dzisiaj jest: niedziela, 23.11.2014 | Imieniny:
Przewodnik Katolicki 9/2013 » Edycja Diecezji Bydgoskiej »

Instrukcje dla ludzkiego życia

autor: Marcin Jarzembowski

 

 Zgromadzenie Ducha Świętego rozpoczęło w Roku Wiary cykl katechez zatytułowanych „Strzał w Dziesiątkę”. Inicjatywa została przyjęta z dużym zainteresowaniem. Spotkania odbywają się w bydgoskim kościele rektorskim.

  

Jak tłumaczy o. Maciej Sierzputowski CSSp, bazą katechez jest tekst Dziesięciu przykazań Bożych, które w tradycji nie są regułami prawnymi, lecz „instrukcjami” dla życia ludzkiego. – To słowa Boga, który doradza i tłumaczy człowiekowi, jak żyć, aby już w tym ziemskim życiu doświadczył „pełni”. W czasie cotygodniowych spotkań przykazania są wyjaśniane językiem bardzo „świeżym”, bezpośrednim i konkretnym, ukazując ich użyteczność i skuteczność dla życia, dla wszystkich jego faz, aspektów i sfer – powiedział.
 
Dla wierzących i wątpiących
Duchacz, który prowadzi katechezy, dodał, że propozycja skierowana jest do wierzących pragnących pogłębić swoją wiarę, ale też do tych, którzy zatracili lub nigdy nie mieli kontaktu z wiarą i jej praktyką. – Ważne, aby „mieli odwagę pragnąć więcej”. W ten sposób „będziemy rozbierali” cały Dekalog na części pierwsze. Jest to temat rzeka, na który można mówić znacznie więcej niż tylko przez rok. Każde z przykazań będzie analizowane w pewnej części – podkreślił o. Maciej Sierzputowski CSSp.
Dziesięć przykazań to doświadczenie zapoczątkowane w latach 90. przez rzymskiego kapłana, biblistę, don Fabia Rosiniego. – Duchowny miał w Rzymie zająć się grupą młodych ludzi, którzy dopiero co otrzymali sakrament bierzmowania. Nie wiedząc, co z nimi robić, zaproponował im to, co jest podstawą naszej wiary – Dziesięć przykazań. Zaczął je rozwijać. Powstał cały cykl katechez, które zmieniły ich życie. To zaintrygowało również rodziców, rodziny i spowodowało rozwój dzieła – dodał duchacz.
Obecnie katechezy o Dekalogu prowadzone są praktycznie we wszystkich głównych miastach włoskich. W ciągu tych lat tysiące ludzi, zwłaszcza młodych, odnalazło sens życia i radość płynącą ze zdrowej, autentycznej relacji z Chrystusem przeżytej w głębokiej świadomości bycia Kościołem. Temu dziełu poświęciło się ponad siedemdziesięciu kapłanów z przeróżnych zgromadzeń zakonnych, a także księży diecezjalnych.
 
Pragnienie czegoś więcej
Pierwsza katecheza jest zawsze bardzo biblijna. – Wychodzi się od sensu przykazań, które u wielu są często zakodowane na poziomie szkoły podstawowej. U mnie także trwało to wiele lat. Potem pomogły mi w zgłębianiu tych treści studia w seminarium. Również doświadczenie we Włoszech, które przeżyłem jako słuchacz, zmieniło moje życie, pokazało nowe horyzonty. Pomogło mi w rozsmakowaniu się w Słowie Bożym. Tak więc wychodzimy od treści, sensu słów, kultury, w jakiej zostały wypowiedziane, aby potem wejść i dotknąć konkretnych aspektów ludzkiego życia – powiedział o. Maciej.
Każde przykazanie będzie analizowane w czasie kilku katechez. – Przed nami pogłębianie dziesięciu słów, porad Jezusa, instrukcji, które są dane człowiekowi, by mógł dobrze żyć. Jako duchacze czuliśmy potrzebę zaproponowania czegoś konkretnego w Roku Wiary. Dlatego że we współczesnym świecie panuje nieustanny głód tych treści. Siedzę w konfesjonale, rozmawiam z ludźmi i czuję to. Każdego dnia jesteśmy bombardowani setkami treści, a to powoduje wielki chaos w sercach, głowach ludzi, którzy pragną czegoś więcej – zakończył o. Maciej Sierzputowski CSSp.
Spotkania odbywają się w kościele rektorskim Zgromadzenia Ducha Świętego przy Al. Jana Pawła II 117 w Bydgoszczy w każdy piątek o godz. 19.30. Całość od pierwszej katechezy potrwa – nie licząc przerwy wakacyjnej – czternaście miesięcy. Po 4, 6, 9 i 10 przykazaniu odbędą się również rekolekcje.
oceń artykuł:
0/5 (0)
poprzedni   |   następny wróć
Komentarze dodaj komentarz
 • Instrumenty z duszą
 •  Jest patronką chórzystów, lutników, muzyków, organistów i zespołów wokalno-muzycznych. Święta Cecylia żyła w II i III w. Tę męczennicę Kościoła rzymskiego późniejsze prezentacje ukazują w tunice z palmą męczeńską w dłoni. Z okazji jej wspomnienia, 22 listopada, w wielu świątyniach odbywają się liczne koncerty z udziałem chórzystów i organistów.

