dzisiaj jest: sobota, 25.10.2014 | Imieniny:
Przewodnik Katolicki 46/2011 » Edycja Metropolii Poznańskiej »

Uczmy się od nich wiary

autor: Konstanty Miciński

„Ich przykład pomaga nam przedzierać się przez zawiłe problemy naszych czasów do prawdy o Bogu, o człowieku i o świecie”.

 

Tak abp Stanisław Gądecki mówił podczas Mszy św. sprawowanej w katedrze 6 listopada o tych osobach z archidiecezji poznańskiej, które poprzedziły nas na drodze do świętości.

 

Nie zaprzepaśćmy tego dziedzictwa

Od 9 lat bowiem, w pierwszą niedzielę po uroczystości Wszystkich Świętych, Kościół poznański dziękuje za świętość, którą osiągnęli jego synowie i córki na przestrzeni ponad tysiącletnich dziejów archidiecezji, a także modli się o kanonizację błogosławionych i beatyfikację sług Bożych pochodzących z jej terenu. − Czynimy tak, bo jesteśmy przekonani, że nie wolno nam zaprzepaścić tak wielkiego dziedzictwa duchowego świadków żywej wiary, którzy przez doskonałe zjednoczenie z Chrystusem pozostawili nam wzór życia chrześcijańskiego, stając się prawdziwymi wychowawcami naszej ojczyzny – przekonywał abp Gądecki przypominając męczenników, którzy „w sposób szczególny naznaczyli swoją krwią wiek XX”. Wśród nich jest też, jak zaznaczył, 16 męczenników Kościoła poznańskiego będących już w gronie błogosławionych.

 

Heroiczni naśladowcy Chrystusa

Metropolita poznański podkreślił, że modlitwą obejmujemy również świadków wiary, czyli „ludzi, którzy w stopniu heroicznym naśladowali Chrystusa w zwykłych okolicznościach życia”. − Takich ludzi w ciągu wieków nie brakowało także pośród Wielkopolan. Stanowią oni szczególne dziedzictwo Kościoła poznańskiego, które powinniśmy znać, cenić i szanować – stwierdził abp Gądecki, przekonując, że to właśnie oni „uczą nas, że domem rodzinnym Europy jest Kościół”. − Gdy dzisiaj europejski system myślenia, działania oraz wartościowania znalazł się na swojej „górze kuszenia”, gdzie zostaje poddana wierność prawdom i prawom, którym Europa zawdzięcza swoje istnienie i swój dotychczasowy rozwój, święci, błogosławieni i słudzy Boży uczą nas, że nie wystarczy urodzić się Europejczykiem. Do tego tytułu trzeba dorastać przez całe życie – mówił arcybiskup.

 

 


 

Archidiecezja poznańska w sposób szczególny modli się o beatyfikację świadków wiary:

kard. Augusta Hlonda (1881–1948); ks. Kazimierza Rolewskiego (1887–1936); ks. Aleksandra Żychlińskiego (1889–1945); ks. Stanisława Streicha (1902–1938); ks. Aleksandra Woźnego (1910–1983); ks. Ignacego Posadzego (1898–1984); ks. Wawrzyńca Kuśniaka (1788–1866), z Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri na Świętej Górze; o. Bernarda z Wąbrzeźna (1575–1603), benedyktyna; o. Euzebiusza Huchrackiego (1885–1942), franciszkanina, gwardiana klasztoru w Miejskiej Górce; Jana Wojtkowiaka (1917–1940), kleryka z Bruczkowa, ze Zgromadzenia Księży Werbistów; Czesława Golaka (1919–1941), kleryka z Fabianowa, ze Zgromadzenia Księży Werbistów; dr. Kazimierza Hołogi (1913–1958), lekarza z Nowego Tomyśla, który poświęcił swoją karierę naukową dla ratowania życia pacjenta; Szymona Lebiedziewa (1964−1981), młodego oazowicza i poety z Grodziska Wlkp.

 

oceń artykuł:
0/5 (0)
poprzedni   |   następny wróć
Komentarze dodaj komentarz
 • Odważny świadek prawdy
 •  30. rocznica śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, kapłana męczennika, który miał odwagę upominać się o wolność, prawdę i Boga, była dla poznaniaków okazją do modlitwy za jego przyczyną w intencji naszej Ojczyzny.

  więcej »
 • Razem możemy wiele
 •  Każdy człowiek chciałby być szczęśliwy i wszyscy tego szczęścia w życiu szukamy. A co mi daje szczęście? Czy jako chrześcijanin mógłbym powtórzyć za psalmistą: „Moim szczęściem jest być blisko Boga”?

  więcej »
 • Najstarsza kapłańska "szkoła"
 • Dwudziestu kleryków, którzy w tym roku rozpoczęli pierwszy rok w Arcybiskupim Seminarium Duchownym (ASD) wpisuje się w jego historię sięgającą 450 lat. To właśnie w Poznaniu powstało pierwsze seminarium duchowne na ziemiach polskich. 

  więcej »
 • Świętymi bądźmy!
 • Do tego zachęcał nas św. Jan Paweł II, sam dając przykład świętości w codziennym życiu, teraz, po kanonizacji, potwierdzonej także przez Kościół. To wezwanie papieża Polaka przypomniał nam również tegoroczny Dzień Papieski. 

  więcej »
 • Droga do zbawienia
 •  Słowa „Jezu, ufam Tobie!” przekazane nam przez świętą siostrę Faustynę mają być nie tylko aktem strzelistym kończącym Koronkę do Bożego Miłosierdzia, ale treścią naszego życia.

  więcej »
 • Platforma charytatywna ma sens
 • Rozmowa z ks. kanonikiem Waldemarem Hanasem, dyrektorem poznańskiej Caritas. 

  więcej »
 • Czas na młodzież
 •  – Wasza radosna obecność jest najpiękniejszym świadectwem wiary! – wołał bp Grzegorz Balcerek do młodzieży archidiecezji poznańskiej przeżywającej w Poznaniu doroczne Święto Młodych.

  więcej »
 • Razem dla Ewangelii!
 • – Niech Jezus mocą Ducha Świętego rozpala nasze serca tak, byśmy radością z Jego obecności umieli dzielić się z innymi! – wołał bp Damian Bryl podczas spotkania modlitewnego dla środowisk ewangelizacyjnych naszej archidiecezji. 

  więcej »
 • Bazylika w Szamotułach
 •  – Do czterech bazylik mniejszych archidiecezji poznańskiej, czyli katedry poznańskiej, sanktuarium Matki Bożej na Świętej Górze koło Gostynia, fary poznańskiej i kolegiaty pw. św. Mikołaja w Lesznie, dochodzi teraz piąte miejsce szczególnej łaski: bazylika mniejsza w Szamotułach – zaznaczył abp Gądecki.

  więcej »
 • U stóp krzyża
 • Już od ponad pięciu wieków to krzyż przyciąga pielgrzymów do Biezdrowa, niewielkiej wioski położonej nieopodal Wronek. W tamtejszym sanktuarium Krzyża Świętego otaczany jest bowiem kultem cudowny Krucyfiks i czczone są relikwie Krzyża Chrystusowego. Obecnie pielgrzymi przybywają tu szczególnie licznie z okazji święta Podwyższenia Krzyża Świętego. Natomiast w przeddzień głównych uroczystości odpustowych Biezdrowo „opanowuje” młodzież. 

  więcej »
right
left
Papież Franciszek w Ziemi Świętej