dzisiaj jest: wtorek, 02.09.2014 | Imieniny:
Przewodnik Katolicki 9/2013 » Edycja Diecezji Bydgoskiej »

Instrukcje dla ludzkiego życia

autor: Marcin Jarzembowski

 

 Zgromadzenie Ducha Świętego rozpoczęło w Roku Wiary cykl katechez zatytułowanych „Strzał w Dziesiątkę”. Inicjatywa została przyjęta z dużym zainteresowaniem. Spotkania odbywają się w bydgoskim kościele rektorskim.

  

Jak tłumaczy o. Maciej Sierzputowski CSSp, bazą katechez jest tekst Dziesięciu przykazań Bożych, które w tradycji nie są regułami prawnymi, lecz „instrukcjami” dla życia ludzkiego. – To słowa Boga, który doradza i tłumaczy człowiekowi, jak żyć, aby już w tym ziemskim życiu doświadczył „pełni”. W czasie cotygodniowych spotkań przykazania są wyjaśniane językiem bardzo „świeżym”, bezpośrednim i konkretnym, ukazując ich użyteczność i skuteczność dla życia, dla wszystkich jego faz, aspektów i sfer – powiedział.
 
Dla wierzących i wątpiących
Duchacz, który prowadzi katechezy, dodał, że propozycja skierowana jest do wierzących pragnących pogłębić swoją wiarę, ale też do tych, którzy zatracili lub nigdy nie mieli kontaktu z wiarą i jej praktyką. – Ważne, aby „mieli odwagę pragnąć więcej”. W ten sposób „będziemy rozbierali” cały Dekalog na części pierwsze. Jest to temat rzeka, na który można mówić znacznie więcej niż tylko przez rok. Każde z przykazań będzie analizowane w pewnej części – podkreślił o. Maciej Sierzputowski CSSp.
Dziesięć przykazań to doświadczenie zapoczątkowane w latach 90. przez rzymskiego kapłana, biblistę, don Fabia Rosiniego. – Duchowny miał w Rzymie zająć się grupą młodych ludzi, którzy dopiero co otrzymali sakrament bierzmowania. Nie wiedząc, co z nimi robić, zaproponował im to, co jest podstawą naszej wiary – Dziesięć przykazań. Zaczął je rozwijać. Powstał cały cykl katechez, które zmieniły ich życie. To zaintrygowało również rodziców, rodziny i spowodowało rozwój dzieła – dodał duchacz.
Obecnie katechezy o Dekalogu prowadzone są praktycznie we wszystkich głównych miastach włoskich. W ciągu tych lat tysiące ludzi, zwłaszcza młodych, odnalazło sens życia i radość płynącą ze zdrowej, autentycznej relacji z Chrystusem przeżytej w głębokiej świadomości bycia Kościołem. Temu dziełu poświęciło się ponad siedemdziesięciu kapłanów z przeróżnych zgromadzeń zakonnych, a także księży diecezjalnych.
 
Pragnienie czegoś więcej
Pierwsza katecheza jest zawsze bardzo biblijna. – Wychodzi się od sensu przykazań, które u wielu są często zakodowane na poziomie szkoły podstawowej. U mnie także trwało to wiele lat. Potem pomogły mi w zgłębianiu tych treści studia w seminarium. Również doświadczenie we Włoszech, które przeżyłem jako słuchacz, zmieniło moje życie, pokazało nowe horyzonty. Pomogło mi w rozsmakowaniu się w Słowie Bożym. Tak więc wychodzimy od treści, sensu słów, kultury, w jakiej zostały wypowiedziane, aby potem wejść i dotknąć konkretnych aspektów ludzkiego życia – powiedział o. Maciej.
Każde przykazanie będzie analizowane w czasie kilku katechez. – Przed nami pogłębianie dziesięciu słów, porad Jezusa, instrukcji, które są dane człowiekowi, by mógł dobrze żyć. Jako duchacze czuliśmy potrzebę zaproponowania czegoś konkretnego w Roku Wiary. Dlatego że we współczesnym świecie panuje nieustanny głód tych treści. Siedzę w konfesjonale, rozmawiam z ludźmi i czuję to. Każdego dnia jesteśmy bombardowani setkami treści, a to powoduje wielki chaos w sercach, głowach ludzi, którzy pragną czegoś więcej – zakończył o. Maciej Sierzputowski CSSp.
Spotkania odbywają się w kościele rektorskim Zgromadzenia Ducha Świętego przy Al. Jana Pawła II 117 w Bydgoszczy w każdy piątek o godz. 19.30. Całość od pierwszej katechezy potrwa – nie licząc przerwy wakacyjnej – czternaście miesięcy. Po 4, 6, 9 i 10 przykazaniu odbędą się również rekolekcje.
oceń artykuł:
0/5 (0)
poprzedni   |   następny wróć
Komentarze dodaj komentarz
 • Żywa lekcja historii
 • W Puszczy Bydgoskiej w latach 1939–1945 wybudowano jedną z największych fabryk zbrojeniowych, przeznaczonych do zadań militarnych III Rzeszy. Działające na tym terenie od 2011 roku Exploseum-Centrum techniki wojennej DAG Fabrik Bromberg jest dziś oddziałem Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Warto je odwiedzić. 

