dzisiaj jest: poniedziałek, 22.09.2014 | Imieniny:
Przewodnik Katolicki 34/2011 » Edycja Metropolii Poznańskiej »

U Matki na urodzinach

autor: Błażej Tobolski

– Niech każdy czuje się zaproszony do Tulec na urodziny Matki Bożej – zachęca ks. Marian Libera, kustosz tamtejszego sanktuarium.

 

Tradycyjnie już na przełomie sierpnia i września, w leżącym na południowy wschód od Poznania sanktuarium w Tulcach, odbywa się odpust Narodzenia NMP.
 
Z Maryją dziękujemy za papieża
Kustosz tego miejsca podkreśla, że jest to w tym roku kolejna, przed archidiecezjalną pielgrzymką dziękczynną do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach, okazja do dziękczynienia za beatyfikację Jana Pawła II. Tym bardziej że tematy poszczególnych dni tegorocznego odpustu zaczerpnięte są z pism naszego papieża. Hasłem dnia, z którym przybywają do Tulec np. wspólnoty różańcowe (31.08.) są słowa: „Maryją Matką Różańca Świętego zatopioną w tajemnicach Boga”, a spotkaniu Odnowy w Duchu Święty towarzyszy wezwanie: „Maryja Oblubienicą Ducha Świętego i Pierwowzorem Kościoła uczącym nas komunii serc trwających na modlitwie”. – Na uroczystości zapraszamy też, jak co roku, młodzież, zwłaszcza tą związaną z Pomocnikami Matki Kościoła, ruchem założonym przez kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia, którego 30. rocznicę śmierci w tym roku obchodzimy – zaznacza ks. Libera. – Natomiast w pierwszy czwartek miesiąca, w dzień poświęcony w sposób szczególny modlitwie za osoby powołane, w Tulcach spotykają się kapłani oraz siostry i bracia zakonni – dodaje.
 
Choć na pół godzinki
Późnoromański kościół w Tulcach jest, jak to podkreśla abp Stanisław Gądecki, sanktuarium dla całego miasta Poznania. Nic więc dziwnego, że do tego szczególnego miejsca modlitwy przybywa w dniach odpustu prawie 50 pieszych pielgrzymek z samego Poznania i okolicznych miejscowości. Wówczas też, codziennie o godz. 21 w sanktuarium odmawiany jest Apel Jasnogórski. – Zapraszamy na wspólną, wieczorną modlitwę szczególnie tych wszystkich, którzy ze względu na swoje obowiązki nie mogą wziąć udziału w uroczystościach odpustowych. Znajdźmy pół godzinki czasu, aby zawierzyć siebie, swoje rodziny i wszystkie sprawy Maryi. Do Tulec na prawdę nie jest daleko – zachęca ks. Libera.
 
Maryjna „Szkoła Miłości”
Do Tulec, jednej z najstarszych parafii naszej archidiecezji, warto jednak przyjechać nie tylko z okazji odpustu. W każdą trzecią niedzielę miesiąca odbywają się tu bowiem spotkania z cyklu „Rodzina Szkołą Miłości” (www.rodzinaszkolamilosci.pl), które rozpoczynają się o godz. 17 Mszą św. w intencji osób poszukujących dobrego współmałżonka oraz małżeństw dotkniętych bezdzietnością i takich, które straciły dziecko. Natomiast w każdą niedzielę o godz. 15 odmawiana jest Koronka do Miłosierdzia Bożego wyłącznie w intencji wynagradzającej za tych, którzy świadomie i lekceważąco opuszczają niedzielną Eucharystię. Z kolei w pierwsze soboty miesiąca o godz. 8.30 odmawiany jest Różaniec i sprawowana Msza św. wynagradzająca Niepokalanemu Sercu Maryi, któremu parafia została oddana w 1946 r.
 
 
 

Odpust Narodzenia NMP w Tulcach odbywa się od 28 sierpnia do 4 września pod hasłem: „W komunii z Bogiem i Maryją na wzór bł. Jana Pawła II”. Główne uroczystości zaplanowane są na niedzielę 4 września, kiedy to Sumie odpustowej sprawowanej o godz. 12 przewodniczyć będzie bp Zdzisław Fortuniak. Poza tym Msze św. tego dnia zostaną odprawione o godz.: 7:45, 9 i 10:15.
Więcej informacji na: www.tulce.archpoznan.org.pl.
 
oceń artykuł:
0/5 (0)
poprzedni   |   następny wróć
Komentarze dodaj komentarz
 • Jest za co dziękować...
 •  – Jak nieprawdopodobnie mocno musiał ukochać nas Ojciec Niebieski, skoro dał nam takiego przewodnika na ziemi! – przyznał abp Stanisław Gądecki podczas archidiecezjalnej pielgrzymki dziękczynnej za kanonizację Jana Pawła II.

  więcej »
 • Bóg jest wśród nas!
 • Matka naszych rodzin
 •  Kilka tysięcy pielgrzymów zgromadziło się na placu koronacyjnym im. św. Jana Pawła II przy sanktuarium w Lubaszu w przeddzień uroczystości Narodzenia Matki Bożej. Dziękowali oni Bogu, przed cudownym wizerunkiem Lubaskiej Królowej Rodzin, za dar tegorocznej kanonizacji papieża.

  więcej »
 • Nie tylko dla ministrantów
 • Gotowi do pomocy
 •  – Wierzymy, że nasz założyciel, sługa Boży kard. Stefan Wyszyński, zostanie wkrótce beatyfikowany i jako Pomocnicy chcemy się do tego dobrze przygotować – podkreśla ks. Grzegorz Zbączyniak, archidiecezjalny moderator ruchu Pomocników Matki Kościoła.

  więcej »
 • Nasz największy skarb
 •  – Kochajmy naszą ziemię! Ona jest podstawą naszej suwerenności i niepodległości – wołał podczas dożynek wojewódzko-archidiecezjalnych biskup senior Zdzisław Fortuniak.

  więcej »
 • Błogosławiona serafitka
 • – Świętość nie jest tylko dla nielicznych. Wszyscy poprzez chrzest zostaliśmy wybrani przez Jezusa do tego, by osiągnąć życie wieczne. I to jest najważniejszy cel naszego życia – przekonywał ks. prof. Paweł Wygralak. 

  więcej »
 • Razem, choć w różnych językach
 •  Goście z dalekiej Azji, którzy przybyli do Polski, nie tylko poznawali metody pracy i formację Ruchu Światło-Życie. Odkrywali również najpiękniejsze zakątki naszego kraju, w tym Wielkopolskę.

  więcej »
 • Nasze dzieci z Kamerunu
 •  Za kilka dni rozpocznie się nowy rok szkolny, rodzice szykują więc wyprawki dla swoich dzieci. Ale są też tacy, którzy myślą teraz o nauce dzieci z... Kamerunu, czyli dziewczętach i chłopcach objętych adopcją na odległość.

  więcej »
 • Luboń dziękuje za bł. Edmunda
 •  Obchodzimy szczególny rok – Rok bł. Edmunda Bojanowskiego, związany z 200. rocznicą jego urodzin. Szczególny charakter miały też w tym roku uroczystości odpustowe obchodzone w sanktuarium tego błogosławionego w Luboniu.

  więcej »
right
left
Papież Franciszek w Ziemi Świętej