dzisiaj jest: środa, 30.07.2014 | Imieniny:
Przewodnik Katolicki 10/2011 » Edycja Diecezji Włocławskiej »

Osiek nad Wisłą cz. 2

autor: Barbara Sawic

Na mocy bulli papieża Piusa XI Vixdum Poloniae unitas z 28 października 1925 r. nastąpiła zmiana granic administracyjnych struktur Kościoła w Polsce. Jedną z konsekwencji było wyłączenie z diecezji płockiej i przyłączenie do diecezji włocławskiej dekanatu mazowieckiego, do którego należała parafia Osiek nad Wisłą.

 

 

Z początkiem 1931 r. biskup włocławski Karol Radoński dokonał podziału terytorialnego diecezji; parafia Osiek znalazła się w granicach dekanatu czernikowskiego (powiat lipnowski) i pozostawała w nim do 1996 r., kiedy stała się częścią dekanatu lubickiego. Do parafii liczącej w 1931 r. około 1560 mieszkańców należały miejscowości: Antoniewo, Chrapy, Dzikowo, Dębowo, Dominikowo, Grabina, Jesionek, Józefowo, Osiek, Pieńki, Sąsieczno, Siciny, Smogorzewiec, Stajęczyny, Włóka i Żelaźniki. Funkcjonowały szkoły powszechne: trzyoddziałowa w Osieku i dwuoddziałowa w Sąsiecznie.

Po wybuchu II wojny światowej Niemcy aresztowali 20 księży z terenu powiatu lipnowskiego, wśród nich proboszcza parafii Osiek n. Wisłą ks. Józefa Pańka. Zatrzymany 23 października 1939 r., następnie wywieziony do Dachau, zmarł w obozie 14 października 1942 r. Podczas okupacji Osiek nie miał duszpasterza, poza krótką przerwą od maja do lipca 1940 r., kiedy opiekę w tym zakresie sprawował ks. Stanisław Piotrowski. Pamięci 22 mieszkańców parafii Osiek zamordowanych przez Niemców dedykowana jest umieszczona przy kościele tablica. 23 stycznia 1945 r. w lesie nieopodal Osieka poległo siedmiu żołnierzy niemieckich i dwóch Armii Czerwonej. Pochowano ich na cmentarzu parafialnym.

Poczynając od XX w., parafia miała 22 proboszczów. Od 1945 r. funkcję tę sprawowali: ks. Stanisław Wańczyk (1945-1948), ks. Witold Romański (1948-1981), ks. Czesław Górny (1981-1985), ks. Kryspin Kaźmierczak (1985-1989), ks. Wojciech Szczepankiewicz (1989-1993), ks. Grzegorz Drzewiecki (1993-1998), ks. Józef Chlebicz (1998-2000), ks. Jan Anklewicz (2000-2009). Od 2009 r. proboszczem jest ks. Andrzej Prokopowicz. Z parafii pochodzą: ks. Eugeniusz Kamiński MIC (wyświęcony w 1966 r.) i o. Maciej (Dominik) Byblewski OSPPE (2000 r.).

Obecnie parafia liczy ponad 1300 wiernych. Administracyjnie należy do powiatu toruńskiego i gminy Obrowo. Należą do niej miejscowości: Osiek, Antoniewo, Chrapy, Dominikowo, Dzikowo, Sąsieczno, Siciny, Smogorzewiec, Stajęczynki, Stajęczynki i Włęcz. Od pewnego czasu zaobserwowano wzrost liczby parafian, chociaż bliskość Torunia powoduje proces sekularyzacji. Parafia jest jednolita wyznaniowo (minimalny odsetek stanowią świadkowie Jehowy). Grupy apostolskie to Koło Żywego Różańca i dwie schole: Anioły Nadziei (młodzieżowa) i Osieckie Słowiki (dziecięca). Uznanie budzi zaangażowanie jednostki straży pożarnej w życie religijne parafii. O przywiązaniu osieczan do Kościoła świadczy nieznaczna liczba odstępstw od wiary; o życzliwości wobec duszpasterzy – m.in. troska o groby dawnych proboszczów.

