dzisiaj jest: wtorek, 23.09.2014 | Imieniny:
Przewodnik Katolicki 9/2013 » Edycja Diecezji Bydgoskiej »

Instrukcje dla ludzkiego życia

autor: Marcin Jarzembowski

 

 Zgromadzenie Ducha Świętego rozpoczęło w Roku Wiary cykl katechez zatytułowanych „Strzał w Dziesiątkę”. Inicjatywa została przyjęta z dużym zainteresowaniem. Spotkania odbywają się w bydgoskim kościele rektorskim.

  

Jak tłumaczy o. Maciej Sierzputowski CSSp, bazą katechez jest tekst Dziesięciu przykazań Bożych, które w tradycji nie są regułami prawnymi, lecz „instrukcjami” dla życia ludzkiego. – To słowa Boga, który doradza i tłumaczy człowiekowi, jak żyć, aby już w tym ziemskim życiu doświadczył „pełni”. W czasie cotygodniowych spotkań przykazania są wyjaśniane językiem bardzo „świeżym”, bezpośrednim i konkretnym, ukazując ich użyteczność i skuteczność dla życia, dla wszystkich jego faz, aspektów i sfer – powiedział.
 
Dla wierzących i wątpiących
Duchacz, który prowadzi katechezy, dodał, że propozycja skierowana jest do wierzących pragnących pogłębić swoją wiarę, ale też do tych, którzy zatracili lub nigdy nie mieli kontaktu z wiarą i jej praktyką. – Ważne, aby „mieli odwagę pragnąć więcej”. W ten sposób „będziemy rozbierali” cały Dekalog na części pierwsze. Jest to temat rzeka, na który można mówić znacznie więcej niż tylko przez rok. Każde z przykazań będzie analizowane w pewnej części – podkreślił o. Maciej Sierzputowski CSSp.
Dziesięć przykazań to doświadczenie zapoczątkowane w latach 90. przez rzymskiego kapłana, biblistę, don Fabia Rosiniego. – Duchowny miał w Rzymie zająć się grupą młodych ludzi, którzy dopiero co otrzymali sakrament bierzmowania. Nie wiedząc, co z nimi robić, zaproponował im to, co jest podstawą naszej wiary – Dziesięć przykazań. Zaczął je rozwijać. Powstał cały cykl katechez, które zmieniły ich życie. To zaintrygowało również rodziców, rodziny i spowodowało rozwój dzieła – dodał duchacz.
Obecnie katechezy o Dekalogu prowadzone są praktycznie we wszystkich głównych miastach włoskich. W ciągu tych lat tysiące ludzi, zwłaszcza młodych, odnalazło sens życia i radość płynącą ze zdrowej, autentycznej relacji z Chrystusem przeżytej w głębokiej świadomości bycia Kościołem. Temu dziełu poświęciło się ponad siedemdziesięciu kapłanów z przeróżnych zgromadzeń zakonnych, a także księży diecezjalnych.
 
Pragnienie czegoś więcej
Pierwsza katecheza jest zawsze bardzo biblijna. – Wychodzi się od sensu przykazań, które u wielu są często zakodowane na poziomie szkoły podstawowej. U mnie także trwało to wiele lat. Potem pomogły mi w zgłębianiu tych treści studia w seminarium. Również doświadczenie we Włoszech, które przeżyłem jako słuchacz, zmieniło moje życie, pokazało nowe horyzonty. Pomogło mi w rozsmakowaniu się w Słowie Bożym. Tak więc wychodzimy od treści, sensu słów, kultury, w jakiej zostały wypowiedziane, aby potem wejść i dotknąć konkretnych aspektów ludzkiego życia – powiedział o. Maciej.
Każde przykazanie będzie analizowane w czasie kilku katechez. – Przed nami pogłębianie dziesięciu słów, porad Jezusa, instrukcji, które są dane człowiekowi, by mógł dobrze żyć. Jako duchacze czuliśmy potrzebę zaproponowania czegoś konkretnego w Roku Wiary. Dlatego że we współczesnym świecie panuje nieustanny głód tych treści. Siedzę w konfesjonale, rozmawiam z ludźmi i czuję to. Każdego dnia jesteśmy bombardowani setkami treści, a to powoduje wielki chaos w sercach, głowach ludzi, którzy pragną czegoś więcej – zakończył o. Maciej Sierzputowski CSSp.
Spotkania odbywają się w kościele rektorskim Zgromadzenia Ducha Świętego przy Al. Jana Pawła II 117 w Bydgoszczy w każdy piątek o godz. 19.30. Całość od pierwszej katechezy potrwa – nie licząc przerwy wakacyjnej – czternaście miesięcy. Po 4, 6, 9 i 10 przykazaniu odbędą się również rekolekcje.
oceń artykuł:
0/5 (0)
poprzedni   |   następny wróć
Komentarze dodaj komentarz
 • "Ojciec czarnych" i niestrudzony apostoł
 • Zgromadzenie Ducha Świętego zorganizowało jubileuszową konferencję z okazji 150. rocznicy śmierci współbrata bł. o. Jakuba Lavala CSSp. Kapłan, którego liturgiczne wspomnienie jest obchodzone 9 września, swoje życie bez reszty poświęcił posłudze misyjnej. 

