dzisiaj jest: piątek, 21.11.2014 | Imieniny:
Przewodnik Katolicki 34/2011 » Edycja Metropolii Poznańskiej »

U Matki na urodzinach

autor: Błażej Tobolski

– Niech każdy czuje się zaproszony do Tulec na urodziny Matki Bożej – zachęca ks. Marian Libera, kustosz tamtejszego sanktuarium.

 

Tradycyjnie już na przełomie sierpnia i września, w leżącym na południowy wschód od Poznania sanktuarium w Tulcach, odbywa się odpust Narodzenia NMP.
 
Z Maryją dziękujemy za papieża
Kustosz tego miejsca podkreśla, że jest to w tym roku kolejna, przed archidiecezjalną pielgrzymką dziękczynną do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach, okazja do dziękczynienia za beatyfikację Jana Pawła II. Tym bardziej że tematy poszczególnych dni tegorocznego odpustu zaczerpnięte są z pism naszego papieża. Hasłem dnia, z którym przybywają do Tulec np. wspólnoty różańcowe (31.08.) są słowa: „Maryją Matką Różańca Świętego zatopioną w tajemnicach Boga”, a spotkaniu Odnowy w Duchu Święty towarzyszy wezwanie: „Maryja Oblubienicą Ducha Świętego i Pierwowzorem Kościoła uczącym nas komunii serc trwających na modlitwie”. – Na uroczystości zapraszamy też, jak co roku, młodzież, zwłaszcza tą związaną z Pomocnikami Matki Kościoła, ruchem założonym przez kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia, którego 30. rocznicę śmierci w tym roku obchodzimy – zaznacza ks. Libera. – Natomiast w pierwszy czwartek miesiąca, w dzień poświęcony w sposób szczególny modlitwie za osoby powołane, w Tulcach spotykają się kapłani oraz siostry i bracia zakonni – dodaje.
 
Choć na pół godzinki
Późnoromański kościół w Tulcach jest, jak to podkreśla abp Stanisław Gądecki, sanktuarium dla całego miasta Poznania. Nic więc dziwnego, że do tego szczególnego miejsca modlitwy przybywa w dniach odpustu prawie 50 pieszych pielgrzymek z samego Poznania i okolicznych miejscowości. Wówczas też, codziennie o godz. 21 w sanktuarium odmawiany jest Apel Jasnogórski. – Zapraszamy na wspólną, wieczorną modlitwę szczególnie tych wszystkich, którzy ze względu na swoje obowiązki nie mogą wziąć udziału w uroczystościach odpustowych. Znajdźmy pół godzinki czasu, aby zawierzyć siebie, swoje rodziny i wszystkie sprawy Maryi. Do Tulec na prawdę nie jest daleko – zachęca ks. Libera.
 
Maryjna „Szkoła Miłości”
Do Tulec, jednej z najstarszych parafii naszej archidiecezji, warto jednak przyjechać nie tylko z okazji odpustu. W każdą trzecią niedzielę miesiąca odbywają się tu bowiem spotkania z cyklu „Rodzina Szkołą Miłości” (www.rodzinaszkolamilosci.pl), które rozpoczynają się o godz. 17 Mszą św. w intencji osób poszukujących dobrego współmałżonka oraz małżeństw dotkniętych bezdzietnością i takich, które straciły dziecko. Natomiast w każdą niedzielę o godz. 15 odmawiana jest Koronka do Miłosierdzia Bożego wyłącznie w intencji wynagradzającej za tych, którzy świadomie i lekceważąco opuszczają niedzielną Eucharystię. Z kolei w pierwsze soboty miesiąca o godz. 8.30 odmawiany jest Różaniec i sprawowana Msza św. wynagradzająca Niepokalanemu Sercu Maryi, któremu parafia została oddana w 1946 r.
 
 
 

Odpust Narodzenia NMP w Tulcach odbywa się od 28 sierpnia do 4 września pod hasłem: „W komunii z Bogiem i Maryją na wzór bł. Jana Pawła II”. Główne uroczystości zaplanowane są na niedzielę 4 września, kiedy to Sumie odpustowej sprawowanej o godz. 12 przewodniczyć będzie bp Zdzisław Fortuniak. Poza tym Msze św. tego dnia zostaną odprawione o godz.: 7:45, 9 i 10:15.
Więcej informacji na: www.tulce.archpoznan.org.pl.
 
oceń artykuł:
0/5 (0)
poprzedni   |   następny wróć
Komentarze dodaj komentarz
 • Oświadczenie Rady Społecznej przy Arcybiskupie Poznańskim na temat klauzuli sumienia
 •  Tocząca się obecnie debata publiczna na temat klauzuli sumienia dotyczy trzech powiązanych ze sobą wymiarów: medycznego, prawnego i religijnego.

  więcej »
 • Powstała z grobu - Niepodległa!
 •  Obszerne fragmenty homilii przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego, wygłoszone w Święto Niepodległości, 11 listopada, w kościele pw. Świętego Krzyża w Warszawie.

  więcej »
 • W oczekiwaniu na Kraków
 •  Kiedy papież Franciszek ogłosił, że XXXI Światowe Dni Młodzieży odbędą w 2016 r. w Krakowie, przepełniała nas radość i duma. Nie tylko młodzież, ale cały Kościół w Polsce czeka na to wielkie wydarzenie. Nie czekamy jednak z założonymi rękoma!

  więcej »
 • Tu pomagają kapłanom
 •  Diecezjalny Ośrodek Duszpasterstwa Trzeźwości Diecezji Kaliskiej im. św. Józefa Opiekuna w Kowalewie ma 20 lat.

  więcej »
 • Miejmy już dziś udział w niebie!
 •  – Ożywmy naszą duchową więź ze świętymi i pozwólmy, by pociągali nas ku spotkaniu z Bożą miłością. Nie zapominajmy też o gorącej modlitwie za wszystkich wiernych zmarłych, którzy potrzebują jeszcze Bożego miłosierdzia – zachęcał wiernych abp Stanisław Gądecki w uroczystość Wszystkich Świętych.

  więcej »
 • Maszerując ze świętymi
 •  Korowody Świętych odbywające się w wigilię Wszystkich Świętych pozwalają podkreślić radosny charakter tej uroczystości, kiedy to wspominamy tych wszystkich, którzy osiągnęli już niebo.

  więcej »
 • Misje na wyciągnięcie ręki
 • Kościół nie kończy się na naszej parafii czy nawet kraju. Jako chrześcijanie jesteśmy przecież zobowiązani głosić Ewangelię w każdej sytuacji i aż po krańce świata.

  więcej »
 • Tu bije serce archidiecezji
 • Tegoroczna inauguracja roku formacyjnego w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu była rzeczywiście doniosłym i wyjątkowym wydarzeniem. Ta szacowna instytucja, uznawana za najstarsze seminarium duchowne w Polsce, świętowała bowiem 450 lat istnienia. 

  więcej »
 • Odważny świadek prawdy
 •  30. rocznica śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, kapłana męczennika, który miał odwagę upominać się o wolność, prawdę i Boga, była dla poznaniaków okazją do modlitwy za jego przyczyną w intencji naszej Ojczyzny.

  więcej »
 • Razem możemy wiele
 •  Każdy człowiek chciałby być szczęśliwy i wszyscy tego szczęścia w życiu szukamy. A co mi daje szczęście? Czy jako chrześcijanin mógłbym powtórzyć za psalmistą: „Moim szczęściem jest być blisko Boga”?

  więcej »
right
left
Papież Franciszek w Ziemi Świętej