dzisiaj jest: środa, 17.09.2014 | Imieniny:
Przewodnik Katolicki 10/2011 » Edycja Diecezji Włocławskiej »

Osiek nad Wisłą cz. 2

autor: Barbara Sawic

Na mocy bulli papieża Piusa XI Vixdum Poloniae unitas z 28 października 1925 r. nastąpiła zmiana granic administracyjnych struktur Kościoła w Polsce. Jedną z konsekwencji było wyłączenie z diecezji płockiej i przyłączenie do diecezji włocławskiej dekanatu mazowieckiego, do którego należała parafia Osiek nad Wisłą.

 

 

Z początkiem 1931 r. biskup włocławski Karol Radoński dokonał podziału terytorialnego diecezji; parafia Osiek znalazła się w granicach dekanatu czernikowskiego (powiat lipnowski) i pozostawała w nim do 1996 r., kiedy stała się częścią dekanatu lubickiego. Do parafii liczącej w 1931 r. około 1560 mieszkańców należały miejscowości: Antoniewo, Chrapy, Dzikowo, Dębowo, Dominikowo, Grabina, Jesionek, Józefowo, Osiek, Pieńki, Sąsieczno, Siciny, Smogorzewiec, Stajęczyny, Włóka i Żelaźniki. Funkcjonowały szkoły powszechne: trzyoddziałowa w Osieku i dwuoddziałowa w Sąsiecznie.

Po wybuchu II wojny światowej Niemcy aresztowali 20 księży z terenu powiatu lipnowskiego, wśród nich proboszcza parafii Osiek n. Wisłą ks. Józefa Pańka. Zatrzymany 23 października 1939 r., następnie wywieziony do Dachau, zmarł w obozie 14 października 1942 r. Podczas okupacji Osiek nie miał duszpasterza, poza krótką przerwą od maja do lipca 1940 r., kiedy opiekę w tym zakresie sprawował ks. Stanisław Piotrowski. Pamięci 22 mieszkańców parafii Osiek zamordowanych przez Niemców dedykowana jest umieszczona przy kościele tablica. 23 stycznia 1945 r. w lesie nieopodal Osieka poległo siedmiu żołnierzy niemieckich i dwóch Armii Czerwonej. Pochowano ich na cmentarzu parafialnym.

Poczynając od XX w., parafia miała 22 proboszczów. Od 1945 r. funkcję tę sprawowali: ks. Stanisław Wańczyk (1945-1948), ks. Witold Romański (1948-1981), ks. Czesław Górny (1981-1985), ks. Kryspin Kaźmierczak (1985-1989), ks. Wojciech Szczepankiewicz (1989-1993), ks. Grzegorz Drzewiecki (1993-1998), ks. Józef Chlebicz (1998-2000), ks. Jan Anklewicz (2000-2009). Od 2009 r. proboszczem jest ks. Andrzej Prokopowicz. Z parafii pochodzą: ks. Eugeniusz Kamiński MIC (wyświęcony w 1966 r.) i o. Maciej (Dominik) Byblewski OSPPE (2000 r.).

Obecnie parafia liczy ponad 1300 wiernych. Administracyjnie należy do powiatu toruńskiego i gminy Obrowo. Należą do niej miejscowości: Osiek, Antoniewo, Chrapy, Dominikowo, Dzikowo, Sąsieczno, Siciny, Smogorzewiec, Stajęczynki, Stajęczynki i Włęcz. Od pewnego czasu zaobserwowano wzrost liczby parafian, chociaż bliskość Torunia powoduje proces sekularyzacji. Parafia jest jednolita wyznaniowo (minimalny odsetek stanowią świadkowie Jehowy). Grupy apostolskie to Koło Żywego Różańca i dwie schole: Anioły Nadziei (młodzieżowa) i Osieckie Słowiki (dziecięca). Uznanie budzi zaangażowanie jednostki straży pożarnej w życie religijne parafii. O przywiązaniu osieczan do Kościoła świadczy nieznaczna liczba odstępstw od wiary; o życzliwości wobec duszpasterzy – m.in. troska o groby dawnych proboszczów.

