dzisiaj jest: piątek, 01.08.2014 | Imieniny:
Przewodnik Katolicki 9/2013 » Edycja Diecezji Bydgoskiej »

Instrukcje dla ludzkiego życia

autor: Marcin Jarzembowski

 

 Zgromadzenie Ducha Świętego rozpoczęło w Roku Wiary cykl katechez zatytułowanych „Strzał w Dziesiątkę”. Inicjatywa została przyjęta z dużym zainteresowaniem. Spotkania odbywają się w bydgoskim kościele rektorskim.

  

Jak tłumaczy o. Maciej Sierzputowski CSSp, bazą katechez jest tekst Dziesięciu przykazań Bożych, które w tradycji nie są regułami prawnymi, lecz „instrukcjami” dla życia ludzkiego. – To słowa Boga, który doradza i tłumaczy człowiekowi, jak żyć, aby już w tym ziemskim życiu doświadczył „pełni”. W czasie cotygodniowych spotkań przykazania są wyjaśniane językiem bardzo „świeżym”, bezpośrednim i konkretnym, ukazując ich użyteczność i skuteczność dla życia, dla wszystkich jego faz, aspektów i sfer – powiedział.
 
Dla wierzących i wątpiących
Duchacz, który prowadzi katechezy, dodał, że propozycja skierowana jest do wierzących pragnących pogłębić swoją wiarę, ale też do tych, którzy zatracili lub nigdy nie mieli kontaktu z wiarą i jej praktyką. – Ważne, aby „mieli odwagę pragnąć więcej”. W ten sposób „będziemy rozbierali” cały Dekalog na części pierwsze. Jest to temat rzeka, na który można mówić znacznie więcej niż tylko przez rok. Każde z przykazań będzie analizowane w pewnej części – podkreślił o. Maciej Sierzputowski CSSp.
Dziesięć przykazań to doświadczenie zapoczątkowane w latach 90. przez rzymskiego kapłana, biblistę, don Fabia Rosiniego. – Duchowny miał w Rzymie zająć się grupą młodych ludzi, którzy dopiero co otrzymali sakrament bierzmowania. Nie wiedząc, co z nimi robić, zaproponował im to, co jest podstawą naszej wiary – Dziesięć przykazań. Zaczął je rozwijać. Powstał cały cykl katechez, które zmieniły ich życie. To zaintrygowało również rodziców, rodziny i spowodowało rozwój dzieła – dodał duchacz.
Obecnie katechezy o Dekalogu prowadzone są praktycznie we wszystkich głównych miastach włoskich. W ciągu tych lat tysiące ludzi, zwłaszcza młodych, odnalazło sens życia i radość płynącą ze zdrowej, autentycznej relacji z Chrystusem przeżytej w głębokiej świadomości bycia Kościołem. Temu dziełu poświęciło się ponad siedemdziesięciu kapłanów z przeróżnych zgromadzeń zakonnych, a także księży diecezjalnych.
 
Pragnienie czegoś więcej
Pierwsza katecheza jest zawsze bardzo biblijna. – Wychodzi się od sensu przykazań, które u wielu są często zakodowane na poziomie szkoły podstawowej. U mnie także trwało to wiele lat. Potem pomogły mi w zgłębianiu tych treści studia w seminarium. Również doświadczenie we Włoszech, które przeżyłem jako słuchacz, zmieniło moje życie, pokazało nowe horyzonty. Pomogło mi w rozsmakowaniu się w Słowie Bożym. Tak więc wychodzimy od treści, sensu słów, kultury, w jakiej zostały wypowiedziane, aby potem wejść i dotknąć konkretnych aspektów ludzkiego życia – powiedział o. Maciej.
Każde przykazanie będzie analizowane w czasie kilku katechez. – Przed nami pogłębianie dziesięciu słów, porad Jezusa, instrukcji, które są dane człowiekowi, by mógł dobrze żyć. Jako duchacze czuliśmy potrzebę zaproponowania czegoś konkretnego w Roku Wiary. Dlatego że we współczesnym świecie panuje nieustanny głód tych treści. Siedzę w konfesjonale, rozmawiam z ludźmi i czuję to. Każdego dnia jesteśmy bombardowani setkami treści, a to powoduje wielki chaos w sercach, głowach ludzi, którzy pragną czegoś więcej – zakończył o. Maciej Sierzputowski CSSp.
Spotkania odbywają się w kościele rektorskim Zgromadzenia Ducha Świętego przy Al. Jana Pawła II 117 w Bydgoszczy w każdy piątek o godz. 19.30. Całość od pierwszej katechezy potrwa – nie licząc przerwy wakacyjnej – czternaście miesięcy. Po 4, 6, 9 i 10 przykazaniu odbędą się również rekolekcje.
oceń artykuł:
0/5 (0)
poprzedni   |   następny wróć
Komentarze dodaj komentarz
 • Wielkie święto patriotyzmu
 • „1 sierpnia, godz. 7.00 – łączniczki alarmowe otrzymują rozkaz Komendanta Okręgu Warszawskiego AK płk. dypl. Antoniego Chruściela «Montera» o ustaleniu Godziny «W» na 1 sierpnia, godzina 17.00” - napisano na jednej z kartek kalendarza w Muzeum Powstania Warszawskiego. W tym roku mija 70 lat od tych heroicznych wydarzeń. 

