dzisiaj jest: poniedziałek, 22.09.2014 | Imieniny:
Przewodnik Katolicki 26/2011 » Edycja Archidiecezji Gnieźnieńskiej »

Dlaczego Msza św. w niedzielę?

autor: Monika Białkowska

 

Jeśli zapytać wierzących, dlaczego przychodzą na Mszę św. właśnie w niedzielę, a nie inny dzień tygodnia, odpowiedzi będą różne: bo siódmego dnia Bóg odpoczywał, bo tak każe Dekalog, bo takie jest przykazanie kościelne, bo taka tradycja, taka potrzeba... Wszystko to bardzo pobożne – i nieprawdziwe.

 

Dzień odpoczynku wywodzi się z tradycji starotestamentalnej, podobnie jak przykazanie Dekalogu o świętowaniu dnia świętego. Kościelne przykazanie zaś o uczestnictwie we Mszy św. w niedzielę sformułowano dopiero w połowie XVI w. Jakie więc są chrześcijańskie źródła świętowania niedzieli?

 

Szabat

Starożytni Rzymianie nie znali dni tygodnia i nie posługiwali się taką miarą czasu. Kultura babilońska w czasach Chrystusa znała tydzień pięciodniowy. Siedmiodniowy tydzień znany był tylko w kulturze żydowskiej: jego fundamentem był dzień siódmy, czyli szabat. Miszna podaje aż 39 zakazów dotyczących czynności, których nie wolno wykonywać w szabat. Żydom nie wolno było tego dnia napisać ani jednej litery, niczego dźwigać ręką (chyba że ciężar dzielono na dwie osoby), rozsupłać ani zawiązać węzła, przesunąć żadnego ciężaru, przejrzeć się w lustrze (chyba że wisiało na stałe na ścianie), udać się w podróż (chyba że do swojej własności albo na wodzie). Przepisy te były tak skomplikowane, że łatwo można było je obejść, z czego skwapliwie korzystano: aby podróżować, kładziono na przykład pod siodło butelkę wody i już podróż stawała się podróżą „na wodzie”. Skoro nie wolno było podnosić ciężarów, kobiety zakładały kolie i kolczyki poprzedniego dnia i w nich spały. Nikt jednak nie odważał się wprost łamać zakazów szabatowych, były one prawdziwą świętością.

 

Zmartwychwstanie

Pierwsi chrześcijanie, wywodzący się z kręgu kultury judaizmu, znaleźli w sobie motywację silniejszą niż trwająca trzynaście wieków tradycja i doprowadzili do prawdziwej rewolucji. W jej efekcie w 313 r. cesarz Konstantyn wprowadził siedmiodniowy tydzień, którego centrum była niedziela. Motywacja chrześcijan była zasadnicza: zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

Jezus zmartwychwstał w pierwszy dzień po szabacie, dlatego to właśnie ten dzień stał się dla chrześcijan najważniejszym dniem w tygodniowym kalendarzu. W kulturach europejskich dzień ten nazwano dies Domini, „dniem Pańskim”, co znalazło swoje odbicie również w nazwach niedzieli w językach, kształtujących się w Basenie Morza Śródziemnego.

 

Eucharystia

Aby zrozumieć, jak chrześcijanie powinni obchodzić ten dzień, należy znów cofnąć się do czasów Jezusa i dostrzec drugą, wielką rewolucję, jaka dokonała się dzięki Chrystusowi. Tą rewolucją była zmiana kształtu i znaczenia Paschy.

W świecie żydowskim wyjście z Egiptu świętowano po wiosennej pełni księżyca przez udział w uczcie paschalnej. Oparta była ona na zasadach, których nikt nie śmiał łamać. Istotą tej uczty było zabicie jednorocznego baranka, dokonywane w rytualny sposób w jerozolimskiej świątyni. Uczta rozpoczynała się wypiciem pierwszego kielicha wina i modlitwą, następnie wnoszono potrawy, symbolizujące trud życia Izraela w Egipcie. Później najmłodszy syn pytał, a najstarszy w zgromadzeniu opowiadał haggadę, wyjaśniając znaczenie uczty, dzieje Żydów w niewoli oraz drogę do Ziemi Obiecanej. Po haggadzie odmawiano modlitwę błogosławieństwa nad macą – niekwaszonym chlebem, jedzono baranka, wreszcie na koniec śpiewano psalmy i odmawiano dziękczynną modlitwę za dotychczasową opiekę Bożą.