Osiek n. Wisłą jest ważnym ośrodkiem kulturalnym gminy Obrowo. Od 1979 r. działa Osiecka Izba Regionalna; istniejące od 1986 r. Stowarzyszenie Kultury Ludowej zrzesza rzeźbiarzy, plecionkarzy i innych twórców rzemiosła ludowego. Animatorem kultury jest Michał Kokot. Nietuzinkowymi postaciami byli: poetka Anna Słupczewska (1932-2008) i Józef Kamiński (1913-1997), który przez 60 lat, od 1937 r. był parafialnym organistą. Jako rzeźbiarz nieprofesjonalny wykreował własny, rozpoznawalny styl; nadto parał się malarstwem i poezją. Żal wzbudziła przedwczesna śmierć skrzypaczki Katarzyny Cąbrowskiej (1971–2006). Artystka często występowała w kościele NSPJ w Osieku, koncertując z okazji świąt i uroczystości. (cdn.).

poprzedni   |   następny wróć
 • Procesja kochających serc
 • Charłupia Mała: miejscowość w pobliżu Sieradza, po raz pierwszy wymieniona z nazwy w dokumentach z 1339 r. Nad Charłupią góruje neogotycki kościół  pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, zaprojektowany przez architekta Stefana Szyllera (1857–1933). To czwarty kościół w dziejach parafii, miejsce święte, sanktuarium Matki Bożej Księżnej Ziemi Sieradzkiej. 

  więcej »
 • Gdy serce bije głośniej od bomb
 •  2 września 1939 roku około godz. 15.00 na stojący na dworcu w Kole pociąg ewakuacyjny z Krotoszyna spadły niemieckie bomby. W nalocie, wskutek ostrzału lotniczego, a później w szpitalach w Kole i Koninie zginęło ponad 200 osób. W większości krotoszynianie i mieszkańcy Jarocina.

  więcej »
 • Tajemnice Bożego działania
 •  Zbliża się 30. rocznica męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki – męczennika komunizmu i świadka wiary naszych czasów. We Włocławku, przy tamie, w sanktuarium Męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki, kontynuowana jest budowa wieży orientowanej na miejsce męczeństwa, a przez to duchowo łączącej tamę ze świątynią, która jest sercem sanktuarium.

  więcej »
 • Srebrny jubileusz parafii
 •   „Cokolwiek się pomyśli, cokolwiek się uczyni, wszystko będzie na nasze konto zapisane”.  Słowa św. Maksymiliana M. Kolbego stanowiły motto obchodów 25-lecia istnienia parafii pod jego wezwaniem w Zduńskiej Woli.

  więcej »
 • Przemożna obecność Matki Nieustającej Pomocy
 •  Dekretem biskupa włocławskiego Wiesława Meringa kościół ojców franciszkanów w Radziejowie (parafia Podwyższenia Krzyża Świętego) został ustanowiony sanktuarium maryjnym. Uroczystości pod przewodnictwem biskupa, z udziałem duchowieństwa franciszkańskiego i kapłanów naszej diecezji, odbędą się w niedzielę Podwyższenia Krzyża Świętego (odpustową) 14 września, podczas Mszy św. o godz. 17.00. 

  więcej »
 • "Narodowe" rekolekcje w Licheniu
 •  „Słowo stało się ciałem i zamieszkało między nami” – to tyłuł rekolekcji, które w dniach 18–23 sierpnia – za aprobatą biskupa włocławskiego Wiesława Meringa – głosił w Sanktuarium Maryjnym kapłan z Ugandy o. John Baptist Bashobora. Spotkanie rekolekcyjne zgromadziło dziesiątki tysięcy osób.

  więcej »
 • U Łaskawej Księżnej Kujaw w Błennej
 • Miejscowość Błenna leży na terenie powiatu włocławskiego, w gminie Izbica Kujawska. Zgodnie z administracją Kościoła katolickiego parafia Błenna należy do diecezji włocławskiej, dekanatu izbickiego. 

  więcej »
 • Odszedł do Pana
 •  We wtorek 19 sierpnia 2014 r., w Domu Chrystusa Dobrego Pasterza we Włocławku Michelinie, w 78. życia zmarł ks. prałat Bolesław Cieślak, wieloletni proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela we Włocławku. Kapłanem był 55 lat.

  więcej »
 • Bóg zaprojektował nam cuda
 •  Kłos zboża z botanicznego punktu widzenia jest „precyzyjnie zaprojektowanym urządzeniem”. Ma wykonać konkretne zadania. Jakże jednak nie postrzegać go jako cudu, znaku wszechmocy i dobroci Boga?

  więcej »
 • We własnym domu
 •  Kto zna polski charakter narodowy, zna i rodzaj jego nastawienia. Dociekamy:  dlaczego to czy tamto nie zostało zrobione? Kto jest temu winien? Czasem znamy winnych, i ich wskazujemy. Złorzeczymy, sączymy jad. Wielu z nas, pytanych o oczekiwania, nie zna nawet podstaw programu duszpasterskiego parafii, Kościoła, także planu działania rozwoju małej ojczyzny i Polski.

  więcej »
right
left
Papież Franciszek w Ziemi Świętej