dzisiaj jest: czwartek, 24.04.2014 | Imieniny:
Przewodnik Katolicki 50/2011 » Edycja Diecezji Bydgoskiej »

Wyróżnieni obecnością Jana Pawła II

autor: Marcin Jarzembowski

Bydgoski kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła na placu Wolności otrzymał na stałe relikwie z kropli krwi bł. Jana Pawła II.

 
 
Wprowadzenie, które odbyło się 4 grudnia, zostało poprzedzone rekolekcjami. Uczestniczyły w nich setki wiernych. Jak podkreślił proboszcz wspólnoty ks. kanonik Teodor Paradowski, wszystko zaczęło się 2 kwietnia 2005 r. o godz. 21.37. – Nasza świątynia – tak jak dzisiaj – była wypełniona wiernymi, którzy trwali na modlitwie, czekając, jaka będzie wola Boża. Teraz nasze serca wypełnia radość, że zostaliśmy wyróżnieni, otrzymując relikwie Ojca Świętego. Każdy człowiek wiary chce niejako dotknąć, ujrzeć cząstkę kogoś, kto swoim życiem zasłużył na wyniesienie na ołtarze – mówił.
 
W drodze do świętości
Wielki kult zrodził myśl, aby prosić o relikwie polskiego błogosławionego. W październiku w imieniu kapłanów i wiernych do kard. Stanisława Dziwisza zostało skierowane pismo. Decyzja przyszła szybko, bo 9 listopada, a 14 – relikwie były już w rękach proboszcza.
Niedzielne uroczystości rozpoczęto od wniesienia relikwii Jana Pawła II w specjalnie przygotowanym na tę okazję relikwiarzu. – Strzeż gorliwie tych relikwii. Niech one przypominają o duchowej obecności bł. Jana Pawła II w tej świątyni, a On – wielki nasz orędownik przed obliczem Boga – niech wspiera nas wszystkich w drodze do świętości – powiedział ks. Krzysztof Amborski, przekazując relikwie proboszczowi.
W parafii trwały specjalne przygotowania. Przez tydzień w świątyni gromadzili się na modlitwie członkowie grup i stowarzyszeń, chorzy i samotni, małżonkowie, dzieci, młodzież akademicka. – Chcemy poznawać to, co papież mówił. Bo co to za miłość, która nie chce słuchać ukochanego? Co to za wiara, która nie szuka Boga mówiącego przez swoje sługi? Dziękujemy Bogu, że mogliśmy żyć obok tego wielkiego człowieka – mówiła Teresa Bartnik.
 
Kierunek dla każdego z nas
„A co dzisiaj mówi do nas, ludzi wiary, bł. Jan Paweł II, którego relikwie zostały wniesione do naszej świątyni?” – pytał ks. kanonik Teodor Paradowski. – Warto zwrócić uwagę, że droga, którą szedł papież, to kierunek dla każdego z nas. To droga miłości Boga, Kościoła, ojczyzny i każdego człowieka. Jest ona skuteczna i słuszna, skoro doprowadziła Jana Pawła II do takiego rozwoju intelektualnego i duchowego, który rozbłysnął świętością – dodał kaznodzieja.
„Nie piszę: byłeś ani żegnaj, bo dobry Bóg dał nam życie wieczne. Zatem pełna wdzięczności dziękuję Ci, Ojcze Święty, za to, że taki byłeś i taki jesteś” – to tylko jeden z wpisów do księgi kondolencyjnej zaraz po śmierci Jana Pawła II. Zawierzenie wiernych sprawiło, że w świątyni na placu Wolności umieszczono m.in. na stałe obraz papieża, modląc się każdego drugiego dnia miesiąca o rychłą beatyfikację. Comiesięczną modlitwę kończyła zaś Barka, w wykonaniu trębacza, która wybrzmiała z wieży kościelnej.
oceń artykuł:
0/5 (0)
poprzedni   |   następny wróć
Komentarze dodaj komentarz
 • Dbać o swoją tożsamość
 • W Wielki Czwartek biskup ordynariusz Jan Tyrawa przewodniczył w bydgoskiej katedrze Mszy Krzyżma Świętego. W modlitwie uczestniczyli kapłani i wierni.

  więcej »
 • Iskra, która rozświetla drogi
 • Delegacje młodzieżowe parafii z całej diecezji, przedstawiciele najważniejszych instytucji oraz władze miasta i województwa odebrali w Niedzielę Palmową w bydgoskiej katedrze Kanonizacyjną Iskrę Miłosierdzia. Eucharystii przewodniczył biskup ordynariusz Jan Tyrawa.

  więcej »
 • Wnikliwe "czytanie" świata
 • „Wielki Tydzień trwa” – to tytuł wystawy linorytów, którą zaprezentowano w bydgoskiej Galerii Autorskiej Jana Kaji i Jacka Solińskiego. Podczas wernisażu odczytane zostały wybrane teksty z Biblii i ojców Kościoła.

  więcej »
 • Małe cuda codzienności
 • Dominik Włoch był gościem Diecezjalnego Ośrodka Akademickiego „Martyria”. Spotkanie z niezwykłym pielgrzymem, który przeszedł pieszo m.in. z Gdańska do Jerozolimy, odbyło się w ramach Bydgoskiego Klubu Frondy.

  więcej »
 • Szacunek dla życia
 • Z udziałem zaproszonych gości, przedstawicieli środowisk naukowych, studentów i uczniów w Kujawsko-Pomorskiej Szkole Wyższej w Bydgoszczy odbywało się seminarium z okazji Narodowego Dnia Życia.

  więcej »
 • Być w przestrzeni medialnej
 • Liderzy ruchów i stowarzyszeń katolickich spotkali się w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Bydgoskiej na specjalnym dniu skupienia. Przedstawiono na nim m.in. propozycję stworzenia portalu internetowego „Katolicka Bydgoszcz”.

  więcej »
 • Te Deum laudamus
 • – Należy dziękować Bogu za rzeczy, jakich dokonał – powiedział abp Celestino Migliore. Nuncjusz apostolski w Polsce przewodniczył Eucharystii z okazji 10. rocznicy powstania diecezji bydgoskiej.

  więcej »
 • Mamy bazylikę
 • Sanktuarium Królowej Męczenników Kalwaria Bydgoska – Golgota XX wieku zostało podniesione do godności bazyliki mniejszej. Decyzję taką podjęła Stolica Apostolska na czele z Ojcem Świętym Franciszkiem. Od teraz znacząca dla diecezji bydgoskiej świątynia nosi w swej nazwie tytuł kościoła papieskiego.

  więcej »
 • Stawianie kluczowych pytań
 • Przedstawiciele placówek oświatowych wzięli udział w III Interdyscyplinarnej Konferencji Młodzieży Bydgoskich Szkół Ponadgimnazjalnych zatytułowanej „Być człowiekiem dzisiaj – Quo vadis Homo?”. Tym razem uczniowie i wychowawcy poruszyli takie zagadnienia jak człowiek, prawo, ekonomia.

  więcej »
 • Odczuwać potrzebę sensu
 • „Współczesny człowiek przestaje odczuwać potrzebę sensu” – powiedział ks. dr Sylwester Warzyński. Na zaproszenie bp. Jana Tyrawy kapłan wygłosił w bydgoskim Domu Polskim wykład pt. „Świat bez znaczenia – postmodernistyczne porzucenie rzeczywistości”.

  więcej »
right
left
Ekstremalna Droga Krzyżowa Poznań