dzisiaj jest: czwartek, 24.04.2014 | Imieniny:
Przewodnik Katolicki 46/2011 » Edycja Metropolii Poznańskiej »

Uczmy się od nich wiary

autor: Konstanty Miciński

„Ich przykład pomaga nam przedzierać się przez zawiłe problemy naszych czasów do prawdy o Bogu, o człowieku i o świecie”.

 

Tak abp Stanisław Gądecki mówił podczas Mszy św. sprawowanej w katedrze 6 listopada o tych osobach z archidiecezji poznańskiej, które poprzedziły nas na drodze do świętości.

 

Nie zaprzepaśćmy tego dziedzictwa

Od 9 lat bowiem, w pierwszą niedzielę po uroczystości Wszystkich Świętych, Kościół poznański dziękuje za świętość, którą osiągnęli jego synowie i córki na przestrzeni ponad tysiącletnich dziejów archidiecezji, a także modli się o kanonizację błogosławionych i beatyfikację sług Bożych pochodzących z jej terenu. − Czynimy tak, bo jesteśmy przekonani, że nie wolno nam zaprzepaścić tak wielkiego dziedzictwa duchowego świadków żywej wiary, którzy przez doskonałe zjednoczenie z Chrystusem pozostawili nam wzór życia chrześcijańskiego, stając się prawdziwymi wychowawcami naszej ojczyzny – przekonywał abp Gądecki przypominając męczenników, którzy „w sposób szczególny naznaczyli swoją krwią wiek XX”. Wśród nich jest też, jak zaznaczył, 16 męczenników Kościoła poznańskiego będących już w gronie błogosławionych.

 

Heroiczni naśladowcy Chrystusa

Metropolita poznański podkreślił, że modlitwą obejmujemy również świadków wiary, czyli „ludzi, którzy w stopniu heroicznym naśladowali Chrystusa w zwykłych okolicznościach życia”. − Takich ludzi w ciągu wieków nie brakowało także pośród Wielkopolan. Stanowią oni szczególne dziedzictwo Kościoła poznańskiego, które powinniśmy znać, cenić i szanować – stwierdził abp Gądecki, przekonując, że to właśnie oni „uczą nas, że domem rodzinnym Europy jest Kościół”. − Gdy dzisiaj europejski system myślenia, działania oraz wartościowania znalazł się na swojej „górze kuszenia”, gdzie zostaje poddana wierność prawdom i prawom, którym Europa zawdzięcza swoje istnienie i swój dotychczasowy rozwój, święci, błogosławieni i słudzy Boży uczą nas, że nie wystarczy urodzić się Europejczykiem. Do tego tytułu trzeba dorastać przez całe życie – mówił arcybiskup.

 

 


 

Archidiecezja poznańska w sposób szczególny modli się o beatyfikację świadków wiary:

kard. Augusta Hlonda (1881–1948); ks. Kazimierza Rolewskiego (1887–1936); ks. Aleksandra Żychlińskiego (1889–1945); ks. Stanisława Streicha (1902–1938); ks. Aleksandra Woźnego (1910–1983); ks. Ignacego Posadzego (1898–1984); ks. Wawrzyńca Kuśniaka (1788–1866), z Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri na Świętej Górze; o. Bernarda z Wąbrzeźna (1575–1603), benedyktyna; o. Euzebiusza Huchrackiego (1885–1942), franciszkanina, gwardiana klasztoru w Miejskiej Górce; Jana Wojtkowiaka (1917–1940), kleryka z Bruczkowa, ze Zgromadzenia Księży Werbistów; Czesława Golaka (1919–1941), kleryka z Fabianowa, ze Zgromadzenia Księży Werbistów; dr. Kazimierza Hołogi (1913–1958), lekarza z Nowego Tomyśla, który poświęcił swoją karierę naukową dla ratowania życia pacjenta; Szymona Lebiedziewa (1964−1981), młodego oazowicza i poety z Grodziska Wlkp.

 

oceń artykuł:
0/5 (0)
poprzedni   |   następny wróć
Komentarze dodaj komentarz
 • Tak mówił do nas Jan Paweł II
 • W Niedzielę Miłosierdzia Bożego bł. Jan Paweł II zostanie w Rzymie ogłoszony świętym. To ogromna radość zwłaszcza dla nas, jego rodaków, szczególnie tych, którzy mieli okazję spotkać się ze świętym papieżem czy to osobiście, czy podczas pielgrzymek, które odbył do Polski. Czy jednak pamiętamy jego słowa skierowane wówczas do nas?

  więcej »
 • Tu był przyszły papież
 • „Przybywałem tu po wielokroć” wspominał swoje wizyty w Poznaniu Jan Paweł II, który także jako biskup i kardynał odwiedzał Wielkopolskę.

  więcej »
 • Archidiecezja świętuje kanonizację Jana Pawła II
 • Uroczystości w Poznaniu i diecezji kaliskiej.

  więcej »
 • Dzień narodzin kościoła
 • Kościół parafialny pw. Chrystusa Jedynego Zbawiciela w Swarzędzu stał się miejscem przeznaczonym na własność Bogu – w V Niedzielę Wielkiego Postu poświęcił go abp Stanisław Gądecki.

  więcej »
 • Kapłan pełen pasji i zaangażowania
 • Był przede wszystkim gorliwym i oddanym ludziom duszpasterzem. Owoce tej kapłańskiej posługi podejmowanej przez śp. ks. prałata Stefana Schudego na wielu „Bożych polach” są i będą widoczne w kolejnych pokoleniach jego wychowanków.

  więcej »
 • Pokaż, że jesteś za życiem
 • – Sprawa obrony świętości życia domaga się wielkiej odwagi. Nie możemy jednak pozostać bezczynnymi – podkreślił abp Stanisław Gądecki w uroczystość Zwiastowania Pańskiego.

  więcej »
 • Święty Józef ukoronowany!
 • Nie dajmy się zmanipulować!
 • Jako wychowawcy nie możemy być obojętni, ku jakim wartościom wychowujemy młodych ludzi, twierdzili zgodnie uczestnicy IV Śremskiego Forum Edukacyjnego.

  więcej »
 • To będzie rok...
 • Augusta Cieszkowskiego uznaje się za jeden z najgenialniejszych umysłów XIX w. Wydaje się jednak, że jego osoba i działalność nie są dziś szerzej znane. Oby do zmiany tego stanu rzeczy przyczynił się rok jemu poświęcony, który właśnie się rozpoczął.

  więcej »
 • Siedem wieków historii
 • Kto jeszcze nie odwiedził w Muzeum Archidiecezjalnym wystawy „Dwie fary”, ma na to czas do 12 kwietnia. A zapewniamy, że warto!

  więcej »
right
left
Ekstremalna Droga Krzyżowa Poznań