dzisiaj jest: poniedziałek, 22.09.2014 | Imieniny:
Przewodnik Katolicki 43/2010 » Edycja Diecezji Włocławskiej »

Wolne dla Boga

autor: ks. Grzegorz Nowicki

Pismo Święte Starego Testamentu podaje przykłady kobiet, które po śmierci swoich mężów poświęciły się Bogu: przypomnijmy Judytę czy prorokinię Annę. W pierwotnym Kościele, co potwierdza Nowy Testament, istniał odrębny stan wdów oddanych modlitwie.

 

 

 

Łacińskie słowo vidua – wolna dla Boga – dobitnie wyraża tajemnicę wdowieństwa. Kościół współczesny bardzo potrzebuje ludzi „wolnych dla Boga i chętnych do służby braciom”, dlatego z ufnością patrzy na ten stan, doceniając istniejący w nim potencjał modlitwy i wolę niesienia pomocy bliźnim. 6 października w parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Sieradzu odprawiony został – po raz pierwszy w diecezji włocławskiej – obrzęd błogosławieństwa wdów, którego dokonał biskup diecezjalny Wiesław Alojzy Mering. Trzynaście wdów, których formację przez dwa lata prowadzili o. Wiesław Łyko OMI (z ramienia Episkopatu Polski) i proboszcz parafii ks. prałat Mirosław Miłek, odpowiedziało na głębokie zaufanie Opatrzności Bożej i uświęciło historię swego życia, poślubiając Jezusa Chrystusa.

Podniosła uroczystość zgromadziła duchowieństwo obydwu dekanatów sieradzkich oraz z Warty, z wikariuszem biskupim na rejon sieradzki ks. prałatem Marianem Bronikowskim na czele. Przybył o. Grzegorz Mój z Radia Maryja, a także bliscy wdów i inni parafianie. Oprawę muzyczną  zapewnił chór Cantate Deo.

 

O dobru wdowieństwa

Kościół pierwszych wieków chwalił czystość wdowią  i pozostawanie w stanie wdowieństwa. We wczesnych gminach chrześcijańskich nie brakowało kobiet, które po śmierci mężów składały takie śluby. Mieszkały razem lub każda osobno, mając za duchowego przewodnika biskupa. Cieszyły się szacunkiem współbraci. Pod koniec II wieku wdowieństwo zostało oficjalnie uznane przez Kościół za stan życia, którego podstawową misją jest modlitwa, towarzyszące jej dzieła miłości, czyli służba dla dobra Kościoła i wspólnoty wiernych.

Do poświęcania się modlitwie i do takiego życia, które innych mogłoby pociągać do wiary zachęca wdowy św. Paweł Apostoł (por. 1 Kor 7, 8). W Liście do Tymoteusza wspomina, że wiele wdów „osamotnionych złożyło całą nadzieję w Bogu i trwa w zanoszeniu modlitw we dnie i w nocy” (por. 1 Tm 5, 5). W Liście do Tymoteusza św. Paweł wręcz zachęca, aby kobiety, zwłaszcza młode, które po śmierci męża nie mogą żyć samotnie, powtórnie wyszły za mąż. Mimo to życie wdowie wyżej stawia. Wdowie życie pochwalają również ojcowie Kościoła: św. Ambroży, św. Hieronim i św. Augustyn – autor m.in. rozprawy „O dobru wdowieństwa”.

W duchu Vaticanum II

Podsumowując: błogosławieństwo wdów stanowi formę powrotu do starej praktyki Kościoła. Jest również uznaniem i akceptacją samotnego życia. Konsekrowane wdowieństwo ukazał Kościołowi i światu papież Jan Paweł II, w adhortacji Vita consecrata  (o życiu konsekrowanym). Według o. Wiesława Łyko OMI „jesteśmy dzisiaj świadkami odradzania się pierwotnych doświadczeń Kościoła”. On też przypomina stanowisko II Soboru Watykańskiego: również wdowy mogą się przyczynić do świętości i działalności Kościoła. Ich duchowość musi się stać „wielkoduszną i ochoczą akceptacją swego stanu jako kontynuacji powołania małżeńskiego”.

