dzisiaj jest: czwartek, 21.08.2014 | Imieniny:
Przewodnik Katolicki 50/2011 » Edycja Diecezji Bydgoskiej »

Wyróżnieni obecnością Jana Pawła II

autor: Marcin Jarzembowski

Bydgoski kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła na placu Wolności otrzymał na stałe relikwie z kropli krwi bł. Jana Pawła II.

 
 
Wprowadzenie, które odbyło się 4 grudnia, zostało poprzedzone rekolekcjami. Uczestniczyły w nich setki wiernych. Jak podkreślił proboszcz wspólnoty ks. kanonik Teodor Paradowski, wszystko zaczęło się 2 kwietnia 2005 r. o godz. 21.37. – Nasza świątynia – tak jak dzisiaj – była wypełniona wiernymi, którzy trwali na modlitwie, czekając, jaka będzie wola Boża. Teraz nasze serca wypełnia radość, że zostaliśmy wyróżnieni, otrzymując relikwie Ojca Świętego. Każdy człowiek wiary chce niejako dotknąć, ujrzeć cząstkę kogoś, kto swoim życiem zasłużył na wyniesienie na ołtarze – mówił.
 
W drodze do świętości
Wielki kult zrodził myśl, aby prosić o relikwie polskiego błogosławionego. W październiku w imieniu kapłanów i wiernych do kard. Stanisława Dziwisza zostało skierowane pismo. Decyzja przyszła szybko, bo 9 listopada, a 14 – relikwie były już w rękach proboszcza.
Niedzielne uroczystości rozpoczęto od wniesienia relikwii Jana Pawła II w specjalnie przygotowanym na tę okazję relikwiarzu. – Strzeż gorliwie tych relikwii. Niech one przypominają o duchowej obecności bł. Jana Pawła II w tej świątyni, a On – wielki nasz orędownik przed obliczem Boga – niech wspiera nas wszystkich w drodze do świętości – powiedział ks. Krzysztof Amborski, przekazując relikwie proboszczowi.
W parafii trwały specjalne przygotowania. Przez tydzień w świątyni gromadzili się na modlitwie członkowie grup i stowarzyszeń, chorzy i samotni, małżonkowie, dzieci, młodzież akademicka. – Chcemy poznawać to, co papież mówił. Bo co to za miłość, która nie chce słuchać ukochanego? Co to za wiara, która nie szuka Boga mówiącego przez swoje sługi? Dziękujemy Bogu, że mogliśmy żyć obok tego wielkiego człowieka – mówiła Teresa Bartnik.
 
Kierunek dla każdego z nas
„A co dzisiaj mówi do nas, ludzi wiary, bł. Jan Paweł II, którego relikwie zostały wniesione do naszej świątyni?” – pytał ks. kanonik Teodor Paradowski. – Warto zwrócić uwagę, że droga, którą szedł papież, to kierunek dla każdego z nas. To droga miłości Boga, Kościoła, ojczyzny i każdego człowieka. Jest ona skuteczna i słuszna, skoro doprowadziła Jana Pawła II do takiego rozwoju intelektualnego i duchowego, który rozbłysnął świętością – dodał kaznodzieja.
„Nie piszę: byłeś ani żegnaj, bo dobry Bóg dał nam życie wieczne. Zatem pełna wdzięczności dziękuję Ci, Ojcze Święty, za to, że taki byłeś i taki jesteś” – to tylko jeden z wpisów do księgi kondolencyjnej zaraz po śmierci Jana Pawła II. Zawierzenie wiernych sprawiło, że w świątyni na placu Wolności umieszczono m.in. na stałe obraz papieża, modląc się każdego drugiego dnia miesiąca o rychłą beatyfikację. Comiesięczną modlitwę kończyła zaś Barka, w wykonaniu trębacza, która wybrzmiała z wieży kościelnej.
oceń artykuł:
0/5 (0)
poprzedni   |   następny wróć
Komentarze dodaj komentarz
 • Święty Rafał Kalinowski - wyjątkowy opiekun
 •  „Relikwie od czasów starożytności były kamieniem węgielnym, na którym budowała się wspólnota religijna. To było pewne centrum, sacrum, które gromadziło wspólnotę, tworzyło jej tożsamość, odrębność i wiarę” – mówił pięć lat temu bp Jan Tyrawa w Murowańcu, kiedy uroczyście wprowadzano relikwie św. Rafała Kalinowskiego.

  więcej »
 • Tchnienie pontyfikatu Jana Pawła II
 •  Trzynastu gimnazjalistów oraz dziesięciu licealistów pochodzących z diecezji bydgoskiej uczestniczyło w dorocznym obozie formacyjno-integracyjnym stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia, który odbywał się w tym roku w Szczecinie.

