dzisiaj jest: piątek, 31.10.2014 | Imieniny:
Przewodnik Katolicki 50/2011 » Edycja Diecezji Bydgoskiej »

Wyróżnieni obecnością Jana Pawła II

autor: Marcin Jarzembowski

Bydgoski kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła na placu Wolności otrzymał na stałe relikwie z kropli krwi bł. Jana Pawła II.

 
 
Wprowadzenie, które odbyło się 4 grudnia, zostało poprzedzone rekolekcjami. Uczestniczyły w nich setki wiernych. Jak podkreślił proboszcz wspólnoty ks. kanonik Teodor Paradowski, wszystko zaczęło się 2 kwietnia 2005 r. o godz. 21.37. – Nasza świątynia – tak jak dzisiaj – była wypełniona wiernymi, którzy trwali na modlitwie, czekając, jaka będzie wola Boża. Teraz nasze serca wypełnia radość, że zostaliśmy wyróżnieni, otrzymując relikwie Ojca Świętego. Każdy człowiek wiary chce niejako dotknąć, ujrzeć cząstkę kogoś, kto swoim życiem zasłużył na wyniesienie na ołtarze – mówił.
 
W drodze do świętości
Wielki kult zrodził myśl, aby prosić o relikwie polskiego błogosławionego. W październiku w imieniu kapłanów i wiernych do kard. Stanisława Dziwisza zostało skierowane pismo. Decyzja przyszła szybko, bo 9 listopada, a 14 – relikwie były już w rękach proboszcza.
Niedzielne uroczystości rozpoczęto od wniesienia relikwii Jana Pawła II w specjalnie przygotowanym na tę okazję relikwiarzu. – Strzeż gorliwie tych relikwii. Niech one przypominają o duchowej obecności bł. Jana Pawła II w tej świątyni, a On – wielki nasz orędownik przed obliczem Boga – niech wspiera nas wszystkich w drodze do świętości – powiedział ks. Krzysztof Amborski, przekazując relikwie proboszczowi.
W parafii trwały specjalne przygotowania. Przez tydzień w świątyni gromadzili się na modlitwie członkowie grup i stowarzyszeń, chorzy i samotni, małżonkowie, dzieci, młodzież akademicka. – Chcemy poznawać to, co papież mówił. Bo co to za miłość, która nie chce słuchać ukochanego? Co to za wiara, która nie szuka Boga mówiącego przez swoje sługi? Dziękujemy Bogu, że mogliśmy żyć obok tego wielkiego człowieka – mówiła Teresa Bartnik.
 
Kierunek dla każdego z nas
„A co dzisiaj mówi do nas, ludzi wiary, bł. Jan Paweł II, którego relikwie zostały wniesione do naszej świątyni?” – pytał ks. kanonik Teodor Paradowski. – Warto zwrócić uwagę, że droga, którą szedł papież, to kierunek dla każdego z nas. To droga miłości Boga, Kościoła, ojczyzny i każdego człowieka. Jest ona skuteczna i słuszna, skoro doprowadziła Jana Pawła II do takiego rozwoju intelektualnego i duchowego, który rozbłysnął świętością – dodał kaznodzieja.
„Nie piszę: byłeś ani żegnaj, bo dobry Bóg dał nam życie wieczne. Zatem pełna wdzięczności dziękuję Ci, Ojcze Święty, za to, że taki byłeś i taki jesteś” – to tylko jeden z wpisów do księgi kondolencyjnej zaraz po śmierci Jana Pawła II. Zawierzenie wiernych sprawiło, że w świątyni na placu Wolności umieszczono m.in. na stałe obraz papieża, modląc się każdego drugiego dnia miesiąca o rychłą beatyfikację. Comiesięczną modlitwę kończyła zaś Barka, w wykonaniu trębacza, która wybrzmiała z wieży kościelnej.
oceń artykuł:
0/5 (0)
poprzedni   |   następny wróć
Komentarze dodaj komentarz
 • Kapłan czystego serca
 •  Ponad dwustu zawodników wzięło udział w „XXII Biegu Sztafetowym Szlakiem Męczeńskiej Drogi Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki”, który wyruszył sprzed sanktuarium Nowych Męczenników w Bydgoszczy.

  więcej »
 • Pytanie o człowieczeństwo
 • Koronka do Bożego Miłosierdzia, wystąpienia dotyczące wsparcia w Diecezjalnej Poradni Specjalistycznej oraz Eucharystia w bydgoskim kościele św. Jadwigi Królowej wypełniły obchody Dnia Dziecka Utraconego. 

  więcej »
 • Proście, idźcie, mówcie!
 •  Prymas Polski przewodniczył w katedrze Eucharystii z okazji 50. rocznicy istnienia Duszpasterstwa Akademickiego w Bydgoszczy. 

  więcej »
 • Stanął w imię Ewangelii
 •  Pod przewodnictwem biskupa ordynariusza Jana Tyrawy w sanktuarium Nowych Męczenników, z udziałem licznie zgromadzonych wiernych, duchownych, władz miejskich, wojewódzkich i samorządowych, wspominano w Bydgoszczy 30. rocznicę uprowadzenia i męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

  więcej »
 • Pytanie o liczbę powołań jest pytaniem o kondycję rodzin i parafii
 • Szansa na ożywienie wiary
 • W diecezji bydgoskiej swoją działalność zainaugurowało dziewiętnaście Dekanalnych Centrów Światowych Dni Młodzieży. Odpowiedzialnym za nie kapłanom specjalne dekrety wręczył biskup ordynariusz Jan Tyrawa. 

  więcej »
 • Zginął za głoszenie Chrystusa
 •  O spuściźnie duchowej, jaką pozostawił po sobie bł. ks. Jerzy Popiełuszko, jej podejmowaniu w codziennym życiu oraz o obchodach 30. rocznicy męczeńskiej śmierci kapłana – rozmowa z ks. prałatem Józefem Kubalewskim, proboszczem bydgoskiej parafii Świętych Polskich Braci Męczenników oraz kustoszem sanktuarium Nowych Męczenników na Wyżynach.

  więcej »
 • Dobro w Mampikony
 •  Trzy lata budowy, ciężarówki cegieł, piasku, metalowych prętów i cementu, ciągnięte przez  wozy z drewnem, setki młodych rąk do przenoszenia materiałów budowlanych i tysiące wiader wody. Budowa internatu dla dziewcząt w Mampikony została ukończona.

  więcej »
 • Pismo Święte - modlitewnik każdego z nas
 •  „Przez słowa Dobrej Nowiny On uczy mnie wciąż z ukrycia, że miłość sens nadaje każdej minucie życia” – to jedno z setek, a może nawet tysięcy zdań, które zostały zapisane w „Księgach pamiątkowych spotkań ze Słowem Bożym w rodzinach”. Trafiły one wraz ze specjalnymi egzemplarzami Pisma Świętego do każdej parafii na terenie diecezji.

  więcej »
 • Troska o najbiedniejszych
 •  W Bydgoszczy dziękowano za 90 lat istnienia parafii św. Wincentego a Paulo. Z tej okazji Eucharystii w bazylice mniejszej przewodniczył biskup ordynariusz Jan Tyrawa. Sama świątynia, nazywana przez wielu „małym Watykanem”, stanowi wizytówkę miasta.

  więcej »
right
left
Papież Franciszek w Ziemi Świętej