dzisiaj jest: czwartek, 24.07.2014 | Imieniny:
Przewodnik Katolicki 50/2011 » Edycja Diecezji Bydgoskiej »

Wyróżnieni obecnością Jana Pawła II

autor: Marcin Jarzembowski

Bydgoski kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła na placu Wolności otrzymał na stałe relikwie z kropli krwi bł. Jana Pawła II.

 
 
Wprowadzenie, które odbyło się 4 grudnia, zostało poprzedzone rekolekcjami. Uczestniczyły w nich setki wiernych. Jak podkreślił proboszcz wspólnoty ks. kanonik Teodor Paradowski, wszystko zaczęło się 2 kwietnia 2005 r. o godz. 21.37. – Nasza świątynia – tak jak dzisiaj – była wypełniona wiernymi, którzy trwali na modlitwie, czekając, jaka będzie wola Boża. Teraz nasze serca wypełnia radość, że zostaliśmy wyróżnieni, otrzymując relikwie Ojca Świętego. Każdy człowiek wiary chce niejako dotknąć, ujrzeć cząstkę kogoś, kto swoim życiem zasłużył na wyniesienie na ołtarze – mówił.
 
W drodze do świętości
Wielki kult zrodził myśl, aby prosić o relikwie polskiego błogosławionego. W październiku w imieniu kapłanów i wiernych do kard. Stanisława Dziwisza zostało skierowane pismo. Decyzja przyszła szybko, bo 9 listopada, a 14 – relikwie były już w rękach proboszcza.
Niedzielne uroczystości rozpoczęto od wniesienia relikwii Jana Pawła II w specjalnie przygotowanym na tę okazję relikwiarzu. – Strzeż gorliwie tych relikwii. Niech one przypominają o duchowej obecności bł. Jana Pawła II w tej świątyni, a On – wielki nasz orędownik przed obliczem Boga – niech wspiera nas wszystkich w drodze do świętości – powiedział ks. Krzysztof Amborski, przekazując relikwie proboszczowi.
W parafii trwały specjalne przygotowania. Przez tydzień w świątyni gromadzili się na modlitwie członkowie grup i stowarzyszeń, chorzy i samotni, małżonkowie, dzieci, młodzież akademicka. – Chcemy poznawać to, co papież mówił. Bo co to za miłość, która nie chce słuchać ukochanego? Co to za wiara, która nie szuka Boga mówiącego przez swoje sługi? Dziękujemy Bogu, że mogliśmy żyć obok tego wielkiego człowieka – mówiła Teresa Bartnik.
 
Kierunek dla każdego z nas
„A co dzisiaj mówi do nas, ludzi wiary, bł. Jan Paweł II, którego relikwie zostały wniesione do naszej świątyni?” – pytał ks. kanonik Teodor Paradowski. – Warto zwrócić uwagę, że droga, którą szedł papież, to kierunek dla każdego z nas. To droga miłości Boga, Kościoła, ojczyzny i każdego człowieka. Jest ona skuteczna i słuszna, skoro doprowadziła Jana Pawła II do takiego rozwoju intelektualnego i duchowego, który rozbłysnął świętością – dodał kaznodzieja.
„Nie piszę: byłeś ani żegnaj, bo dobry Bóg dał nam życie wieczne. Zatem pełna wdzięczności dziękuję Ci, Ojcze Święty, za to, że taki byłeś i taki jesteś” – to tylko jeden z wpisów do księgi kondolencyjnej zaraz po śmierci Jana Pawła II. Zawierzenie wiernych sprawiło, że w świątyni na placu Wolności umieszczono m.in. na stałe obraz papieża, modląc się każdego drugiego dnia miesiąca o rychłą beatyfikację. Comiesięczną modlitwę kończyła zaś Barka, w wykonaniu trębacza, która wybrzmiała z wieży kościelnej.
oceń artykuł:
0/5 (0)
poprzedni   |   następny wróć
Komentarze dodaj komentarz
 • Nasza wspólna sprawa
 •  „Światowe Dni Młodzieży są naszą wspólną sprawą” – napisał w specjalnym liście do proboszczów archidiecezji krakowskiej bp Damian Muskus. Koordynator generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016 zachęcił jednocześnie, aby w przygotowania do tego wydarzenia włączyło się jak najwięcej osób.

  więcej »
 • Widzieć tego najsłabszego
 • „Człowiek powinien sobie uświadomić, że można pomóc, nie robiąc tak naprawdę nic ponad ludzkie siły” – to słowa, które krótko charakteryzują Andrzeja Kubiaka, społecznika, radnego, pracownika Caritas Polska, nadzwyczajnego szafarza Komunii Świętej w parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Brzozie.

  więcej »
 • Wzmocnienie aktywności laikatu
 •  Matka Boża Bolesna jest patronką parafii w Cielu, położonej niedaleko Bydgoszczy. Neogotycką świątynię z czerwonej cegły widać z ruchliwej trasy, jadąc samochodem w kierunku Szczecina czy Warszawy.

  więcej »
 • Międzynarodowość siłą zgromadzeń zakonnych
 •  Rozmowa o codziennej posłudze prowincjała Zgromadzenia Ducha Świętego, wyzwaniach, jakie stoją przed misjonarzami w Polsce i na innych kontynentach – z o. Andrzejem Wichowskim CSSp, ustępującym przełożonym polskiej prowincji.

  więcej »
 • Szlakiem katedr
 •  W uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła prawie dwadzieścia osób wyruszyło z bydgoskiej katedry w pielgrzymce rowerowej, która była dziękczynieniem za dziesięć lat istnienia diecezji.

  więcej »
 • Miasto budowane na chrześcijaństwie
 •  Łobżenica świętowała 700-lecie nadania praw miejskich. Główne obchody jubileuszowe rozpoczęła Eucharystia w kościele Świętej Trójcy, której przewodniczył biskup ordynariusz Jan Tyrawa.

  więcej »
 • Nauczanie przekuwane w czyn
 • W bydgoskim Domu Jubileuszowym, którego gospodarzem jest Fundacja „Wiatrak”, swoją działalność zainaugurowało Forum Dialogu i Myśli św. Jana Pawła II.

  więcej »
 • Siła sakramentu małżeństwa
 •  Domowy Kościół to gałąź rodzinna Ruchu Światło-Życie. Pomaga małżonkom czerpać siły z łaski i mocy sakramentu. Uczy ich również tym sakramentem żyć i celebrować go każdego dnia przez całe życie. 

  więcej »
 • Służyć i czynić dobro
 •  Eucharystia w bydgoskim kościele św. Urszuli Ledóchowskiej pod przewodnictwem biskupa ordynariusza Jana Tyrawy zainaugurowała tegoroczny IV Diecezjalny Zjazd Ministrantów i Lektorów. 

  więcej »
 • Błogosławi nam z domu Ojca
 •  W bydgoskim sanktuarium Nowych Męczenników modlono się w 15. rocznicę wizyty Jana Pawła II. Dokładnie 7 czerwca 1999 roku na bydgoskim lotnisku Ojciec Święty celebrował uroczystą Eucharystię, podczas której koronował obraz Matki Bożej Pięknej Miłości.

  więcej »
right
left
Papież Franciszek w Ziemi Świętej