Pascha spożywana przez Chrystusa i apostołów była bardzo podobna do innych – podobna, bo odwiecznym modlitwom Jezus nadał nowy sens, mówiąc: „To jest Ciało moje, to jest moja Krew” i polecając, by to właśnie czynili na Jego pamiątkę. Konsekrowanie chleba i wina było nowością, kulturową rewolucją, złamaniem tradycji.

Niedziela nie jest więc tylko pierwszym dniem tygodnia, ale rzeczywiście dniem Pańskim, początkiem i źródłem nowej rachuby czasu. Dlaczego więc Msza św. właśnie w niedzielę jest tak ważna? Bo właśnie w niedzielę spotykają się dwie największe tajemnice, z których chrześcijanin otrzymuje pełnię swojego życia: Zmartwychwstanie i Eucharystię.

 

 

 

Katechezy katedralne: ks. Jerzy Stefański

 

poprzedni   |   następny wróć
 • Bóg we wsi
 •  Choć czasem pojawiają się tanie sensacje: jakieś zdjęcie sprzed stu lat z człowiekiem, wyglądającym jak nasz rówieśnik, podróże w czasie są niemożliwe. Gdyby było inaczej, gościlibyśmy dziś u siebie podróżników z przyszłości.

  więcej »
 • Chór ma sto lat
 •  Kalendarzowa rocznica minęła w kwietniu, ale właśnie teraz, pod koniec września, Chór Prymasowski uroczyście świętuje wielki jubileusz stulecia swojej działalności.

  więcej »
 • Pakoski krzyż
 • Miejsce to trafnie obrazuje stare powiedzenie, że cudze chwalimy, a swego nie znamy. Jeździmy do Kalwarii Zebrzydowskiej – a kiedy ostatnio byliśmy w Pakości? A przecież Kalwarii Zebrzydowskiej niewiele ona ustępuje.

  więcej »
 • Z Michałem Archaniołem
 •  Figura św. Michała Archanioła z włoskiego Monte Gargano gościła w pierwszych dniach września w naszej archidiecezji.

  więcej »
 • Przepis na zupę z żaby
 • – Wie pani, jak ugotować żabę? Jeśli wrzucić ją do wrzątku, to odbije się od dna i wyskoczy. Trzeba wrzucić ją do zimnej wody i powoli podgrzewać, to nie zauważy, że coś się dzieje. Ta zasada dotyczy też człowieka i tego, jak wchodzi w grzech, słabość i uzależnienie. 

  więcej »
 • Bogu za hojność, rolnikom za trud
 •  Archidiecezja gnieźnieńska dziękuje za tegoroczne plony. Uroczystości dożynkowe w wymiarze diecezjalnym odbyły w ostatnią sobotę sierpnia w katedrze gnieźnieńskiej pod przewodnictwem prymasa Polski abp Wojciecha Polaka.

  więcej »
 • Jak odkrywano polskie Pompeje
 • Wszystko zaczęło się od nauczyciela, który w czasie kryzysu musiał przenieść się na wieś, zapomnianą gdzieś między jeziorami. 

  więcej »
 • Matka z naszych sanktuariów
 •  Skąd się wziął ten właśnie tytuł Maryi, nie wiadomo. Widać ludzie bardzo potrzebują pociechy, skoro właśnie Ona jest patronką tylu sanktuariów. 4 września Kościół świętuje wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Matki Pocieszenia.

  więcej »
 • Cztery wieki z Wujkiem
 •  Dokładnie 415 lat temu, 24 sierpnia 1599 r., wydana została Biblia w przekładzie ks. Jakuba Wujka.

  więcej »
 • Nowi męczennicy? Ks. Zenon Niziółkiewicz
 •  – Patrz na twoich zbrodniarzy! Jeżeli jesteś zastępcą Chrystusa, to spraw, żeby ci wstali! – tak szydzili oprawcy z ks. Zenona. A on stał z różańcem w ręku i towarzyszom niedoli udzielał rozgrzeszenia. Potem padł prosto do wspólnej mogiły, ugodzony strzałem w głowę. Miał 32 lata.  

  więcej »
right
left
Papież Franciszek w Ziemi Świętej