dzisiaj jest: niedziela, 26.10.2014 | Imieniny:
Przewodnik Katolicki 10/2011 » Edycja Diecezji Włocławskiej »

Osiek nad Wisłą cz. 2

autor: Barbara Sawic

Na mocy bulli papieża Piusa XI Vixdum Poloniae unitas z 28 października 1925 r. nastąpiła zmiana granic administracyjnych struktur Kościoła w Polsce. Jedną z konsekwencji było wyłączenie z diecezji płockiej i przyłączenie do diecezji włocławskiej dekanatu mazowieckiego, do którego należała parafia Osiek nad Wisłą.

 

 

Z początkiem 1931 r. biskup włocławski Karol Radoński dokonał podziału terytorialnego diecezji; parafia Osiek znalazła się w granicach dekanatu czernikowskiego (powiat lipnowski) i pozostawała w nim do 1996 r., kiedy stała się częścią dekanatu lubickiego. Do parafii liczącej w 1931 r. około 1560 mieszkańców należały miejscowości: Antoniewo, Chrapy, Dzikowo, Dębowo, Dominikowo, Grabina, Jesionek, Józefowo, Osiek, Pieńki, Sąsieczno, Siciny, Smogorzewiec, Stajęczyny, Włóka i Żelaźniki. Funkcjonowały szkoły powszechne: trzyoddziałowa w Osieku i dwuoddziałowa w Sąsiecznie.

Po wybuchu II wojny światowej Niemcy aresztowali 20 księży z terenu powiatu lipnowskiego, wśród nich proboszcza parafii Osiek n. Wisłą ks. Józefa Pańka. Zatrzymany 23 października 1939 r., następnie wywieziony do Dachau, zmarł w obozie 14 października 1942 r. Podczas okupacji Osiek nie miał duszpasterza, poza krótką przerwą od maja do lipca 1940 r., kiedy opiekę w tym zakresie sprawował ks. Stanisław Piotrowski. Pamięci 22 mieszkańców parafii Osiek zamordowanych przez Niemców dedykowana jest umieszczona przy kościele tablica. 23 stycznia 1945 r. w lesie nieopodal Osieka poległo siedmiu żołnierzy niemieckich i dwóch Armii Czerwonej. Pochowano ich na cmentarzu parafialnym.

Poczynając od XX w., parafia miała 22 proboszczów. Od 1945 r. funkcję tę sprawowali: ks. Stanisław Wańczyk (1945-1948), ks. Witold Romański (1948-1981), ks. Czesław Górny (1981-1985), ks. Kryspin Kaźmierczak (1985-1989), ks. Wojciech Szczepankiewicz (1989-1993), ks. Grzegorz Drzewiecki (1993-1998), ks. Józef Chlebicz (1998-2000), ks. Jan Anklewicz (2000-2009). Od 2009 r. proboszczem jest ks. Andrzej Prokopowicz. Z parafii pochodzą: ks. Eugeniusz Kamiński MIC (wyświęcony w 1966 r.) i o. Maciej (Dominik) Byblewski OSPPE (2000 r.).

Obecnie parafia liczy ponad 1300 wiernych. Administracyjnie należy do powiatu toruńskiego i gminy Obrowo. Należą do niej miejscowości: Osiek, Antoniewo, Chrapy, Dominikowo, Dzikowo, Sąsieczno, Siciny, Smogorzewiec, Stajęczynki, Stajęczynki i Włęcz. Od pewnego czasu zaobserwowano wzrost liczby parafian, chociaż bliskość Torunia powoduje proces sekularyzacji. Parafia jest jednolita wyznaniowo (minimalny odsetek stanowią świadkowie Jehowy). Grupy apostolskie to Koło Żywego Różańca i dwie schole: Anioły Nadziei (młodzieżowa) i Osieckie Słowiki (dziecięca). Uznanie budzi zaangażowanie jednostki straży pożarnej w życie religijne parafii. O przywiązaniu osieczan do Kościoła świadczy nieznaczna liczba odstępstw od wiary; o życzliwości wobec duszpasterzy – m.in. troska o groby dawnych proboszczów.