Osiek n. Wisłą jest ważnym ośrodkiem kulturalnym gminy Obrowo. Od 1979 r. działa Osiecka Izba Regionalna; istniejące od 1986 r. Stowarzyszenie Kultury Ludowej zrzesza rzeźbiarzy, plecionkarzy i innych twórców rzemiosła ludowego. Animatorem kultury jest Michał Kokot. Nietuzinkowymi postaciami byli: poetka Anna Słupczewska (1932-2008) i Józef Kamiński (1913-1997), który przez 60 lat, od 1937 r. był parafialnym organistą. Jako rzeźbiarz nieprofesjonalny wykreował własny, rozpoznawalny styl; nadto parał się malarstwem i poezją. Żal wzbudziła przedwczesna śmierć skrzypaczki Katarzyny Cąbrowskiej (1971–2006). Artystka często występowała w kościele NSPJ w Osieku, koncertując z okazji świąt i uroczystości. (cdn.).

poprzedni   |   następny wróć
 • Im więcej dajesz, tym więcej otrzymujesz
 • Rozmowa z Bartoszem Mikołajczykiem  z Babiaka, dawcą szpiku kostnego, nauczycielem Zespołu Szkół w Brdowie, prezesem Młodzieżowego Klubu Sportowego „Brdów”.  

  więcej »
 • Pokój Pański niech zawsze będzie z nami
 • Istotą chrześcijaństwa jest jedność, pojednanie i wybaczenie. W tej intencji w sobotę 12 lipca w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Brudnowie (dekanat nieszawski, gmina Waganiec) sprawowana była Msza św. wieńcząca inicjatywę ekumeniczną „Most Pamięci i Pojednania”. 

  więcej »
 • Przeszłość - z niej czerpiemy
 •  Rok 2014 jest dla parafii św. Wawrzyńca w Sławsku rokiem jubileuszowym: 400 lat temu odbyła się konsekracja kościoła. Głównym obchodom jubileuszu, połączonego z jubileuszem 40-lecia przyjęcia święceń kapłańskich przez proboszcza parafii ks. kanonika Benedykta Gembickiego, przewodniczył 14 czerwca biskup włocławski Wiesław Mering.

  więcej »
 • Wysoka kultura
 • Mamy prawo do dumy: w tegorocznej edycji prestiżowego konkursu Unii Europejskiej „Europa Nostra Awards” samorząd województwa kujawsko-pomorskiego otrzymał wyróżnienie specjalne za aktywną działalność na rzecz dziedzictwa kulturowego, w tym ochronę, konserwację i promocję zabytków. 

  więcej »
 • Dar zobowiązujący cz. 2
 • Dziękując Bogu za dar kanonizacji błogosławionych papieży: Jana XXIII i Jana Pawła II, prosimy nowych świętych Kościoła powszechnego o wstawiennictwo i wszelkie potrzebne łaski.

  Rozmowa z biskupem włocławskim Wiesławem A. Meringiem.

  więcej »
 • Choć skrawek nieba
 •  Jedni po to, by w modlitwie dziękować Bogu i Maryi za wytrwanie w wolności od piekła nałogu. Drudzy – by prosić o pomoc, wsparcie w trudach walki z uzależnieniem. Wraz z nimi ci, którzy ostatkiem sił uchwycili się nadziei wbrew nadziei. Chcący uwierzyć w skuteczność działania łaski Bożej. Tysiące osób przybędzie wkrótce do sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej.

  więcej »
 • Co po nas zostanie?
 •  Po zakończonej klęską wyprawie Napoleona Bonapartego na Rosję w 1812 r.,na ziemiach polskich osiadło wielu Francuzów. Pierre-Matturin Levittoux-Desnouettes  osiadł w guberni kowieńskiej, w zaścianku Kępki, przed 1820 r. poślubił Marię Życzyńską.  

  więcej »
 • Z peregrynacji Krzyża ŚDM
 •  Miesiąc temu w mury katedry Wniebowzięcia NMP we Włocławku wprowadzono uroczyście Krzyż Światowych Dni Młodzieży i towarzyszącą mu kopię Ikony Salus Populi Romani. Eucharystii o godz. 18.30 przewodniczył biskup pomocniczy włocławski Stanisław Gębicki. Homilię wygłosił wikariusz parafii katedralnej ks. Marcin Topolski.

  więcej »
 • Liczymy na jubileusz diamentowy
 •  Brdowskie sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej było miejscem podniosłej uroczystości. W niedzielę 15 czerwca, w uroczystość Najświętszej Trójcy, dzieliliśmy radość o. prof. dr. hab. Zachariasza Szczepana Jabłońskiego ZP, który pół wieku temu przyjął w Brdowie święcenia kapłańskie.

  więcej »
 • Z peregrynacji Krzyża ŚDM
 •  Boże, spraw, aby Krzyż wraz z Ikoną Maryi Salus Populi Romani, które nawiedziły diecezję włocławską, były dla nas znakami niezawodnej nadziei, ukazując zwycięstwo Chrystusa Zmartwychwstałego. Prosimy Cię, Panie: spraw, aby młodzież, wprowadzając nadzieję we wszystkie dziedziny naszego życia, stała niezachwianie na straży wiary.

  więcej »
right
left
Papież Franciszek w Ziemi Świętej