Przygotowanie do przyjęcia specjalnego błogosławieństwa trwa (na ogół) dwa lata. Wdowy nie składają ślubów na wzór zakonnych, lecz zobowiązują się do życia w czystości i bezżeństwie. Na zakończenie wspomnijmy, że w Kościele powszechnym nie ma na razie oficjalnego obrzędu błogosławieństwa wdów. Inicjatywa Kościoła w Polsce zrodziła się oddolnie, jako  odpowiedź na oczekiwania niemałej liczby wdów, które chcą aktywnie żyć w Kościele, oddając się działalności charytatywnej i apostolskiej.

poprzedni   |   następny wróć
 • Procesja kochających serc
 • Charłupia Mała: miejscowość w pobliżu Sieradza, po raz pierwszy wymieniona z nazwy w dokumentach z 1339 r. Nad Charłupią góruje neogotycki kościół  pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, zaprojektowany przez architekta Stefana Szyllera (1857–1933). To czwarty kościół w dziejach parafii, miejsce święte, sanktuarium Matki Bożej Księżnej Ziemi Sieradzkiej. 

  więcej »
 • Gdy serce bije głośniej od bomb
 •  2 września 1939 roku około godz. 15.00 na stojący na dworcu w Kole pociąg ewakuacyjny z Krotoszyna spadły niemieckie bomby. W nalocie, wskutek ostrzału lotniczego, a później w szpitalach w Kole i Koninie zginęło ponad 200 osób. W większości krotoszynianie i mieszkańcy Jarocina.

  więcej »
 • Tajemnice Bożego działania
 •  Zbliża się 30. rocznica męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki – męczennika komunizmu i świadka wiary naszych czasów. We Włocławku, przy tamie, w sanktuarium Męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki, kontynuowana jest budowa wieży orientowanej na miejsce męczeństwa, a przez to duchowo łączącej tamę ze świątynią, która jest sercem sanktuarium.

  więcej »
 • Srebrny jubileusz parafii
 •   „Cokolwiek się pomyśli, cokolwiek się uczyni, wszystko będzie na nasze konto zapisane”.  Słowa św. Maksymiliana M. Kolbego stanowiły motto obchodów 25-lecia istnienia parafii pod jego wezwaniem w Zduńskiej Woli.

  więcej »
 • Przemożna obecność Matki Nieustającej Pomocy
 •  Dekretem biskupa włocławskiego Wiesława Meringa kościół ojców franciszkanów w Radziejowie (parafia Podwyższenia Krzyża Świętego) został ustanowiony sanktuarium maryjnym. Uroczystości pod przewodnictwem biskupa, z udziałem duchowieństwa franciszkańskiego i kapłanów naszej diecezji, odbędą się w niedzielę Podwyższenia Krzyża Świętego (odpustową) 14 września, podczas Mszy św. o godz. 17.00. 

  więcej »
 • "Narodowe" rekolekcje w Licheniu
 •  „Słowo stało się ciałem i zamieszkało między nami” – to tyłuł rekolekcji, które w dniach 18–23 sierpnia – za aprobatą biskupa włocławskiego Wiesława Meringa – głosił w Sanktuarium Maryjnym kapłan z Ugandy o. John Baptist Bashobora. Spotkanie rekolekcyjne zgromadziło dziesiątki tysięcy osób.

  więcej »
 • U Łaskawej Księżnej Kujaw w Błennej
 • Miejscowość Błenna leży na terenie powiatu włocławskiego, w gminie Izbica Kujawska. Zgodnie z administracją Kościoła katolickiego parafia Błenna należy do diecezji włocławskiej, dekanatu izbickiego. 

  więcej »
 • Odszedł do Pana
 •  We wtorek 19 sierpnia 2014 r., w Domu Chrystusa Dobrego Pasterza we Włocławku Michelinie, w 78. życia zmarł ks. prałat Bolesław Cieślak, wieloletni proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela we Włocławku. Kapłanem był 55 lat.

  więcej »
 • Bóg zaprojektował nam cuda
 •  Kłos zboża z botanicznego punktu widzenia jest „precyzyjnie zaprojektowanym urządzeniem”. Ma wykonać konkretne zadania. Jakże jednak nie postrzegać go jako cudu, znaku wszechmocy i dobroci Boga?

  więcej »
 • We własnym domu
 •  Kto zna polski charakter narodowy, zna i rodzaj jego nastawienia. Dociekamy:  dlaczego to czy tamto nie zostało zrobione? Kto jest temu winien? Czasem znamy winnych, i ich wskazujemy. Złorzeczymy, sączymy jad. Wielu z nas, pytanych o oczekiwania, nie zna nawet podstaw programu duszpasterskiego parafii, Kościoła, także planu działania rozwoju małej ojczyzny i Polski.

  więcej »
right
left
Papież Franciszek w Ziemi Świętej