Osiek n. Wisłą jest ważnym ośrodkiem kulturalnym gminy Obrowo. Od 1979 r. działa Osiecka Izba Regionalna; istniejące od 1986 r. Stowarzyszenie Kultury Ludowej zrzesza rzeźbiarzy, plecionkarzy i innych twórców rzemiosła ludowego. Animatorem kultury jest Michał Kokot. Nietuzinkowymi postaciami byli: poetka Anna Słupczewska (1932-2008) i Józef Kamiński (1913-1997), który przez 60 lat, od 1937 r. był parafialnym organistą. Jako rzeźbiarz nieprofesjonalny wykreował własny, rozpoznawalny styl; nadto parał się malarstwem i poezją. Żal wzbudziła przedwczesna śmierć skrzypaczki Katarzyny Cąbrowskiej (1971–2006). Artystka często występowała w kościele NSPJ w Osieku, koncertując z okazji świąt i uroczystości. (cdn.).

poprzedni   |   następny wróć
 • Uzdrawiający dotyk Pana
 •  Jedną z inicjatyw mających pomóc młodzieży w przygotowaniach do Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 są spotkania ewangelizacyjne zaplanowane pod wspólnym tytułem „Dotknij Jezusa”. Projekt zrodził się w gronie duszpasterzy rejonu włocławskiego naszej diecezji.

  więcej »
 • Ludzie ludziom
 •  Dwa miesiące przed Światowym Dniem Donacji i Transplantacji, który jest obchodzony 26 października, list do biskupa włocławskiego Wiesława Meringa wystosował Paweł Klikowicz, koordynator kampanii Dawca.pl. Po zapoznaniu się z listem, z myślą o dobru wynikającym z upowszechniania idei świadomego dawstwa narządów, szpiku kostnego i krwi, ksiądz biskup przekazał dokument naszej redakcji.

  więcej »
 • Elity parafii
 • Msza św. z udzieleniem sakramentu bierzmowania stanowiła najważniejszą część wizytacji kanonicznej, którą 5 października w parafii św. Bartłomieja w Koninie (farnej) przeprowadził biskup włocławski Wiesław A. Mering. 

  więcej »
 • Świadek prawdy
 • „Posyła mnie Bóg, abym głosił Ewangelię i leczył rany zbolałych serc” – napisał na obrazku prymicyjnym w 1972 r. diakon Jerzy Popiełuszko, zamordowany 19 października 1984 r. przez funkcjonariuszy reżimu PRL, od 2010 r. błogosławiony kapłan męczennik za wiarę.  

  więcej »
 • Świętymi bądźmy
 • Od trzynastu lat, w niedzielę poprzedzającą 16 października – rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową – obchodzimy w Kościele w Polsce Dzień Papieski. Obchodzimy jako dzień wdzięczności, łączności duchowej ze św. Janem Pawłem II,  upowszechniania jego nauczania. 

  więcej »
 • Błogosławiona obecność
 •  Sprowadzenie do kościoła św. Bogumiła w Kole relikwii św. Faustyny i św. Jana Pawła II należy do najważniejszych wydarzeń duchowych i religijnych w dziejach tej parafii.  Wprowadzone do świątyni jeszcze przed liturgicznym wspomnieniem św. Faustyny i wspomnieniem św. Jana Pawła II, zostały godnie przyjęte także w ludzkich sercach.  

  więcej »
 • Kotwica naszej nadziei
 •  Wiara, nadzieja, miłość, a z nimi radość, wdzięczność i najszlachetniej rozumiana duma tworzyły duchową atmosferę Radziejowa w niedzielę 14 września. Okolicznościowe dekoracje okien, domów, flagi na ulicach jednoznacznie informowały, że źródłem przeżywania uroczystości jest Maryja. Matka Boża Nieustającej Pomocy.           

  więcej »
 • Jego krzyk ojczyzny był krzykiem
 •  Trzydzieści lat temu, 19 października 1984 r., funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa uprowadzili i zamordowali ks. Jerzego Popiełuszkę. Dla oddania hołdu błogosławionemu męczennikowi, 17 października w godzinach popołudniowych we Włocławku przebywać będzie prezydent RP Bronisław Komorowski.

  więcej »
 • Wszystko z Bogiem, nic bez Niego
 • Czas przygotowań spotkania Ojca Świętego Franciszka z młodzieżą w Krakowie absorbuje. Jest wymagający tak samo, jak finalne dwa tygodnie. Trudno powiedzieć, ilu duchownych i świeckich w Polsce pracuje nad projektami, których celem jest wprowadzenie Kościoła w atmosferę Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, którym patronują św. Jan Paweł II i św. Faustyna. Kulminacja wydarzenia  nastąpi w dniach 30–31 lipca 2016 r. 

  więcej »
 • "Znasz ty nasze dzieje?"
 • Rok temu na łamach „Ładu Bożego” ukazał się okolicznościowy artykuł z okazji stulecia kościoła parafialnego pw. Narodzenia NMP w Dobrej. W tym roku, 8 września, w uroczystość odpustową ku czci narodzenia Maryi, nastąpiło uwieńczenie jubileuszu.     

  więcej »
right
left
Papież Franciszek w Ziemi Świętej