  więcej »
 • Zaczyn, który wyda owoc
 •  Eucharystia, liczne świadectwa, część artystyczna – tak obchodzono III Dzień Wdzięczności za Wiarę i Powołania, który zgromadził duchownych i świeckich z terenu diecezji przy bydgoskim sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej.

  więcej »
 • Dwie akcje - trzy tysiące uśmiechów
 • Caritas Diecezji Bydgoskiej przygotowała aż trzy tysiące wyprawek szkolnych, które trafiły do najbardziej potrzebujących. Część z nich poświęcił w bydgoskiej katedrze biskup ordynariusz Jan Tyrawa. 

  więcej »
 • Ziemia - dobro i warsztat rolników
 • Biskup ordynariusz Jan Tyrawa przewodniczył Eucharystii na Stadionie Miejskim w Łabiszynie. Modlitwa była centralnym punktem diecezjalnych oraz wojewódzkich dożynek. 

  więcej »
 • Być źródłem dla innych
 •  Ks. Jakub Szałek przesyła Czytelnikom „Przewodnika Katolickiego” pozdrowienia z gorącej Afryki, dziękując za wieloletnie wsparcie. Misjonarz diecezji bydgoskiej pracuje od wielu lat w Czadzie, który znajduje się w samym sercu afrykańskiego kontynentu.

  więcej »
 • Wołał o poszanowanie człowieka i wolności
 • W tym roku minęła setna rocznica urodzin bp. Jana Michalskiego. To doskonała okazja do przypomnienia sobie osoby tak bardzo związanej z Bydgoszczą i archidiecezją gnieźnieńską. 

  więcej »
 • Żywa lekcja historii
 • W Puszczy Bydgoskiej w latach 1939–1945 wybudowano jedną z największych fabryk zbrojeniowych, przeznaczonych do zadań militarnych III Rzeszy. Działające na tym terenie od 2011 roku Exploseum-Centrum techniki wojennej DAG Fabrik Bromberg jest dziś oddziałem Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Warto je odwiedzić. 

  więcej »
 • Parafia z 1470 roku
 •  Wtelno, dawna nazwa Vitelno, jest położone na północ od Bydgoszczy. Pierwsza wzmianka o tym miejscu pochodzi z 1307 r., kiedy to cystersi z klasztoru byszewskiego kupili je za 190 grzywien toruńskich od Włodzimierza z Łojewa. Dzisiaj miejscowej parafii patronuje św.  Michał Archanioł.

  więcej »
 • Tradycja i przywiązanie do Kościoła
 •  Ze źródeł pisanych, znajdujących się w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, możemy wyczytać informacje, że parafia ewangelicka w Sicienku została utworzona w 1856 roku.

  więcej »
 • Jeden sieje, drugi podlewa, inny zbiera plony
 •  Osiem lat temu pięcioro nastoletnich przyjaciół postanowiło założyć zespół muzyczny. Łączyła ich jedna wspólnota – Młodzież Misjonarska oraz zamiłowanie do cięższych brzmień. Powstał projekt mający scalać mocne rockowe uderzenie z tekstami z Pisma Świętego. Dzisiaj „Hołd” nie jest już tylko kojarzony z bydgoską bazyliką.

  więcej »
right
left
Papież Franciszek w Ziemi Świętej