dzisiaj jest: niedziela, 23.11.2014 | Imieniny:
Przewodnik Katolicki 43/2010 » Edycja Diecezji Włocławskiej »

Wolne dla Boga

autor: ks. Grzegorz Nowicki

Pismo Święte Starego Testamentu podaje przykłady kobiet, które po śmierci swoich mężów poświęciły się Bogu: przypomnijmy Judytę czy prorokinię Annę. W pierwotnym Kościele, co potwierdza Nowy Testament, istniał odrębny stan wdów oddanych modlitwie.

 

 

 

Łacińskie słowo vidua – wolna dla Boga – dobitnie wyraża tajemnicę wdowieństwa. Kościół współczesny bardzo potrzebuje ludzi „wolnych dla Boga i chętnych do służby braciom”, dlatego z ufnością patrzy na ten stan, doceniając istniejący w nim potencjał modlitwy i wolę niesienia pomocy bliźnim. 6 października w parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Sieradzu odprawiony został – po raz pierwszy w diecezji włocławskiej – obrzęd błogosławieństwa wdów, którego dokonał biskup diecezjalny Wiesław Alojzy Mering. Trzynaście wdów, których formację przez dwa lata prowadzili o. Wiesław Łyko OMI (z ramienia Episkopatu Polski) i proboszcz parafii ks. prałat Mirosław Miłek, odpowiedziało na głębokie zaufanie Opatrzności Bożej i uświęciło historię swego życia, poślubiając Jezusa Chrystusa.

Podniosła uroczystość zgromadziła duchowieństwo obydwu dekanatów sieradzkich oraz z Warty, z wikariuszem biskupim na rejon sieradzki ks. prałatem Marianem Bronikowskim na czele. Przybył o. Grzegorz Mój z Radia Maryja, a także bliscy wdów i inni parafianie. Oprawę muzyczną  zapewnił chór Cantate Deo.

 

O dobru wdowieństwa

Kościół pierwszych wieków chwalił czystość wdowią  i pozostawanie w stanie wdowieństwa. We wczesnych gminach chrześcijańskich nie brakowało kobiet, które po śmierci mężów składały takie śluby. Mieszkały razem lub każda osobno, mając za duchowego przewodnika biskupa. Cieszyły się szacunkiem współbraci. Pod koniec II wieku wdowieństwo zostało oficjalnie uznane przez Kościół za stan życia, którego podstawową misją jest modlitwa, towarzyszące jej dzieła miłości, czyli służba dla dobra Kościoła i wspólnoty wiernych.

Do poświęcania się modlitwie i do takiego życia, które innych mogłoby pociągać do wiary zachęca wdowy św. Paweł Apostoł (por. 1 Kor 7, 8). W Liście do Tymoteusza wspomina, że wiele wdów „osamotnionych złożyło całą nadzieję w Bogu i trwa w zanoszeniu modlitw we dnie i w nocy” (por. 1 Tm 5, 5). W Liście do Tymoteusza św. Paweł wręcz zachęca, aby kobiety, zwłaszcza młode, które po śmierci męża nie mogą żyć samotnie, powtórnie wyszły za mąż. Mimo to życie wdowie wyżej stawia. Wdowie życie pochwalają również ojcowie Kościoła: św. Ambroży, św. Hieronim i św. Augustyn – autor m.in. rozprawy „O dobru wdowieństwa”.

W duchu Vaticanum II

Podsumowując: błogosławieństwo wdów stanowi formę powrotu do starej praktyki Kościoła. Jest również uznaniem i akceptacją samotnego życia. Konsekrowane wdowieństwo ukazał Kościołowi i światu papież Jan Paweł II, w adhortacji Vita consecrata  (o życiu konsekrowanym). Według o. Wiesława Łyko OMI „jesteśmy dzisiaj świadkami odradzania się pierwotnych doświadczeń Kościoła”. On też przypomina stanowisko II Soboru Watykańskiego: również wdowy mogą się przyczynić do świętości i działalności Kościoła. Ich duchowość musi się stać „wielkoduszną i ochoczą akceptacją swego stanu jako kontynuacji powołania małżeńskiego”.

