Adres strony:  http://www.przewodnik-katolicki.pl/nr/bydgoszcz/badzcie_znakiem_sprzeciwu.html
Przewodnik Katolicki 22/2006 » Bydgoszcz »

Bądźcie znakiem sprzeciwu!

autor: Katarzyna Jarzembowska
Czterech alumnów Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Bydgoskiej, przyjmując 20 maja święcenia kapłańskie, przekroczyło kolejny próg w swoim życiu. Przed nimi pierwsza parafia, praca w różnych duszpasterstwach i ciągła walka z „nudą i banałem” – największymi bolączkami współczesnego człowieka.

Przewodniczący Eucharystii bp Jan Tyrawa przypomniał, że „problem Boga jest ciągle aktualny, dlatego kapłani zawsze będą potrzebni światu”. – Przyjdzie wam ratować człowieka przed zagrożeniami. Bo jeżeli nie wierzy się w prawdziwego Boga, wszystko może stać się Bogiem. Takiego człowieka będziecie prowadzić i pielęgnować, a to wielka trudność, bo wy jesteście dziećmi tego samego świata – wychowywanego w banale i nudzie. Mam nadzieję, że seminarium duchowne potrafiło was z tego wyrwać i postawić na twardym gruncie, byście byli prawdziwym znakiem sprzeciwu.

W bydgoskiej katedrze nie zabrakło też ks. dr. Bogdana Czyżewskiego. Rektor Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie przyznaje, że na młodych kapłanów czekają dzisiaj specyficzne wyzwania. – Przede wszystkim praca z młodzieżą, która dzisiaj oczekuje, by księża byli dla niej świadkami, oraz katecheza prowadzona z wielkim wysiłkiem w szkołach.

Ksiądz Tomasz Dadek
(ur. 30 października 1980 roku)

Pochodzi z parafii Matki Bożej Królowej Męczenników w Fordonie. Droga jego formacji rozpoczęła się w seminarium gnieźnieńskim, gdzie wstąpił po maturze uzyskanej w technikum kolejowym w Bydgoszczy. – Miałem różne plany – wspomina. – Myślałem o tym, żeby pójść do wojska lub do policji, ale wszystko się zmieniło, kiedy Pan Bóg dał znać, że nie tędy droga, że mam zostać kapłanem – dodaje. Ksiądz Tomasz lubi spokojną muzykę – głównie z lat 80., interesuje się piłką nożną, grał nawet zawodowo... w klubie szachowym. Bardzo ceni Ruch Światło-Życie. Dwukrotnie uczestniczył w „Przystanku Jezus”. – Odnajduję się w takiej „ewangelizacji ulicznej” – podkreśla. Ale przede wszystkim... – Modlę się o świętość, żeby nie być byle jakim księdzem. Nigdy też nie przestanę byś diakonem, czyli po prostu „sługą”.


Ksiądz Maciej Musiał
(ur. 31 lipca 1981 roku)

Pochodzi z Nakła nad Notecią, ale wychował się i mieszka w Sadkach (parafia św. Wojciecha). Od kiedy tylko sięga pamięcią, był „blisko Kościoła” – pełnił służbę liturgiczną jako ministrant i lektor, śpiewał także jako kantor. – To wszystko miało wpływ na wybór seminarium duchownego. Budujący wzór dali mi także księża zarówno ci, którzy pracowali w parafii, jak i moderatorzy – podkreśla. Główne zainteresowania to muzyka, film i turystyka oraz pielgrzymowanie. Ksiądz Marcin siedmiokrotnie „zdobywał” Jasną Górę.

Ksiądz Rafał Muzolf
(ur. 24 sierpnia 1981 roku)

Pochodzi z nakielskiej parafii św. Wawrzyńca. Po ukończeniu szkoły średniej zdobył zawód technik-handlowiec. A później? Poszedł w ślady starszego brata – też księdza. – Miałem z nim kontakt, odwiedzałem go w seminarium – w ten sposób poznawałem tę nową rzeczywistość. Na moją decyzję wpłynęło też świadectwo księży wikariuszy z rodzinnej parafii, którzy byli ostoją i takim dobrym „punktem zaczepienia”. Byłem, oczywiście, ministrantem, lektorem, kantorem i tak coraz bardziej się wciągałem. Aż w końcu podjąłem decyzję – wspomina. Zainteresowania? Gitara i śpiew.

Ksiądz Mateusz Nowak
(ur. 26 sierpnia 1981 roku)

Pochodzi z Kcyni, z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jego zdaniem kapłaństwo to „służba drugiemu człowiekowi”. Od czwartej klasy szkoły podstawowej był ministrantem, później lektorem. – Moje powołanie zrodziło się podczas pieszej pielgrzymki na Jasną Górę – tuż przed maturą. To jest czas, kiedy każdy się zastanawia, jaką drogę wybrać. W tym czasie wędrowania poczułem wezwanie Pana Boga, by się poświęcić. Wstąpiłem do seminarium – przyznaje. W wolnym czasie ksiądz Mateusz stawia na piłkę nożną i dobrą książkę.
poprzedni   |   następny wróć