  więcej »
 • Parafia z 1470 roku
 •  Wtelno, dawna nazwa Vitelno, jest położone na północ od Bydgoszczy. Pierwsza wzmianka o tym miejscu pochodzi z 1307 r., kiedy to cystersi z klasztoru byszewskiego kupili je za 190 grzywien toruńskich od Włodzimierza z Łojewa. Dzisiaj miejscowej parafii patronuje św.  Michał Archanioł.

  więcej »
 • Tradycja i przywiązanie do Kościoła
 •  Ze źródeł pisanych, znajdujących się w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, możemy wyczytać informacje, że parafia ewangelicka w Sicienku została utworzona w 1856 roku.

  więcej »
 • Jeden sieje, drugi podlewa, inny zbiera plony
 •  Osiem lat temu pięcioro nastoletnich przyjaciół postanowiło założyć zespół muzyczny. Łączyła ich jedna wspólnota – Młodzież Misjonarska oraz zamiłowanie do cięższych brzmień. Powstał projekt mający scalać mocne rockowe uderzenie z tekstami z Pisma Świętego. Dzisiaj „Hołd” nie jest już tylko kojarzony z bydgoską bazyliką.

  więcej »
 • Święty Rafał Kalinowski - wyjątkowy opiekun
 •  „Relikwie od czasów starożytności były kamieniem węgielnym, na którym budowała się wspólnota religijna. To było pewne centrum, sacrum, które gromadziło wspólnotę, tworzyło jej tożsamość, odrębność i wiarę” – mówił pięć lat temu bp Jan Tyrawa w Murowańcu, kiedy uroczyście wprowadzano relikwie św. Rafała Kalinowskiego.

  więcej »
 • Tchnienie pontyfikatu Jana Pawła II
 •  Trzynastu gimnazjalistów oraz dziesięciu licealistów pochodzących z diecezji bydgoskiej uczestniczyło w dorocznym obozie formacyjno-integracyjnym stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia, który odbywał się w tym roku w Szczecinie.

   

  więcej »
 • Poświęcać się dla innych
 • Pomysł wyjazdu na misje zrodził sie u piętnastoletniej Beaty, która zastanawiała sie nad wyborem szkoły średniej. Z okazji przyjęcia sakramentu bierzmowania otrzymała od  rodziców Pismo Święte. Mama poradziła jej, aby zaufać Bogu i wskazać palcem wybrany fragment. Wypadło na Mądrość Syracha. Dziewczyna zinterpretowała ją najlepiej, jak potrafiła, i zdecydowała, że zostanie lekarzem. Pojedzie na misje pomagać najbardziej potrzebującym.

  więcej »
 • Pięć lat na Bożą chwałę
 •  „Boże mój, jeśli mój język nie jest w stanie mówić w każdej chwili, że Cię kocham, to chcę, aby moje serce powtarzało Ci to za każdym moim tchnieniem” – mówił św. Jan Maria Vianney. Proboszcz z Ars – jak podkreśla przewodnik wspólnoty Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Przyłękach ks. Zdzisław Lahutta – wspiera każde dzieło młodej parafii.

  więcej »
 • Wielkie święto patriotyzmu
 • „1 sierpnia, godz. 7.00 – łączniczki alarmowe otrzymują rozkaz Komendanta Okręgu Warszawskiego AK płk. dypl. Antoniego Chruściela «Montera» o ustaleniu Godziny «W» na 1 sierpnia, godzina 17.00” - napisano na jednej z kartek kalendarza w Muzeum Powstania Warszawskiego. W tym roku mija 70 lat od tych heroicznych wydarzeń. 

  więcej »
 • Trzeźwość to szczęście
 • „Społeczeństwu polskiemu wyraźnie zagraża niebezpieczeństwo biologicznego zwyrodnienia i utraty moralnej sprawności wskutek stale wzrastającego w naszym kraju spożycia alkoholu...” – pisał do kapłanów w 1979 roku kard. Stefan Wyszyński. Przed nami sierpień – kolejny już raz przeżywany jako miesiąc trzeźwości. 

  więcej »
right
left
Papież Franciszek w Ziemi Świętej