  więcej »
 • Trzeźwość to szczęście
 • „Społeczeństwu polskiemu wyraźnie zagraża niebezpieczeństwo biologicznego zwyrodnienia i utraty moralnej sprawności wskutek stale wzrastającego w naszym kraju spożycia alkoholu...” – pisał do kapłanów w 1979 roku kard. Stefan Wyszyński. Przed nami sierpień – kolejny już raz przeżywany jako miesiąc trzeźwości. 

  więcej »
 • Nasza wspólna sprawa
 •  „Światowe Dni Młodzieży są naszą wspólną sprawą” – napisał w specjalnym liście do proboszczów archidiecezji krakowskiej bp Damian Muskus. Koordynator generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016 zachęcił jednocześnie, aby w przygotowania do tego wydarzenia włączyło się jak najwięcej osób.

  więcej »
 • Widzieć tego najsłabszego
 • „Człowiek powinien sobie uświadomić, że można pomóc, nie robiąc tak naprawdę nic ponad ludzkie siły” – to słowa, które krótko charakteryzują Andrzeja Kubiaka, społecznika, radnego, pracownika Caritas Polska, nadzwyczajnego szafarza Komunii Świętej w parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Brzozie.

  więcej »
 • Wzmocnienie aktywności laikatu
 •  Matka Boża Bolesna jest patronką parafii w Cielu, położonej niedaleko Bydgoszczy. Neogotycką świątynię z czerwonej cegły widać z ruchliwej trasy, jadąc samochodem w kierunku Szczecina czy Warszawy.

  więcej »
 • Międzynarodowość siłą zgromadzeń zakonnych
 •  Rozmowa o codziennej posłudze prowincjała Zgromadzenia Ducha Świętego, wyzwaniach, jakie stoją przed misjonarzami w Polsce i na innych kontynentach – z o. Andrzejem Wichowskim CSSp, ustępującym przełożonym polskiej prowincji.

  więcej »
 • Szlakiem katedr
 •  W uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła prawie dwadzieścia osób wyruszyło z bydgoskiej katedry w pielgrzymce rowerowej, która była dziękczynieniem za dziesięć lat istnienia diecezji.

  więcej »
 • Miasto budowane na chrześcijaństwie
 •  Łobżenica świętowała 700-lecie nadania praw miejskich. Główne obchody jubileuszowe rozpoczęła Eucharystia w kościele Świętej Trójcy, której przewodniczył biskup ordynariusz Jan Tyrawa.

  więcej »
 • Nauczanie przekuwane w czyn
 • W bydgoskim Domu Jubileuszowym, którego gospodarzem jest Fundacja „Wiatrak”, swoją działalność zainaugurowało Forum Dialogu i Myśli św. Jana Pawła II.

  więcej »
 • Siła sakramentu małżeństwa
 •  Domowy Kościół to gałąź rodzinna Ruchu Światło-Życie. Pomaga małżonkom czerpać siły z łaski i mocy sakramentu. Uczy ich również tym sakramentem żyć i celebrować go każdego dnia przez całe życie. 

  więcej »
right
left
Papież Franciszek w Ziemi Świętej