierę naukową dla ratowania życia pacjenta; Szymona Lebiedziewa (1964−1981), młodego oazowicza i poety z Grodziska Wlkp.

 

oceń artykuł:
0/5 (0)
poprzedni   |   następny wróć
Komentarze dodaj komentarz
 • Matka naszych rodzin
 •  Kilka tysięcy pielgrzymów zgromadziło się na placu koronacyjnym im. św. Jana Pawła II przy sanktuarium w Lubaszu w przeddzień uroczystości Narodzenia Matki Bożej. Dziękowali oni Bogu, przed cudownym wizerunkiem Lubaskiej Królowej Rodzin, za dar tegorocznej kanonizacji papieża.

  więcej »
 • Nie tylko dla ministrantów
 • Gotowi do pomocy
 •  – Wierzymy, że nasz założyciel, sługa Boży kard. Stefan Wyszyński, zostanie wkrótce beatyfikowany i jako Pomocnicy chcemy się do tego dobrze przygotować – podkreśla ks. Grzegorz Zbączyniak, archidiecezjalny moderator ruchu Pomocników Matki Kościoła.

  więcej »
 • Nasz największy skarb
 •  – Kochajmy naszą ziemię! Ona jest podstawą naszej suwerenności i niepodległości – wołał podczas dożynek wojewódzko-archidiecezjalnych biskup senior Zdzisław Fortuniak.

  więcej »
 • Błogosławiona serafitka
 • – Świętość nie jest tylko dla nielicznych. Wszyscy poprzez chrzest zostaliśmy wybrani przez Jezusa do tego, by osiągnąć życie wieczne. I to jest najważniejszy cel naszego życia – przekonywał ks. prof. Paweł Wygralak. 

  więcej »
 • Razem, choć w różnych językach
 •  Goście z dalekiej Azji, którzy przybyli do Polski, nie tylko poznawali metody pracy i formację Ruchu Światło-Życie. Odkrywali również najpiękniejsze zakątki naszego kraju, w tym Wielkopolskę.

  więcej »
 • Nasze dzieci z Kamerunu
 •  Za kilka dni rozpocznie się nowy rok szkolny, rodzice szykują więc wyprawki dla swoich dzieci. Ale są też tacy, którzy myślą teraz o nauce dzieci z... Kamerunu, czyli dziewczętach i chłopcach objętych adopcją na odległość.

  więcej »
 • Luboń dziękuje za bł. Edmunda
 •  Obchodzimy szczególny rok – Rok bł. Edmunda Bojanowskiego, związany z 200. rocznicą jego urodzin. Szczególny charakter miały też w tym roku uroczystości odpustowe obchodzone w sanktuarium tego błogosławionego w Luboniu.

  więcej »
 • Pełni Bożej radości
 •  Wakacje w klasztorze? Okazuje się, że może to być niesamowite przeżycie. Tak przynajmniej twierdzą uczestnicy Filipińskich Dni Młodzieży (FDM).

  więcej »
 • Bezcenna trzeźwość
 •  Dobra zabawa bez alkoholu, wspólna modlitwa i okazja do skorzystania z pomocy specjalistów. Tak, w wielkim skrócie, wyglądało tegoroczne Archidiecezjalne Święto Trzeźwości.

  więcej »
right
left
Papież Franciszek w Ziemi Świętej