dzisiaj jest: niedziela, 20.04.2014 | Imieniny:
Przewodnik Katolicki 34/2011 » Edycja Metropolii Poznańskiej »

U Matki na urodzinach

autor: Błażej Tobolski

– Niech każdy czuje się zaproszony do Tulec na urodziny Matki Bożej – zachęca ks. Marian Libera, kustosz tamtejszego sanktuarium.

 

Tradycyjnie już na przełomie sierpnia i września, w leżącym na południowy wschód od Poznania sanktuarium w Tulcach, odbywa się odpust Narodzenia NMP.
 
Z Maryją dziękujemy za papieża
Kustosz tego miejsca podkreśla, że jest to w tym roku kolejna, przed archidiecezjalną pielgrzymką dziękczynną do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach, okazja do dziękczynienia za beatyfikację Jana Pawła II. Tym bardziej że tematy poszczególnych dni tegorocznego odpustu zaczerpnięte są z pism naszego papieża. Hasłem dnia, z którym przybywają do Tulec np. wspólnoty różańcowe (31.08.) są słowa: „Maryją Matką Różańca Świętego zatopioną w tajemnicach Boga”, a spotkaniu Odnowy w Duchu Święty towarzyszy wezwanie: „Maryja Oblubienicą Ducha Świętego i Pierwowzorem Kościoła uczącym nas komunii serc trwających na modlitwie”. – Na uroczystości zapraszamy też, jak co roku, młodzież, zwłaszcza tą związaną z Pomocnikami Matki Kościoła, ruchem założonym przez kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia, którego 30. rocznicę śmierci w tym roku obchodzimy – zaznacza ks. Libera. – Natomiast w pierwszy czwartek miesiąca, w dzień poświęcony w sposób szczególny modlitwie za osoby powołane, w Tulcach spotykają się kapłani oraz siostry i bracia zakonni – dodaje.
 
Choć na pół godzinki
Późnoromański kościół w Tulcach jest, jak to podkreśla abp Stanisław Gądecki, sanktuarium dla całego miasta Poznania. Nic więc dziwnego, że do tego szczególnego miejsca modlitwy przybywa w dniach odpustu prawie 50 pieszych pielgrzymek z samego Poznania i okolicznych miejscowości. Wówczas też, codziennie o godz. 21 w sanktuarium odmawiany jest Apel Jasnogórski. – Zapraszamy na wspólną, wieczorną modlitwę szczególnie tych wszystkich, którzy ze względu na swoje obowiązki nie mogą wziąć udziału w uroczystościach odpustowych. Znajdźmy pół godzinki czasu, aby zawierzyć siebie, swoje rodziny i wszystkie sprawy Maryi. Do Tulec na prawdę nie jest daleko – zachęca ks. Libera.
 
Maryjna „Szkoła Miłości”
Do Tulec, jednej z najstarszych parafii naszej archidiecezji, warto jednak przyjechać nie tylko z okazji odpustu. W każdą trzecią niedzielę miesiąca odbywają się tu bowiem spotkania z cyklu „Rodzina Szkołą Miłości” (www.rodzinaszkolamilosci.pl), które rozpoczynają się o godz. 17 Mszą św. w intencji osób poszukujących dobrego współmałżonka oraz małżeństw dotkniętych bezdzietnością i takich, które straciły dziecko. Natomiast w każdą niedzielę o godz. 15 odmawiana jest Koronka do Miłosierdzia Bożego wyłącznie w intencji wynagradzającej za tych, którzy świadomie i lekceważąco opuszczają niedzielną Eucharystię. Z kolei w pierwsze soboty miesiąca o godz. 8.30 odmawiany jest Różaniec i sprawowana Msza św. wynagradzająca Niepokalanemu Sercu Maryi, któremu parafia została oddana w 1946 r.
 
 
 

Odpust Narodzenia NMP w Tulcach odbywa się od 28 sierpnia do 4 września pod hasłem: „W komunii z Bogiem i Maryją na wzór bł. Jana Pawła II”. Główne uroczystości zaplanowane są na niedzielę 4 września, kiedy to Sumie odpustowej sprawowanej o godz. 12 przewodniczyć będzie bp Zdzisław Fortuniak. Poza tym Msze św. tego dnia zostaną odprawione o godz.: 7:45, 9 i 10:15.
Więcej informacji na: www.tulce.archpoznan.org.pl.
 
oceń artykuł:
0/5 (0)
poprzedni   |   następny wróć
Komentarze dodaj komentarz
 • Archidiecezja świętuje kanonizację Jana Pawła II
 • Uroczystości w Poznaniu i diecezji kaliskiej.

  więcej »
 • Dzień narodzin kościoła
 • Kościół parafialny pw. Chrystusa Jedynego Zbawiciela w Swarzędzu stał się miejscem przeznaczonym na własność Bogu – w V Niedzielę Wielkiego Postu poświęcił go abp Stanisław Gądecki.

  więcej »
 • Kapłan pełen pasji i zaangażowania
 • Był przede wszystkim gorliwym i oddanym ludziom duszpasterzem. Owoce tej kapłańskiej posługi podejmowanej przez śp. ks. prałata Stefana Schudego na wielu „Bożych polach” są i będą widoczne w kolejnych pokoleniach jego wychowanków.

  więcej »
 • Pokaż, że jesteś za życiem
 • – Sprawa obrony świętości życia domaga się wielkiej odwagi. Nie możemy jednak pozostać bezczynnymi – podkreślił abp Stanisław Gądecki w uroczystość Zwiastowania Pańskiego.

  więcej »
 • Święty Józef ukoronowany!
 • Nie dajmy się zmanipulować!
 • Jako wychowawcy nie możemy być obojętni, ku jakim wartościom wychowujemy młodych ludzi, twierdzili zgodnie uczestnicy IV Śremskiego Forum Edukacyjnego.

  więcej »
 • To będzie rok...
 • Augusta Cieszkowskiego uznaje się za jeden z najgenialniejszych umysłów XIX w. Wydaje się jednak, że jego osoba i działalność nie są dziś szerzej znane. Oby do zmiany tego stanu rzeczy przyczynił się rok jemu poświęcony, który właśnie się rozpoczął.

  więcej »
 • Siedem wieków historii
 • Kto jeszcze nie odwiedził w Muzeum Archidiecezjalnym wystawy „Dwie fary”, ma na to czas do 12 kwietnia. A zapewniamy, że warto!

  więcej »
 • Odwagi, zaczynamy!
 • Czas Wielkiego Postu to, zgodnie ze wskazaniami tegorocznego programu duszpasterskiego, początek odnowy kerygmatycznej naszej archidiecezji. Pierwszy etap tego wieloletniego procesu stanowią rekolekcje ewangelizacyjne, które odbędą się w 32 parafiach.

  więcej »
 • Studenci na Forum
 • Liderzy poznańskich duszpasterstw akademickich i osoby w nie zaangażowane spotkały się na dorocznym Forum Akademickim. Jak przyznają jego uczestnicy, był to owocny czas wspólnej modlitwy, wymiany doświadczeń i zdobywania nowych umiejętności.

  więcej »
right
left
RIO