dzisiaj jest: środa, 23.04.2014 | Imieniny:
Przewodnik Katolicki 9/2013 » Edycja Diecezji Bydgoskiej »

Instrukcje dla ludzkiego życia

autor: Marcin Jarzembowski

 

 Zgromadzenie Ducha Świętego rozpoczęło w Roku Wiary cykl katechez zatytułowanych „Strzał w Dziesiątkę”. Inicjatywa została przyjęta z dużym zainteresowaniem. Spotkania odbywają się w bydgoskim kościele rektorskim.

  

Jak tłumaczy o. Maciej Sierzputowski CSSp, bazą katechez jest tekst Dziesięciu przykazań Bożych, które w tradycji nie są regułami prawnymi, lecz „instrukcjami” dla życia ludzkiego. – To słowa Boga, który doradza i tłumaczy człowiekowi, jak żyć, aby już w tym ziemskim życiu doświadczył „pełni”. W czasie cotygodniowych spotkań przykazania są wyjaśniane językiem bardzo „świeżym”, bezpośrednim i konkretnym, ukazując ich użyteczność i skuteczność dla życia, dla wszystkich jego faz, aspektów i sfer – powiedział.
 
Dla wierzących i wątpiących
Duchacz, który prowadzi katechezy, dodał, że propozycja skierowana jest do wierzących pragnących pogłębić swoją wiarę, ale też do tych, którzy zatracili lub nigdy nie mieli kontaktu z wiarą i jej praktyką. – Ważne, aby „mieli odwagę pragnąć więcej”. W ten sposób „będziemy rozbierali” cały Dekalog na części pierwsze. Jest to temat rzeka, na który można mówić znacznie więcej niż tylko przez rok. Każde z przykazań będzie analizowane w pewnej części – podkreślił o. Maciej Sierzputowski CSSp.
Dziesięć przykazań to doświadczenie zapoczątkowane w latach 90. przez rzymskiego kapłana, biblistę, don Fabia Rosiniego. – Duchowny miał w Rzymie zająć się grupą młodych ludzi, którzy dopiero co otrzymali sakrament bierzmowania. Nie wiedząc, co z nimi robić, zaproponował im to, co jest podstawą naszej wiary – Dziesięć przykazań. Zaczął je rozwijać. Powstał cały cykl katechez, które zmieniły ich życie. To zaintrygowało również rodziców, rodziny i spowodowało rozwój dzieła – dodał duchacz.
Obecnie katechezy o Dekalogu prowadzone są praktycznie we wszystkich głównych miastach włoskich. W ciągu tych lat tysiące ludzi, zwłaszcza młodych, odnalazło sens życia i radość płynącą ze zdrowej, autentycznej relacji z Chrystusem przeżytej w głębokiej świadomości bycia Kościołem. Temu dziełu poświęciło się ponad siedemdziesięciu kapłanów z przeróżnych zgromadzeń zakonnych, a także księży diecezjalnych.
 
Pragnienie czegoś więcej
Pierwsza katecheza jest zawsze bardzo biblijna. – Wychodzi się od sensu przykazań, które u wielu są często zakodowane na poziomie szkoły podstawowej. U mnie także trwało to wiele lat. Potem pomogły mi w zgłębianiu tych treści studia w seminarium. Również doświadczenie we Włoszech, które przeżyłem jako słuchacz, zmieniło moje życie, pokazało nowe horyzonty. Pomogło mi w rozsmakowaniu się w Słowie Bożym. Tak więc wychodzimy od treści, sensu słów, kultury, w jakiej zostały wypowiedziane, aby potem wejść i dotknąć konkretnych aspektów ludzkiego życia – powiedział o. Maciej.
Każde przykazanie będzie analizowane w czasie kilku katechez. – Przed nami pogłębianie dziesięciu słów, porad Jezusa, instrukcji, które są dane człowiekowi, by mógł dobrze żyć. Jako duchacze czuliśmy potrzebę zaproponowania czegoś konkretnego w Roku Wiary. Dlatego że we współczesnym świecie panuje nieustanny głód tych treści. Siedzę w konfesjonale, rozmawiam z ludźmi i czuję to. Każdego dnia jesteśmy bombardowani setkami treści, a to powoduje wielki chaos w sercach, głowach ludzi, którzy pragną czegoś więcej – zakończył o. Maciej Sierzputowski CSSp.
Spotkania odbywają się w kościele rektorskim Zgromadzenia Ducha Świętego przy Al. Jana Pawła II 117 w Bydgoszczy w każdy piątek o godz. 19.30. Całość od pierwszej katechezy potrwa – nie licząc przerwy wakacyjnej – czternaście miesięcy. Po 4, 6, 9 i 10 przykazaniu odbędą się również rekolekcje.
oceń artykuł:
0/5 (0)
poprzedni   |   następny wróć
Komentarze dodaj komentarz
 • Dbać o swoją tożsamość
 • W Wielki Czwartek biskup ordynariusz Jan Tyrawa przewodniczył w bydgoskiej katedrze Mszy Krzyżma Świętego. W modlitwie uczestniczyli kapłani i wierni.

