Adres strony:  http://www.przewodnik-katolicki.pl/nr/edycja_metropolii_poznanskiej/kiedy_znajdziemy_pana_jezusa.html
Przewodnik Katolicki 4/2011 » Edycja Metropolii Poznańskiej »

Kiedy znajdziemy Pana Jezusa...

autor: Błażej Tobolski

Podążając śladami Trzech Króli, do betlejemskiego żłóbka w poznańskiej katedrze po raz 15. przybyli z różnych stron Wielkopolski mali kolędnicy z flażoletami.

 

 

Radosne dźwięki małych fletów, nazywanych flażoletami, wypełniły w sobotnie przedpołudnie 15 stycznia wnętrze katedry w Poznaniu. Te jedne z najprostszych instrumentów dętych świata przywiozły ze sobą dzieci, które wraz ze swoimi nauczycielami, opiekunami czy rodzicami przyjechały z różnych miejscowości w archidiecezji poznańskiej i spoza jej granic na wspólne kolędowanie. Reprezentantów ok. 50 szkół i 2 ośrodków kultury, w Swarzędzu i Luboniu, w których istnieją zespoły flażoletowe, oraz wszystkich indywidualnych kolędników, przywitał proboszcz katedry ks. Ireneusz Szwarc. Spotkanie poprowadził, dobrze znany wszystkim małym flażolecistom, ks. Mateusz Drob.

Dzieci wzięły udział w nabożeństwie Słowa, przeplatanym kolędami granymi oczywiście na flażoletach, któremu przewodniczył bp Grzegorz Balcerek. Podziękował on kolędnikom, że przepięknie i z takim zapałem grają i śpiewają, a jednocześnie zapytał, czego nas uczą Trzej Królowie idący za gwiazdą? – Mówią nam o jednej, bardzo ważnej rzeczy: do Pana Jezusa szli razem, razem Go szukali i razem znaleźli. Uczą więc nas życia we wspólnocie – tłumaczył biskup, dodając, że takimi wspólnotami, w których „razem idziemy do Pana Jezusa i Go znajdujemy”, są m.in. rodzina, Kościół i szkoła. Zauważył również, że Mędrcy wracali do swoich domów, tak jak im polecił anioł, inną drogą, bo też „zmieniło się ich życie”. – Wracali pełni radości i szczęścia, bo choć dla Pana Jezusa poświęcili wiele czasu, sił i skarbów, otrzymali od Niego jeszcze więcej – mówił bp Balcerek, podkreślając, iż zawsze tak jest, że „kto daje coś Panu Jezusowi, jeszcze więcej od Niego otrzymuje”. Wyjaśnił też, że „największym darem od Pana Jezusa jest to, że daje się On nam w Komunii św. i w Słowie Bożym”, a kiedy Go znajdziemy, tak jak kiedyś Mędrcy, zmienia się nasze życie i „zamiast drogą zła i grzechu zaczynamy iść drogą dobra”.

– Od wczoraj żyjemy także wielką radością zapowiedzi beatyfikacji naszego umiłowanego Ojca Świętego Jana Pawła II, która ma się odbyć 1 maja – przypomniał biskup, zachęcając, byśmy wszyscy jak najlepiej przygotowali się na tę uroczystość. A będzie to możliwe, „jeśli sami się zmienimy, jeśli będziemy żyli jeszcze bardziej miłością Pana Boga i drugiego człowieka”. – A to dokonuje się w zwykłych, codziennych miejscach: w szkole, w domu i wszędzie tam, gdzie każdego z nas postawił Pan Bóg – przekonywał bp Balcerek.

 


XV Spotkanie Flażolecistów przy betlejemskim żłóbku odbywające się pod hasłem „Śladami Trzech Króli” zorganizowało Stowarzyszenie na rzecz Efektywnego Umuzykalniania. Informacje o ruchu flażoletowym można znaleźć m.in. na: www.flazolety.pl.


 

poprzedni   |   następny wróć