dzisiaj jest: sobota, 23.08.2014 | Imieniny:
Przewodnik Katolicki 43/2010 » Edycja Diecezji Włocławskiej »

Wolne dla Boga

autor: ks. Grzegorz Nowicki

Pismo Święte Starego Testamentu podaje przykłady kobiet, które po śmierci swoich mężów poświęciły się Bogu: przypomnijmy Judytę czy prorokinię Annę. W pierwotnym Kościele, co potwierdza Nowy Testament, istniał odrębny stan wdów oddanych modlitwie.

 

 

 

Łacińskie słowo vidua – wolna dla Boga – dobitnie wyraża tajemnicę wdowieństwa. Kościół współczesny bardzo potrzebuje ludzi „wolnych dla Boga i chętnych do służby braciom”, dlatego z ufnością patrzy na ten stan, doceniając istniejący w nim potencjał modlitwy i wolę niesienia pomocy bliźnim. 6 października w parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Sieradzu odprawiony został – po raz pierwszy w diecezji włocławskiej – obrzęd błogosławieństwa wdów, którego dokonał biskup diecezjalny Wiesław Alojzy Mering. Trzynaście wdów, których formację przez dwa lata prowadzili o. Wiesław Łyko OMI (z ramienia Episkopatu Polski) i proboszcz parafii ks. prałat Mirosław Miłek, odpowiedziało na głębokie zaufanie Opatrzności Bożej i uświęciło historię swego życia, poślubiając Jezusa Chrystusa.

Podniosła uroczystość zgromadziła duchowieństwo obydwu dekanatów sieradzkich oraz z Warty, z wikariuszem biskupim na rejon sieradzki ks. prałatem Marianem Bronikowskim na czele. Przybył o. Grzegorz Mój z Radia Maryja, a także bliscy wdów i inni parafianie. Oprawę muzyczną  zapewnił chór Cantate Deo.

 

O dobru wdowieństwa

Kościół pierwszych wieków chwalił czystość wdowią  i pozostawanie w stanie wdowieństwa. We wczesnych gminach chrześcijańskich nie brakowało kobiet, które po śmierci mężów składały takie śluby. Mieszkały razem lub każda osobno, mając za duchowego przewodnika biskupa. Cieszyły się szacunkiem współbraci. Pod koniec II wieku wdowieństwo zostało oficjalnie uznane przez Kościół za stan życia, którego podstawową misją jest modlitwa, towarzyszące jej dzieła miłości, czyli służba dla dobra Kościoła i wspólnoty wiernych.

Do poświęcania się modlitwie i do takiego życia, które innych mogłoby pociągać do wiary zachęca wdowy św. Paweł Apostoł (por. 1 Kor 7, 8). W Liście do Tymoteusza wspomina, że wiele wdów „osamotnionych złożyło całą nadzieję w Bogu i trwa w zanoszeniu modlitw we dnie i w nocy” (por. 1 Tm 5, 5). W Liście do Tymoteusza św. Paweł wręcz zachęca, aby kobiety, zwłaszcza młode, które po śmierci męża nie mogą żyć samotnie, powtórnie wyszły za mąż. Mimo to życie wdowie wyżej stawia. Wdowie życie pochwalają również ojcowie Kościoła: św. Ambroży, św. Hieronim i św. Augustyn – autor m.in. rozprawy „O dobru wdowieństwa”.

W duchu Vaticanum II

Podsumowując: błogosławieństwo wdów stanowi formę powrotu do starej praktyki Kościoła. Jest również uznaniem i akceptacją samotnego życia. Konsekrowane wdowieństwo ukazał Kościołowi i światu papież Jan Paweł II, w adhortacji Vita consecrata  (o życiu konsekrowanym). Według o. Wiesława Łyko OMI „jesteśmy dzisiaj świadkami odradzania się pierwotnych doświadczeń Kościoła”. On też przypomina stanowisko II Soboru Watykańskiego: również wdowy mogą się przyczynić do świętości i działalności Kościoła. Ich duchowość musi się stać „wielkoduszną i ochoczą akceptacją swego stanu jako kontynuacji powołania małżeńskiego”.