  więcej »
 • Iskra, która rozświetla drogi
 • Delegacje młodzieżowe parafii z całej diecezji, przedstawiciele najważniejszych instytucji oraz władze miasta i województwa odebrali w Niedzielę Palmową w bydgoskiej katedrze Kanonizacyjną Iskrę Miłosierdzia. Eucharystii przewodniczył biskup ordynariusz Jan Tyrawa.

  więcej »
 • Wnikliwe "czytanie" świata
 • „Wielki Tydzień trwa” – to tytuł wystawy linorytów, którą zaprezentowano w bydgoskiej Galerii Autorskiej Jana Kaji i Jacka Solińskiego. Podczas wernisażu odczytane zostały wybrane teksty z Biblii i ojców Kościoła.

  więcej »
 • Małe cuda codzienności
 • Dominik Włoch był gościem Diecezjalnego Ośrodka Akademickiego „Martyria”. Spotkanie z niezwykłym pielgrzymem, który przeszedł pieszo m.in. z Gdańska do Jerozolimy, odbyło się w ramach Bydgoskiego Klubu Frondy.

  więcej »
 • Szacunek dla życia
 • Z udziałem zaproszonych gości, przedstawicieli środowisk naukowych, studentów i uczniów w Kujawsko-Pomorskiej Szkole Wyższej w Bydgoszczy odbywało się seminarium z okazji Narodowego Dnia Życia.

  więcej »
 • Być w przestrzeni medialnej
 • Liderzy ruchów i stowarzyszeń katolickich spotkali się w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Bydgoskiej na specjalnym dniu skupienia. Przedstawiono na nim m.in. propozycję stworzenia portalu internetowego „Katolicka Bydgoszcz”.

  więcej »
 • Te Deum laudamus
 • – Należy dziękować Bogu za rzeczy, jakich dokonał – powiedział abp Celestino Migliore. Nuncjusz apostolski w Polsce przewodniczył Eucharystii z okazji 10. rocznicy powstania diecezji bydgoskiej.

  więcej »
 • Mamy bazylikę
 • Sanktuarium Królowej Męczenników Kalwaria Bydgoska – Golgota XX wieku zostało podniesione do godności bazyliki mniejszej. Decyzję taką podjęła Stolica Apostolska na czele z Ojcem Świętym Franciszkiem. Od teraz znacząca dla diecezji bydgoskiej świątynia nosi w swej nazwie tytuł kościoła papieskiego.

  więcej »
 • Stawianie kluczowych pytań
 • Przedstawiciele placówek oświatowych wzięli udział w III Interdyscyplinarnej Konferencji Młodzieży Bydgoskich Szkół Ponadgimnazjalnych zatytułowanej „Być człowiekiem dzisiaj – Quo vadis Homo?”. Tym razem uczniowie i wychowawcy poruszyli takie zagadnienia jak człowiek, prawo, ekonomia.

  więcej »
 • Odczuwać potrzebę sensu
 • „Współczesny człowiek przestaje odczuwać potrzebę sensu” – powiedział ks. dr Sylwester Warzyński. Na zaproszenie bp. Jana Tyrawy kapłan wygłosił w bydgoskim Domu Polskim wykład pt. „Świat bez znaczenia – postmodernistyczne porzucenie rzeczywistości”.

  więcej »
right
left
Ekstremalna Droga Krzyżowa Poznań