dzisiaj jest: czwartek, 02.10.2014 | Imieniny:
Przewodnik Katolicki 50/2011 » Edycja Diecezji Bydgoskiej »

Wyróżnieni obecnością Jana Pawła II

autor: Marcin Jarzembowski

Bydgoski kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła na placu Wolności otrzymał na stałe relikwie z kropli krwi bł. Jana Pawła II.

 
 
Wprowadzenie, które odbyło się 4 grudnia, zostało poprzedzone rekolekcjami. Uczestniczyły w nich setki wiernych. Jak podkreślił proboszcz wspólnoty ks. kanonik Teodor Paradowski, wszystko zaczęło się 2 kwietnia 2005 r. o godz. 21.37. – Nasza świątynia – tak jak dzisiaj – była wypełniona wiernymi, którzy trwali na modlitwie, czekając, jaka będzie wola Boża. Teraz nasze serca wypełnia radość, że zostaliśmy wyróżnieni, otrzymując relikwie Ojca Świętego. Każdy człowiek wiary chce niejako dotknąć, ujrzeć cząstkę kogoś, kto swoim życiem zasłużył na wyniesienie na ołtarze – mówił.
 
W drodze do świętości
Wielki kult zrodził myśl, aby prosić o relikwie polskiego błogosławionego. W październiku w imieniu kapłanów i wiernych do kard. Stanisława Dziwisza zostało skierowane pismo. Decyzja przyszła szybko, bo 9 listopada, a 14 – relikwie były już w rękach proboszcza.
Niedzielne uroczystości rozpoczęto od wniesienia relikwii Jana Pawła II w specjalnie przygotowanym na tę okazję relikwiarzu. – Strzeż gorliwie tych relikwii. Niech one przypominają o duchowej obecności bł. Jana Pawła II w tej świątyni, a On – wielki nasz orędownik przed obliczem Boga – niech wspiera nas wszystkich w drodze do świętości – powiedział ks. Krzysztof Amborski, przekazując relikwie proboszczowi.
W parafii trwały specjalne przygotowania. Przez tydzień w świątyni gromadzili się na modlitwie członkowie grup i stowarzyszeń, chorzy i samotni, małżonkowie, dzieci, młodzież akademicka. – Chcemy poznawać to, co papież mówił. Bo co to za miłość, która nie chce słuchać ukochanego? Co to za wiara, która nie szuka Boga mówiącego przez swoje sługi? Dziękujemy Bogu, że mogliśmy żyć obok tego wielkiego człowieka – mówiła Teresa Bartnik.
 
Kierunek dla każdego z nas
„A co dzisiaj mówi do nas, ludzi wiary, bł. Jan Paweł II, którego relikwie zostały wniesione do naszej świątyni?” – pytał ks. kanonik Teodor Paradowski. – Warto zwrócić uwagę, że droga, którą szedł papież, to kierunek dla każdego z nas. To droga miłości Boga, Kościoła, ojczyzny i każdego człowieka. Jest ona skuteczna i słuszna, skoro doprowadziła Jana Pawła II do takiego rozwoju intelektualnego i duchowego, który rozbłysnął świętością – dodał kaznodzieja.
„Nie piszę: byłeś ani żegnaj, bo dobry Bóg dał nam życie wieczne. Zatem pełna wdzięczności dziękuję Ci, Ojcze Święty, za to, że taki byłeś i taki jesteś” – to tylko jeden z wpisów do księgi kondolencyjnej zaraz po śmierci Jana Pawła II. Zawierzenie wiernych sprawiło, że w świątyni na placu Wolności umieszczono m.in. na stałe obraz papieża, modląc się każdego drugiego dnia miesiąca o rychłą beatyfikację. Comiesięczną modlitwę kończyła zaś Barka, w wykonaniu trębacza, która wybrzmiała z wieży kościelnej.
oceń artykuł:
0/5 (0)
poprzedni   |   następny wróć
Komentarze dodaj komentarz
 • Pójść za Jezusem do końca
 • W bydgoskim sanktuarium Królowej Męczenników odczytano bullę papieską, podnoszącą świątynię do godności bazyliki mniejszej. 

  więcej »
 • Moc i mądrość krzyża
 • Prymas Polski abp Wojciech Polak przewodniczył Eucharystii dziękczynnej z okazji 10. rocznicy powstania parafii Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych w Niemczu. 

  więcej »
 • "Ojciec czarnych" i niestrudzony apostoł
 • Zgromadzenie Ducha Świętego zorganizowało jubileuszową konferencję z okazji 150. rocznicy śmierci współbrata bł. o. Jakuba Lavala CSSp. Kapłan, którego liturgiczne wspomnienie jest obchodzone 9 września, swoje życie bez reszty poświęcił posłudze misyjnej. 

  więcej »
 • Zaczyn, który wyda owoc
 •  Eucharystia, liczne świadectwa, część artystyczna – tak obchodzono III Dzień Wdzięczności za Wiarę i Powołania, który zgromadził duchownych i świeckich z terenu diecezji przy bydgoskim sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej.

  więcej »
 • Dwie akcje - trzy tysiące uśmiechów
 • Caritas Diecezji Bydgoskiej przygotowała aż trzy tysiące wyprawek szkolnych, które trafiły do najbardziej potrzebujących. Część z nich poświęcił w bydgoskiej katedrze biskup ordynariusz Jan Tyrawa. 

  więcej »
 • Ziemia - dobro i warsztat rolników
 • Biskup ordynariusz Jan Tyrawa przewodniczył Eucharystii na Stadionie Miejskim w Łabiszynie. Modlitwa była centralnym punktem diecezjalnych oraz wojewódzkich dożynek. 

  więcej »
 • Być źródłem dla innych
 •  Ks. Jakub Szałek przesyła Czytelnikom „Przewodnika Katolickiego” pozdrowienia z gorącej Afryki, dziękując za wieloletnie wsparcie. Misjonarz diecezji bydgoskiej pracuje od wielu lat w Czadzie, który znajduje się w samym sercu afrykańskiego kontynentu.

  więcej »
 • Wołał o poszanowanie człowieka i wolności
 • W tym roku minęła setna rocznica urodzin bp. Jana Michalskiego. To doskonała okazja do przypomnienia sobie osoby tak bardzo związanej z Bydgoszczą i archidiecezją gnieźnieńską. 

  więcej »
 • Żywa lekcja historii
 • W Puszczy Bydgoskiej w latach 1939–1945 wybudowano jedną z największych fabryk zbrojeniowych, przeznaczonych do zadań militarnych III Rzeszy. Działające na tym terenie od 2011 roku Exploseum-Centrum techniki wojennej DAG Fabrik Bromberg jest dziś oddziałem Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Warto je odwiedzić. 

  więcej »
 • Parafia z 1470 roku
 •  Wtelno, dawna nazwa Vitelno, jest położone na północ od Bydgoszczy. Pierwsza wzmianka o tym miejscu pochodzi z 1307 r., kiedy to cystersi z klasztoru byszewskiego kupili je za 190 grzywien toruńskich od Włodzimierza z Łojewa. Dzisiaj miejscowej parafii patronuje św.  Michał Archanioł.

  więcej »
right
left
Papież Franciszek w Ziemi Świętej