  więcej »
 • Bezcenne krople miłości
 •  „Podaruj choremu kropelkę życia” – pod takim hasłem w bydgoskiej parafii Bożego Ciała już po raz 26. odbywała się akcja krwiodawstwa. Tym samym inicjatywa obchodziła swój skromny jubileusz.

  więcej »
 • Nie będzie Europy bez wspólnoty ducha
 •  Pytania o człowieka, o jego zdolność budowania relacji, głoszenie prawdy opartej na Ewangelii, która jest ponadkulturowa, to zagadnienia poruszone podczas V Międzynarodowej Konferencji Interdyscyplinarnej z cyklu „Jeden świat - wiele kultur”.

  więcej »
 • Na imieninach u Karola
 • Fundacja „Wiatrak” zaprosiła mieszkańców Bydgoszczy i diecezji do Domu Jubileuszowego na „Imieniny Karola”. Spotkanie na cześć solenizanta, św. Jana Pawła II, odbywało się w miejscu, które w sposób szczególny poświęcone jest polskiemu papieżowi.

  więcej »
 • Święci w Nakle
 •  Od wprowadzenia dwudziestu relikwiarzy świętych – wśród nich m.in. św. Jana Pawła II, św. Faustyny, św. Ojca Pio, św. Maksymiliana Kolbego i bł. Marii Karłowskiej – rozpoczęto „Noc Świętych” w kościele św. Wawrzyńca w Nakle nad Notecią.

  więcej »
 • Troska o człowieka
 •  Społeczny Komitet Budowy Szkoły Pomnika Jana Pawła II w Bydgoszczy obchodził jubileusz 15-lecia swego istnienia. Świętowanie odbywało się w gościnnych progach Filharmonii Pomorskiej, a gwiazdą wieczoru był Stanisław Soyka.

  więcej »
 • Kapłan czystego serca
 •  Ponad dwustu zawodników wzięło udział w „XXII Biegu Sztafetowym Szlakiem Męczeńskiej Drogi Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki”, który wyruszył sprzed sanktuarium Nowych Męczenników w Bydgoszczy.

  więcej »
 • Pytanie o człowieczeństwo
 • Koronka do Bożego Miłosierdzia, wystąpienia dotyczące wsparcia w Diecezjalnej Poradni Specjalistycznej oraz Eucharystia w bydgoskim kościele św. Jadwigi Królowej wypełniły obchody Dnia Dziecka Utraconego. 

  więcej »
 • Proście, idźcie, mówcie!
 •  Prymas Polski przewodniczył w katedrze Eucharystii z okazji 50. rocznicy istnienia Duszpasterstwa Akademickiego w Bydgoszczy. 

  więcej »
 • Stanął w imię Ewangelii
 •  Pod przewodnictwem biskupa ordynariusza Jana Tyrawy w sanktuarium Nowych Męczenników, z udziałem licznie zgromadzonych wiernych, duchownych, władz miejskich, wojewódzkich i samorządowych, wspominano w Bydgoszczy 30. rocznicę uprowadzenia i męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

  więcej »
right
left
Papież Franciszek w Ziemi Świętej