   

  więcej »
 • Poświęcać się dla innych
 • Pomysł wyjazdu na misje zrodził sie u piętnastoletniej Beaty, która zastanawiała sie nad wyborem szkoły średniej. Z okazji przyjęcia sakramentu bierzmowania otrzymała od  rodziców Pismo Święte. Mama poradziła jej, aby zaufać Bogu i wskazać palcem wybrany fragment. Wypadło na Mądrość Syracha. Dziewczyna zinterpretowała ją najlepiej, jak potrafiła, i zdecydowała, że zostanie lekarzem. Pojedzie na misje pomagać najbardziej potrzebującym.

  więcej »
 • Pięć lat na Bożą chwałę
 •  „Boże mój, jeśli mój język nie jest w stanie mówić w każdej chwili, że Cię kocham, to chcę, aby moje serce powtarzało Ci to za każdym moim tchnieniem” – mówił św. Jan Maria Vianney. Proboszcz z Ars – jak podkreśla przewodnik wspólnoty Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Przyłękach ks. Zdzisław Lahutta – wspiera każde dzieło młodej parafii.

  więcej »
 • Wielkie święto patriotyzmu
 • „1 sierpnia, godz. 7.00 – łączniczki alarmowe otrzymują rozkaz Komendanta Okręgu Warszawskiego AK płk. dypl. Antoniego Chruściela «Montera» o ustaleniu Godziny «W» na 1 sierpnia, godzina 17.00” - napisano na jednej z kartek kalendarza w Muzeum Powstania Warszawskiego. W tym roku mija 70 lat od tych heroicznych wydarzeń. 

  więcej »
 • Trzeźwość to szczęście
 • „Społeczeństwu polskiemu wyraźnie zagraża niebezpieczeństwo biologicznego zwyrodnienia i utraty moralnej sprawności wskutek stale wzrastającego w naszym kraju spożycia alkoholu...” – pisał do kapłanów w 1979 roku kard. Stefan Wyszyński. Przed nami sierpień – kolejny już raz przeżywany jako miesiąc trzeźwości. 

  więcej »
 • Nasza wspólna sprawa
 •  „Światowe Dni Młodzieży są naszą wspólną sprawą” – napisał w specjalnym liście do proboszczów archidiecezji krakowskiej bp Damian Muskus. Koordynator generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016 zachęcił jednocześnie, aby w przygotowania do tego wydarzenia włączyło się jak najwięcej osób.

  więcej »
 • Widzieć tego najsłabszego
 • „Człowiek powinien sobie uświadomić, że można pomóc, nie robiąc tak naprawdę nic ponad ludzkie siły” – to słowa, które krótko charakteryzują Andrzeja Kubiaka, społecznika, radnego, pracownika Caritas Polska, nadzwyczajnego szafarza Komunii Świętej w parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Brzozie.

  więcej »
 • Wzmocnienie aktywności laikatu
 •  Matka Boża Bolesna jest patronką parafii w Cielu, położonej niedaleko Bydgoszczy. Neogotycką świątynię z czerwonej cegły widać z ruchliwej trasy, jadąc samochodem w kierunku Szczecina czy Warszawy.

  więcej »
 • Międzynarodowość siłą zgromadzeń zakonnych
 •  Rozmowa o codziennej posłudze prowincjała Zgromadzenia Ducha Świętego, wyzwaniach, jakie stoją przed misjonarzami w Polsce i na innych kontynentach – z o. Andrzejem Wichowskim CSSp, ustępującym przełożonym polskiej prowincji.

  więcej »
right
left
Papież Franciszek w Ziemi Świętej