dzisiaj jest: piątek, 25.04.2014 | Imieniny:
Przewodnik Katolicki 34/2011 » Edycja Metropolii Poznańskiej »

U Matki na urodzinach

autor: Błażej Tobolski

– Niech każdy czuje się zaproszony do Tulec na urodziny Matki Bożej – zachęca ks. Marian Libera, kustosz tamtejszego sanktuarium.

 

Tradycyjnie już na przełomie sierpnia i września, w leżącym na południowy wschód od Poznania sanktuarium w Tulcach, odbywa się odpust Narodzenia NMP.
 
Z Maryją dziękujemy za papieża
Kustosz tego miejsca podkreśla, że jest to w tym roku kolejna, przed archidiecezjalną pielgrzymką dziękczynną do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach, okazja do dziękczynienia za beatyfikację Jana Pawła II. Tym bardziej że tematy poszczególnych dni tegorocznego odpustu zaczerpnięte są z pism naszego papieża. Hasłem dnia, z którym przybywają do Tulec np. wspólnoty różańcowe (31.08.) są słowa: „Maryją Matką Różańca Świętego zatopioną w tajemnicach Boga”, a spotkaniu Odnowy w Duchu Święty towarzyszy wezwanie: „Maryja Oblubienicą Ducha Świętego i Pierwowzorem Kościoła uczącym nas komunii serc trwających na modlitwie”. – Na uroczystości zapraszamy też, jak co roku, młodzież, zwłaszcza tą związaną z Pomocnikami Matki Kościoła, ruchem założonym przez kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia, którego 30. rocznicę śmierci w tym roku obchodzimy – zaznacza ks. Libera. – Natomiast w pierwszy czwartek miesiąca, w dzień poświęcony w sposób szczególny modlitwie za osoby powołane, w Tulcach spotykają się kapłani oraz siostry i bracia zakonni – dodaje.
 
Choć na pół godzinki
Późnoromański kościół w Tulcach jest, jak to podkreśla abp Stanisław Gądecki, sanktuarium dla całego miasta Poznania. Nic więc dziwnego, że do tego szczególnego miejsca modlitwy przybywa w dniach odpustu prawie 50 pieszych pielgrzymek z samego Poznania i okolicznych miejscowości. Wówczas też, codziennie o godz. 21 w sanktuarium odmawiany jest Apel Jasnogórski. – Zapraszamy na wspólną, wieczorną modlitwę szczególnie tych wszystkich, którzy ze względu na swoje obowiązki nie mogą wziąć udziału w uroczystościach odpustowych. Znajdźmy pół godzinki czasu, aby zawierzyć siebie, swoje rodziny i wszystkie sprawy Maryi. Do Tulec na prawdę nie jest daleko – zachęca ks. Libera.
 
Maryjna „Szkoła Miłości”
Do Tulec, jednej z najstarszych parafii naszej archidiecezji, warto jednak przyjechać nie tylko z okazji odpustu. W każdą trzecią niedzielę miesiąca odbywają się tu bowiem spotkania z cyklu „Rodzina Szkołą Miłości” (www.rodzinaszkolamilosci.pl), które rozpoczynają się o godz. 17 Mszą św. w intencji osób poszukujących dobrego współmałżonka oraz małżeństw dotkniętych bezdzietnością i takich, które straciły dziecko. Natomiast w każdą niedzielę o godz. 15 odmawiana jest Koronka do Miłosierdzia Bożego wyłącznie w intencji wynagradzającej za tych, którzy świadomie i lekceważąco opuszczają niedzielną Eucharystię. Z kolei w pierwsze soboty miesiąca o godz. 8.30 odmawiany jest Różaniec i sprawowana Msza św. wynagradzająca Niepokalanemu Sercu Maryi, któremu parafia została oddana w 1946 r.
 
 
 

Odpust Narodzenia NMP w Tulcach odbywa się od 28 sierpnia do 4 września pod hasłem: „W komunii z Bogiem i Maryją na wzór bł. Jana Pawła II”. Główne uroczystości zaplanowane są na niedzielę 4 września, kiedy to Sumie odpustowej sprawowanej o godz. 12 przewodniczyć będzie bp Zdzisław Fortuniak. Poza tym Msze św. tego dnia zostaną odprawione o godz.: 7:45, 9 i 10:15.
Więcej informacji na: www.tulce.archpoznan.org.pl.
 
oceń artykuł:
0/5 (0)
poprzedni   |   następny wróć
Komentarze dodaj komentarz
 • Tak mówił do nas Jan Paweł II
 • W Niedzielę Miłosierdzia Bożego bł. Jan Paweł II zostanie w Rzymie ogłoszony świętym. To ogromna radość zwłaszcza dla nas, jego rodaków, szczególnie tych, którzy mieli okazję spotkać się ze świętym papieżem czy to osobiście, czy podczas pielgrzymek, które odbył do Polski. Czy jednak pamiętamy jego słowa skierowane wówczas do nas?

  więcej »
 • Tu był przyszły papież
 • „Przybywałem tu po wielokroć” wspominał swoje wizyty w Poznaniu Jan Paweł II, który także jako biskup i kardynał odwiedzał Wielkopolskę.

  więcej »
 • Archidiecezja świętuje kanonizację Jana Pawła II
 • Uroczystości w Poznaniu i diecezji kaliskiej.

  więcej »
 • Dzień narodzin kościoła
 • Kościół parafialny pw. Chrystusa Jedynego Zbawiciela w Swarzędzu stał się miejscem przeznaczonym na własność Bogu – w V Niedzielę Wielkiego Postu poświęcił go abp Stanisław Gądecki.

  więcej »
 • Kapłan pełen pasji i zaangażowania
 • Był przede wszystkim gorliwym i oddanym ludziom duszpasterzem. Owoce tej kapłańskiej posługi podejmowanej przez śp. ks. prałata Stefana Schudego na wielu „Bożych polach” są i będą widoczne w kolejnych pokoleniach jego wychowanków.

  więcej »
 • Pokaż, że jesteś za życiem
 • – Sprawa obrony świętości życia domaga się wielkiej odwagi. Nie możemy jednak pozostać bezczynnymi – podkreślił abp Stanisław Gądecki w uroczystość Zwiastowania Pańskiego.

  więcej »
 • Święty Józef ukoronowany!
 • Nie dajmy się zmanipulować!
 • Jako wychowawcy nie możemy być obojętni, ku jakim wartościom wychowujemy młodych ludzi, twierdzili zgodnie uczestnicy IV Śremskiego Forum Edukacyjnego.

  więcej »
 • To będzie rok...
 • Augusta Cieszkowskiego uznaje się za jeden z najgenialniejszych umysłów XIX w. Wydaje się jednak, że jego osoba i działalność nie są dziś szerzej znane. Oby do zmiany tego stanu rzeczy przyczynił się rok jemu poświęcony, który właśnie się rozpoczął.

  więcej »
 • Siedem wieków historii
 • Kto jeszcze nie odwiedził w Muzeum Archidiecezjalnym wystawy „Dwie fary”, ma na to czas do 12 kwietnia. A zapewniamy, że warto!

  więcej »
right
left
Ekstremalna Droga Krzyżowa Poznań