dzisiaj jest: środa, 26.11.2014 | Imieniny:
Przewodnik Katolicki 10/2011 » Edycja Diecezji Włocławskiej »

Osiek nad Wisłą cz. 2

autor: Barbara Sawic

Na mocy bulli papieża Piusa XI Vixdum Poloniae unitas z 28 października 1925 r. nastąpiła zmiana granic administracyjnych struktur Kościoła w Polsce. Jedną z konsekwencji było wyłączenie z diecezji płockiej i przyłączenie do diecezji włocławskiej dekanatu mazowieckiego, do którego należała parafia Osiek nad Wisłą.

 

 

Z początkiem 1931 r. biskup włocławski Karol Radoński dokonał podziału terytorialnego diecezji; parafia Osiek znalazła się w granicach dekanatu czernikowskiego (powiat lipnowski) i pozostawała w nim do 1996 r., kiedy stała się częścią dekanatu lubickiego. Do parafii liczącej w 1931 r. około 1560 mieszkańców należały miejscowości: Antoniewo, Chrapy, Dzikowo, Dębowo, Dominikowo, Grabina, Jesionek, Józefowo, Osiek, Pieńki, Sąsieczno, Siciny, Smogorzewiec, Stajęczyny, Włóka i Żelaźniki. Funkcjonowały szkoły powszechne: trzyoddziałowa w Osieku i dwuoddziałowa w Sąsiecznie.

Po wybuchu II wojny światowej Niemcy aresztowali 20 księży z terenu powiatu lipnowskiego, wśród nich proboszcza parafii Osiek n. Wisłą ks. Józefa Pańka. Zatrzymany 23 października 1939 r., następnie wywieziony do Dachau, zmarł w obozie 14 października 1942 r. Podczas okupacji Osiek nie miał duszpasterza, poza krótką przerwą od maja do lipca 1940 r., kiedy opiekę w tym zakresie sprawował ks. Stanisław Piotrowski. Pamięci 22 mieszkańców parafii Osiek zamordowanych przez Niemców dedykowana jest umieszczona przy kościele tablica. 23 stycznia 1945 r. w lesie nieopodal Osieka poległo siedmiu żołnierzy niemieckich i dwóch Armii Czerwonej. Pochowano ich na cmentarzu parafialnym.

Poczynając od XX w., parafia miała 22 proboszczów. Od 1945 r. funkcję tę sprawowali: ks. Stanisław Wańczyk (1945-1948), ks. Witold Romański (1948-1981), ks. Czesław Górny (1981-1985), ks. Kryspin Kaźmierczak (1985-1989), ks. Wojciech Szczepankiewicz (1989-1993), ks. Grzegorz Drzewiecki (1993-1998), ks. Józef Chlebicz (1998-2000), ks. Jan Anklewicz (2000-2009). Od 2009 r. proboszczem jest ks. Andrzej Prokopowicz. Z parafii pochodzą: ks. Eugeniusz Kamiński MIC (wyświęcony w 1966 r.) i o. Maciej (Dominik) Byblewski OSPPE (2000 r.).

Obecnie parafia liczy ponad 1300 wiernych. Administracyjnie należy do powiatu toruńskiego i gminy Obrowo. Należą do niej miejscowości: Osiek, Antoniewo, Chrapy, Dominikowo, Dzikowo, Sąsieczno, Siciny, Smogorzewiec, Stajęczynki, Stajęczynki i Włęcz. Od pewnego czasu zaobserwowano wzrost liczby parafian, chociaż bliskość Torunia powoduje proces sekularyzacji. Parafia jest jednolita wyznaniowo (minimalny odsetek stanowią świadkowie Jehowy). Grupy apostolskie to Koło Żywego Różańca i dwie schole: Anioły Nadziei (młodzieżowa) i Osieckie Słowiki (dziecięca). Uznanie budzi zaangażowanie jednostki straży pożarnej w życie religijne parafii. O przywiązaniu osieczan do Kościoła świadczy nieznaczna liczba odstępstw od wiary; o życzliwości wobec duszpasterzy – m.in. troska o groby dawnych proboszczów.