Przygotowanie do przyjęcia specjalnego błogosławieństwa trwa (na ogół) dwa lata. Wdowy nie składają ślubów na wzór zakonnych, lecz zobowiązują się do życia w czystości i bezżeństwie. Na zakończenie wspomnijmy, że w Kościele powszechnym nie ma na razie oficjalnego obrzędu błogosławieństwa wdów. Inicjatywa Kościoła w Polsce zrodziła się oddolnie, jako  odpowiedź na oczekiwania niemałej liczby wdów, które chcą aktywnie żyć w Kościele, oddając się działalności charytatywnej i apostolskiej.

poprzedni   |   następny wróć
 • Bóg zaprojektował nam cuda
 •  Kłos zboża z botanicznego punktu widzenia jest „precyzyjnie zaprojektowanym urządzeniem”. Ma wykonać konkretne zadania. Jakże jednak nie postrzegać go jako cudu, znaku wszechmocy i dobroci Boga?

  więcej »
 • We własnym domu
 •  Kto zna polski charakter narodowy, zna i rodzaj jego nastawienia. Dociekamy:  dlaczego to czy tamto nie zostało zrobione? Kto jest temu winien? Czasem znamy winnych, i ich wskazujemy. Złorzeczymy, sączymy jad. Wielu z nas, pytanych o oczekiwania, nie zna nawet podstaw programu duszpasterskiego parafii, Kościoła, także planu działania rozwoju małej ojczyzny i Polski.

  więcej »
 • Sam na sam z Bogiem
 •  Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej w Brdowie staje się miejscem spotkań młodzieży. Po majowym spotkaniu młodych diecezji włocławskiej  – przystanku w drodze na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie 2016 r., w lipcu Brdów gościł młodzież z paulińskich parafii: polskich i zagranicznych.

  więcej »
 • Nasza religijność współczesna
 •  Co roku, w ostatnią niedzielę października, w kościołach w Polsce – również w diecezji włocławskiej – odbywa się liczenie wiernych. Celem jest zobrazowanie stanu polskiej religijności pośród tych, którzy deklarują się jako wierzący. Badania ukazują tendencję, jeśli chodzi o frekwencję wiernych podczas niedzielnych Mszy św. i liczbę osób przystępujących do Komunii św.

  więcej »
 • Im więcej dajesz, tym więcej otrzymujesz
 • Rozmowa z Bartoszem Mikołajczykiem  z Babiaka, dawcą szpiku kostnego, nauczycielem Zespołu Szkół w Brdowie, prezesem Młodzieżowego Klubu Sportowego „Brdów”.  

  więcej »
 • Pokój Pański niech zawsze będzie z nami
 • Istotą chrześcijaństwa jest jedność, pojednanie i wybaczenie. W tej intencji w sobotę 12 lipca w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Brudnowie (dekanat nieszawski, gmina Waganiec) sprawowana była Msza św. wieńcząca inicjatywę ekumeniczną „Most Pamięci i Pojednania”. 

  więcej »
 • Przeszłość - z niej czerpiemy
 •  Rok 2014 jest dla parafii św. Wawrzyńca w Sławsku rokiem jubileuszowym: 400 lat temu odbyła się konsekracja kościoła. Głównym obchodom jubileuszu, połączonego z jubileuszem 40-lecia przyjęcia święceń kapłańskich przez proboszcza parafii ks. kanonika Benedykta Gembickiego, przewodniczył 14 czerwca biskup włocławski Wiesław Mering.

  więcej »
 • Wysoka kultura
 • Mamy prawo do dumy: w tegorocznej edycji prestiżowego konkursu Unii Europejskiej „Europa Nostra Awards” samorząd województwa kujawsko-pomorskiego otrzymał wyróżnienie specjalne za aktywną działalność na rzecz dziedzictwa kulturowego, w tym ochronę, konserwację i promocję zabytków. 

  więcej »
 • Dar zobowiązujący cz. 2
 • Dziękując Bogu za dar kanonizacji błogosławionych papieży: Jana XXIII i Jana Pawła II, prosimy nowych świętych Kościoła powszechnego o wstawiennictwo i wszelkie potrzebne łaski.

  Rozmowa z biskupem włocławskim Wiesławem A. Meringiem.

  więcej »
 • Choć skrawek nieba
 •  Jedni po to, by w modlitwie dziękować Bogu i Maryi za wytrwanie w wolności od piekła nałogu. Drudzy – by prosić o pomoc, wsparcie w trudach walki z uzależnieniem. Wraz z nimi ci, którzy ostatkiem sił uchwycili się nadziei wbrew nadziei. Chcący uwierzyć w skuteczność działania łaski Bożej. Tysiące osób przybędzie wkrótce do sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej.

  więcej »
right
left
Papież Franciszek w Ziemi Świętej