dzisiaj jest: czwartek, 27.11.2014 | Imieniny:
Przewodnik Katolicki 46/2011 » Edycja Metropolii Poznańskiej »

Uczmy się od nich wiary

autor: Konstanty Miciński

„Ich przykład pomaga nam przedzierać się przez zawiłe problemy naszych czasów do prawdy o Bogu, o człowieku i o świecie”.

 

Tak abp Stanisław Gądecki mówił podczas Mszy św. sprawowanej w katedrze 6 listopada o tych osobach z archidiecezji poznańskiej, które poprzedziły nas na drodze do świętości.

 

Nie zaprzepaśćmy tego dziedzictwa

Od 9 lat bowiem, w pierwszą niedzielę po uroczystości Wszystkich Świętych, Kościół poznański dziękuje za świętość, którą osiągnęli jego synowie i córki na przestrzeni ponad tysiącletnich dziejów archidiecezji, a także modli się o kanonizację błogosławionych i beatyfikację sług Bożych pochodzących z jej terenu. − Czynimy tak, bo jesteśmy przekonani, że nie wolno nam zaprzepaścić tak wielkiego dziedzictwa duchowego świadków żywej wiary, którzy przez doskonałe zjednoczenie z Chrystusem pozostawili nam wzór życia chrześcijańskiego, stając się prawdziwymi wychowawcami naszej ojczyzny – przekonywał abp Gądecki przypominając męczenników, którzy „w sposób szczególny naznaczyli swoją krwią wiek XX”. Wśród nich jest też, jak zaznaczył, 16 męczenników Kościoła poznańskiego będących już w gronie błogosławionych.

 

Heroiczni naśladowcy Chrystusa

Metropolita poznański podkreślił, że modlitwą obejmujemy również świadków wiary, czyli „ludzi, którzy w stopniu heroicznym naśladowali Chrystusa w zwykłych okolicznościach życia”. − Takich ludzi w ciągu wieków nie brakowało także pośród Wielkopolan. Stanowią oni szczególne dziedzictwo Kościoła poznańskiego, które powinniśmy znać, cenić i szanować – stwierdził abp Gądecki, przekonując, że to właśnie oni „uczą nas, że domem rodzinnym Europy jest Kościół”. − Gdy dzisiaj europejski system myślenia, działania oraz wartościowania znalazł się na swojej „górze kuszenia”, gdzie zostaje poddana wierność prawdom i prawom, którym Europa zawdzięcza swoje istnienie i swój dotychczasowy rozwój, święci, błogosławieni i słudzy Boży uczą nas, że nie wystarczy urodzić się Europejczykiem. Do tego tytułu trzeba dorastać przez całe życie – mówił arcybiskup.

 

 


 

Archidiecezja poznańska w sposób szczególny modli się o beatyfikację świadków wiary:

kard. Augusta Hlonda (1881–1948); ks. Kazimierza Rolewskiego (1887–1936); ks. Aleksandra Żychlińskiego (1889–1945); ks. Stanisława Streicha (1902–1938); ks. Aleksandra Woźnego (1910–1983); ks. Ignacego Posadzego (1898–1984); ks. Wawrzyńca Kuśniaka (1788–1866), z Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri na Świętej Górze; o. Bernarda z Wąbrzeźna (1575–1603), benedyktyna; o. Euzebiusza Huchrackiego (1885–1942), franciszkanina, gwardiana klasztoru w Miejskiej Górce; Jana Wojtkowiaka (1917–1940), kleryka z Bruczkowa, ze Zgromadzenia Księży Werbistów; Czesława Golaka (1919–1941), kleryka z Fabianowa, ze Zgromadzenia Księży Werbistów; dr. Kazimierza Hołogi (1913–1958), lekarza z Nowego Tomyśla, który poświęcił swoją karierę naukową dla ratowania życia pacjenta; Szymona Lebiedziewa (1964−1981), młodego oazowicza i poety z Grodziska Wlkp.

 

oceń artykuł:
0/5 (0)
poprzedni   |   następny wróć
Komentarze dodaj komentarz
 • Śladami błogosławionego
 •  Rok bł. Edmunda Bojanowskiego, związany z przypadającą 14 listopada 200. rocznicą urodzin tego świeckiego apostoła, patrioty i społecznika, przeszedł już do historii. Uroczyste zakończenie obchodów jubileuszowych odbyło się nie tylko w sanktuarium błogosławionego w Luboniu (o czym pisaliśmy w poprzednim numerze „Przewodnika”), ale także pod Gostyniem – w jego rodzinnych stronach.

  więcej »
 • Aby przemieniać świat
 • – Królestwo, które przynosi Chrystus nie urzeczywistnia się gdzieś w zaświatach. Ono jest tutaj, pośród nas – przypomniał abp Stanisław Gądecki. 

  więcej »
 • Oświadczenie Rady Społecznej przy Arcybiskupie Poznańskim na temat klauzuli sumienia
 •  Tocząca się obecnie debata publiczna na temat klauzuli sumienia dotyczy trzech powiązanych ze sobą wymiarów: medycznego, prawnego i religijnego.

  więcej »
 • Powstała z grobu - Niepodległa!
 •  Obszerne fragmenty homilii przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego, wygłoszone w Święto Niepodległości, 11 listopada, w kościele pw. Świętego Krzyża w Warszawie.

  więcej »
 • W oczekiwaniu na Kraków
 •  Kiedy papież Franciszek ogłosił, że XXXI Światowe Dni Młodzieży odbędą w 2016 r. w Krakowie, przepełniała nas radość i duma. Nie tylko młodzież, ale cały Kościół w Polsce czeka na to wielkie wydarzenie. Nie czekamy jednak z założonymi rękoma!

  więcej »
 • Tu pomagają kapłanom
 •  Diecezjalny Ośrodek Duszpasterstwa Trzeźwości Diecezji Kaliskiej im. św. Józefa Opiekuna w Kowalewie ma 20 lat.

  więcej »
 • Miejmy już dziś udział w niebie!
 •  – Ożywmy naszą duchową więź ze świętymi i pozwólmy, by pociągali nas ku spotkaniu z Bożą miłością. Nie zapominajmy też o gorącej modlitwie za wszystkich wiernych zmarłych, którzy potrzebują jeszcze Bożego miłosierdzia – zachęcał wiernych abp Stanisław Gądecki w uroczystość Wszystkich Świętych.

  więcej »
 • Maszerując ze świętymi
 •  Korowody Świętych odbywające się w wigilię Wszystkich Świętych pozwalają podkreślić radosny charakter tej uroczystości, kiedy to wspominamy tych wszystkich, którzy osiągnęli już niebo.

  więcej »
 • Misje na wyciągnięcie ręki
 • Kościół nie kończy się na naszej parafii czy nawet kraju. Jako chrześcijanie jesteśmy przecież zobowiązani głosić Ewangelię w każdej sytuacji i aż po krańce świata.

  więcej »
 • Tu bije serce archidiecezji
 • Tegoroczna inauguracja roku formacyjnego w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu była rzeczywiście doniosłym i wyjątkowym wydarzeniem. Ta szacowna instytucja, uznawana za najstarsze seminarium duchowne w Polsce, świętowała bowiem 450 lat istnienia. 

  więcej »
right
left
Papież Franciszek w Ziemi Świętej