Osiek n. Wisłą jest ważnym ośrodkiem kulturalnym gminy Obrowo. Od 1979 r. działa Osiecka Izba Regionalna; istniejące od 1986 r. Stowarzyszenie Kultury Ludowej zrzesza rzeźbiarzy, plecionkarzy i innych twórców rzemiosła ludowego. Animatorem kultury jest Michał Kokot. Nietuzinkowymi postaciami byli: poetka Anna Słupczewska (1932-2008) i Józef Kamiński (1913-1997), który przez 60 lat, od 1937 r. był parafialnym organistą. Jako rzeźbiarz nieprofesjonalny wykreował własny, rozpoznawalny styl; nadto parał się malarstwem i poezją. Żal wzbudziła przedwczesna śmierć skrzypaczki Katarzyny Cąbrowskiej (1971–2006). Artystka często występowała w kościele NSPJ w Osieku, koncertując z okazji świąt i uroczystości. (cdn.).

poprzedni   |   następny wróć
 • Dzień ważny i radosny
 •  Kolejne pokolenie wiernych z parafii św. Wita w Tuliszkowie wpisało się na chlubną listę parafian dumnych ze swej świątyni i o nią zatroskanych. Ich modlitwa, ofiarność i zaangażowanie są fundamentem prac wykonywanych w kościele.

  więcej »
 • Bóg powołuje każdego z nas
 •  Od trzech lat parafia św. Prokopa w Kłóbce „jubileuszami stoi”. A to za sprawą ks. kanonika Alojzego Siedlewskiego, jednego z najstarszych kapłanów diecezji włocławskiej. Urodzony w 1921 r., święcenia kapłańskie przyjął 24 czerwca 1951 r.

  więcej »
 • Wśród Wszystkich Świętych
 • Echa "Włocławskich Impresji"
 •  Konkurs „Włocławskie Impresje”, od 1993 r. ogłaszany przez Dobrzyńsko-Kujawskie Towarzystwo Kulturalne we Włocławku, należy do najdłużej organizowanych imprez plastycznych w Polsce. Przez ponad 20 lat uczestniczyło w nim wielu artystów z Włocławka i regionu (dawnego województwa włocławskiego).

  więcej »
 • Z Bożą łaską i pomocą
 •  W pierwsze liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II, w środę 22 października, czyli w rocznicę inauguracji pontyfikatu papieża Polaka, w parafii Matki Bożej Fatimskiej w Odolionie (dekanat nieszawski) miały miejsce obchody zakończenia dziękczynienia Bogu diecezji włocławskiej za dar kanonizacji Jana Pawła II i wynikające z niej dobro dla Kościoła i naszej Ojczyzny.  

  więcej »
 • Młodzież niedługo dorośnie
 •  W ostatnią sobotę października w paulińskim sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej w Brdowie gościli duszpasterze młodzieży diecezji włocławskiej. Spotkanie poświęcone najbliższym inicjatywom Kościoła oraz przygotowaniom do Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 poprowadził ks. prałat Artur Niemira, diecezjalny koordynator ŚDM.

  więcej »
 • Modlitwa, przeżycie, pamięć i duma
 • Uwieńczeniem odbywających się we Włocławku obchodów 30. rocznicy śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki była Msza św. sprawowana w sobotnie wczesne popołudnie 18 października w sanktuarium Męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki. 

  więcej »
 • Wypominki, wymienianki, zalecki?
 •  Modlimy się za naszych zmarłych. Ofiarujemy za nich Różaniec, Komunię św. Najskuteczniejszą modlitwą jest Msza św. w ich intencji.

  więcej »
 • Uzdrawiający dotyk Pana
 •  Jedną z inicjatyw mających pomóc młodzieży w przygotowaniach do Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 są spotkania ewangelizacyjne zaplanowane pod wspólnym tytułem „Dotknij Jezusa”. Projekt zrodził się w gronie duszpasterzy rejonu włocławskiego naszej diecezji.

  więcej »
 • Ludzie ludziom
 •  Dwa miesiące przed Światowym Dniem Donacji i Transplantacji, który jest obchodzony 26 października, list do biskupa włocławskiego Wiesława Meringa wystosował Paweł Klikowicz, koordynator kampanii Dawca.pl. Po zapoznaniu się z listem, z myślą o dobru wynikającym z upowszechniania idei świadomego dawstwa narządów, szpiku kostnego i krwi, ksiądz biskup przekazał dokument naszej redakcji.

  więcej »
right
left
Papież Franciszek w Ziemi Świętej