Przygotowanie do przyjęcia specjalnego błogosławieństwa trwa (na ogół) dwa lata. Wdowy nie składają ślubów na wzór zakonnych, lecz zobowiązują się do życia w czystości i bezżeństwie. Na zakończenie wspomnijmy, że w Kościele powszechnym nie ma na razie oficjalnego obrzędu błogosławieństwa wdów. Inicjatywa Kościoła w Polsce zrodziła się oddolnie, jako  odpowiedź na oczekiwania niemałej liczby wdów, które chcą aktywnie żyć w Kościele, oddając się działalności charytatywnej i apostolskiej.

poprzedni   |   następny wróć
 • Dzień ważny i radosny
 •  Kolejne pokolenie wiernych z parafii św. Wita w Tuliszkowie wpisało się na chlubną listę parafian dumnych ze swej świątyni i o nią zatroskanych. Ich modlitwa, ofiarność i zaangażowanie są fundamentem prac wykonywanych w kościele.

  więcej »
 • Bóg powołuje każdego z nas
 •  Od trzech lat parafia św. Prokopa w Kłóbce „jubileuszami stoi”. A to za sprawą ks. kanonika Alojzego Siedlewskiego, jednego z najstarszych kapłanów diecezji włocławskiej. Urodzony w 1921 r., święcenia kapłańskie przyjął 24 czerwca 1951 r.

  więcej »
 • Wśród Wszystkich Świętych
 • Echa "Włocławskich Impresji"
 •  Konkurs „Włocławskie Impresje”, od 1993 r. ogłaszany przez Dobrzyńsko-Kujawskie Towarzystwo Kulturalne we Włocławku, należy do najdłużej organizowanych imprez plastycznych w Polsce. Przez ponad 20 lat uczestniczyło w nim wielu artystów z Włocławka i regionu (dawnego województwa włocławskiego).

  więcej »
 • Z Bożą łaską i pomocą
 •  W pierwsze liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II, w środę 22 października, czyli w rocznicę inauguracji pontyfikatu papieża Polaka, w parafii Matki Bożej Fatimskiej w Odolionie (dekanat nieszawski) miały miejsce obchody zakończenia dziękczynienia Bogu diecezji włocławskiej za dar kanonizacji Jana Pawła II i wynikające z niej dobro dla Kościoła i naszej Ojczyzny.  

  więcej »
 • Młodzież niedługo dorośnie
 •  W ostatnią sobotę października w paulińskim sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej w Brdowie gościli duszpasterze młodzieży diecezji włocławskiej. Spotkanie poświęcone najbliższym inicjatywom Kościoła oraz przygotowaniom do Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 poprowadził ks. prałat Artur Niemira, diecezjalny koordynator ŚDM.

  więcej »
 • Modlitwa, przeżycie, pamięć i duma
 • Uwieńczeniem odbywających się we Włocławku obchodów 30. rocznicy śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki była Msza św. sprawowana w sobotnie wczesne popołudnie 18 października w sanktuarium Męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki. 

  więcej »
 • Wypominki, wymienianki, zalecki?
 •  Modlimy się za naszych zmarłych. Ofiarujemy za nich Różaniec, Komunię św. Najskuteczniejszą modlitwą jest Msza św. w ich intencji.

  więcej »
 • Uzdrawiający dotyk Pana
 •  Jedną z inicjatyw mających pomóc młodzieży w przygotowaniach do Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 są spotkania ewangelizacyjne zaplanowane pod wspólnym tytułem „Dotknij Jezusa”. Projekt zrodził się w gronie duszpasterzy rejonu włocławskiego naszej diecezji.

  więcej »
 • Ludzie ludziom
 •  Dwa miesiące przed Światowym Dniem Donacji i Transplantacji, który jest obchodzony 26 października, list do biskupa włocławskiego Wiesława Meringa wystosował Paweł Klikowicz, koordynator kampanii Dawca.pl. Po zapoznaniu się z listem, z myślą o dobru wynikającym z upowszechniania idei świadomego dawstwa narządów, szpiku kostnego i krwi, ksiądz biskup przekazał dokument naszej redakcji.

  więcej »
right
left
Papież Franciszek w Ziemi Świętej