dzisiaj jest: piątek, 25.07.2014 | Imieniny:
Przewodnik Katolicki 34/2011 » Edycja Metropolii Poznańskiej »

U Matki na urodzinach

autor: Błażej Tobolski

– Niech każdy czuje się zaproszony do Tulec na urodziny Matki Bożej – zachęca ks. Marian Libera, kustosz tamtejszego sanktuarium.

 

Tradycyjnie już na przełomie sierpnia i września, w leżącym na południowy wschód od Poznania sanktuarium w Tulcach, odbywa się odpust Narodzenia NMP.
 
Z Maryją dziękujemy za papieża
Kustosz tego miejsca podkreśla, że jest to w tym roku kolejna, przed archidiecezjalną pielgrzymką dziękczynną do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach, okazja do dziękczynienia za beatyfikację Jana Pawła II. Tym bardziej że tematy poszczególnych dni tegorocznego odpustu zaczerpnięte są z pism naszego papieża. Hasłem dnia, z którym przybywają do Tulec np. wspólnoty różańcowe (31.08.) są słowa: „Maryją Matką Różańca Świętego zatopioną w tajemnicach Boga”, a spotkaniu Odnowy w Duchu Święty towarzyszy wezwanie: „Maryja Oblubienicą Ducha Świętego i Pierwowzorem Kościoła uczącym nas komunii serc trwających na modlitwie”. – Na uroczystości zapraszamy też, jak co roku, młodzież, zwłaszcza tą związaną z Pomocnikami Matki Kościoła, ruchem założonym przez kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia, którego 30. rocznicę śmierci w tym roku obchodzimy – zaznacza ks. Libera. – Natomiast w pierwszy czwartek miesiąca, w dzień poświęcony w sposób szczególny modlitwie za osoby powołane, w Tulcach spotykają się kapłani oraz siostry i bracia zakonni – dodaje.
 
Choć na pół godzinki
Późnoromański kościół w Tulcach jest, jak to podkreśla abp Stanisław Gądecki, sanktuarium dla całego miasta Poznania. Nic więc dziwnego, że do tego szczególnego miejsca modlitwy przybywa w dniach odpustu prawie 50 pieszych pielgrzymek z samego Poznania i okolicznych miejscowości. Wówczas też, codziennie o godz. 21 w sanktuarium odmawiany jest Apel Jasnogórski. – Zapraszamy na wspólną, wieczorną modlitwę szczególnie tych wszystkich, którzy ze względu na swoje obowiązki nie mogą wziąć udziału w uroczystościach odpustowych. Znajdźmy pół godzinki czasu, aby zawierzyć siebie, swoje rodziny i wszystkie sprawy Maryi. Do Tulec na prawdę nie jest daleko – zachęca ks. Libera.
 
Maryjna „Szkoła Miłości”
Do Tulec, jednej z najstarszych parafii naszej archidiecezji, warto jednak przyjechać nie tylko z okazji odpustu. W każdą trzecią niedzielę miesiąca odbywają się tu bowiem spotkania z cyklu „Rodzina Szkołą Miłości” (www.rodzinaszkolamilosci.pl), które rozpoczynają się o godz. 17 Mszą św. w intencji osób poszukujących dobrego współmałżonka oraz małżeństw dotkniętych bezdzietnością i takich, które straciły dziecko. Natomiast w każdą niedzielę o godz. 15 odmawiana jest Koronka do Miłosierdzia Bożego wyłącznie w intencji wynagradzającej za tych, którzy świadomie i lekceważąco opuszczają niedzielną Eucharystię. Z kolei w pierwsze soboty miesiąca o godz. 8.30 odmawiany jest Różaniec i sprawowana Msza św. wynagradzająca Niepokalanemu Sercu Maryi, któremu parafia została oddana w 1946 r.
 
 
 

Odpust Narodzenia NMP w Tulcach odbywa się od 28 sierpnia do 4 września pod hasłem: „W komunii z Bogiem i Maryją na wzór bł. Jana Pawła II”. Główne uroczystości zaplanowane są na niedzielę 4 września, kiedy to Sumie odpustowej sprawowanej o godz. 12 przewodniczyć będzie bp Zdzisław Fortuniak. Poza tym Msze św. tego dnia zostaną odprawione o godz.: 7:45, 9 i 10:15.
Więcej informacji na: www.tulce.archpoznan.org.pl.
 
oceń artykuł:
0/5 (0)
poprzedni   |   następny wróć
Komentarze dodaj komentarz
 • Wyjątkowa wędrówka
 •  Słońce czy deszcz, pielgrzymi są w drodze. Wiedzą bowiem, że każdy krok przybliża ich do celu – spotkania twarzą w twarz z Czarną Madonną.

  więcej »
 • Mają jasny cel!
 • – Pielgrzymka jest naszym podróżowaniem do Boga – podkreślił abp Stanisław Gądecki podczas sprawowanej w katedrze 6 lipca Mszy św. oficjalnie rozpoczynającej poznańską pielgrzymkę na Jasną Górę, która wyruszyła na szlak już po raz osiemdziesiąty. 

  więcej »
 • Środa dziękuje za papieża
 • Trzy dni trwało w Środzie Wielkopolskiej dziękczynienie za kanonizację Jana Pawła II, którego głównym wydarzeniem było wprowadzenie relikwii świętego papieża do średzkiej kolegiaty. 

  więcej »
 • W łączności z Chrystusem
 •  W uroczystość Apostołów Piotra i Pawła, w poznańskiej katedrze dziękowano Bogu za tych świętych będących filarami rodzącego się Kościoła.

  więcej »
 • Nasza odpowiedź na Bożą miłość
 •  – Jesteśmy otoczeni niezmienną, nieustającą, bezgraniczną miłością Chrystusa. A symbolem tej potężniejszej niż śmierć miłości jest przebite Serce naszego Zbawiciela – podkreślił abp Stanisław Gądecki.

  więcej »
 • Ludzie pamiętają
 •  Pamięć o ks. Feliksie Michalskim ciągle jest żywa wśród mieszkańców poznańskiego Junikowa. Teraz będą mogli go wspominać w wyjątkowym miejscu – parku jego imienia.

  więcej »
 • Zawalczmy o młodzież!
 •  Jak pracować z młodymi ludźmi, by otworzyli się na Jezusa? Jak pomóc im odnaleźć swoje miejsce w Kościele? Wspólnie zastanawiali się nad tym uczestnicy warsztatów „Ewangelizacja młodych w parafii”.

  więcej »
 • Męskie zadanie na dziś
 •  Najwyższy już czas przejść od biernej postawy obserwatora świata do przemieniania go w duchu Ewangelii, przekonywał mężczyzn z naszej archidiecezji bp Grzegorz Balcerek. Jak jednak zaznaczył, taka postawa wymaga dziś męstwa.

  więcej »
 • Ministranckie dziękczynienie
 •  Ponad 600 przedstawicieli liturgicznej służby ołtarza z terenu całej archidiecezji poznańskiej wzięło udział w V Archidiecezjalnej Pielgrzymce Ministrantów.

  więcej »
 • Dyspozycyjni i uformowani
 •  Do otwartości na głos Ducha Świętego zachęcał abp Stanisław Gądecki nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. W tym roku mija 15 lat od wprowadzenia tej posługi w naszej archidiecezji.

  więcej »
right
left
Papież Franciszek w Ziemi Świętej